Friss cikkeink
Sétálómagnók és unokáik
A hordozható lejátszók története több mint húsz éve, a walkmannel kezdődött. Azóta ebből 200 milliónál is többet adtak el, de az írható CD megjelenésével csökkent a forgalma. S már itt vannak az MP3 lejátszók és az MP3-as zenei tartalommal teli CD-k lejátszására képes készülékek. A hordozható rádiós magnók azért ma is tartják magukat, az innováció ezen a területen sem állt meg.
Nem csak profiknak!
Hódítanak a digitális fényképezőgépek, hiszen ezeknél a készíthető felvételek számát csak a memória(kártya) nagysága szabja meg, s a számítógépen kiválasztott képeket ma már papíron is elő lehet hívatni. Egyedüli hátrányuk a hagyományossal szemben a viszonylag magas ár.
Az ingyennet ára
Az internetboom időszakában a világ azt hitte, hogy az ingyenes szolgáltatóké a jövő. Azután mégsem lett így. 2000 végére már sorra jelentették be megszűnésüket ezek a cégek. A hazai piacon két szolgáltató, a Kiwwi és a Freestart próbált szerencsét, szintén nem sok sikerrel. Az utóbbi azonban az EuroWeb Rt. jóvoltából tovább működik.
Időtálló gépek, másolható képek
A DV kamerák ma olyan képminőséget nyújtanak, amilyent néhány évvel ezelőtt csak a méregdrága professzionális gépek tudtak. Ennek oka a digitális videojel-rögzítés. Sőt régi felvételeinket is digitálissá tehetjük velük, megőrizve azokat az utókor számára.
Ha végre itt a nyár…
Az idei meleg nyár mindenkit megfontolásra késztethet: az iroda, a lakás hatékony hűtésére nincs más megoldás, mint az utólagosan telepített mobil-, ablak- vagy legtöbbször osztott – split – klímaberendezés. Lapunk a piacon elterjedt jó minőségű osztott klímákat vizsgálta meg.
Hasznos és szórakoztató megoldások
A televíziókészülékek történetében kétségtelenül mérföldkő volt a sík képernyő megjelenése. Ma a méretarányok szembetűnő változásának vagyunk tanúi. Az ok a házimozi-rendszerek elképesztő ütemű terjedése. Ennek következtében a klasszikus, 4:3-as képernyőt a 16:9-es méretarányú sík képcsövek kezdik felváltani a készülékekben.
Szótárgépek és e-tankönyvek
Egy ismerősöm tíz évvel ezelőtt azt mondta, ő bizony nem magolja be az angol és német szavakat, mert hamarosan úgyis beszélnek helyettünk a fordítógépek. Csak részben lett igaza. A szótárgépek és elektronikus tankönyvek ugyanis nem a lusták felmentésére, hanem a szorgalmasak életének a megkönnyítésére jöttek létre.
Őrizd a kódot!
Nem a világhálón bitekben közlekedő titkosított adatokat kell féltenünk, hanem a PIN kódot, a jelszót, a személyi azonosítót – mondják a bankinformatikai szakemberek, és hozzáteszik: az e-kereskedelem előmozdítására számos, az on-line fizetést támogató megoldás született már, és néhány egyszerű trükkel megakadályozhatók a rablások, vagy legalább minimalizálható az anyagi kár.
Rés a pajzson
Az információs társadalom felé vezető úton a társadalom szinte minden szegletét számos veszély fenyegeti. Az informatikai ágazat eredményeit sikerrel alkalmazó gazdasági szervezeteknek folyamatosan karbantartott hálózati eszközökkel és felkészült szakemberekkel kell felkészülniük információs adatbázisaik és kommunikációs rendszereik megfelelő kezelésére és védelmére.
Dinamikus fejlődésre vágyóknak
Sokan ma is azt gondolják, hogy vállalati integrált rendszerekre csak a multinacionális cégeknek telik, és csak ők tudják igazán kihasználni. Pedig ez egyre kevésbé igaz. A legnagyobb integrált rendszereket gyártó cégek és a honi forgalmazók – valamint magyar társaságok – a piaci igényekre reagálva a kis- és középvállalkozások számára is fejlesztettek integrált rendszereket, amelyek jól működnek, könnyen testre szabhatók, vételáruk és bevezetésük költsége pedig jóval alacsonyabb, mint nagyvállalatokra igazítottak.
A gyanú árnyéka
A pénzmosás első fázisát követően, amikor a bűnözésből származó készpénz bankszámlára kerül, a bankok annyit tehetnek, hogy megállapítják az ügyfelek személyazonosságát. Amikor azonban – egy következő lépésben – az immár számlapénzt sikerül észrevétlenül részvényekbe vagy más értékpapírokba fektetni, a pénz útja szinte nyomon követhetetlenné válik. Azaz, így volt ez egészen mostanáig. De amióta a pénzintézeteknél is elterjedtek az integrált vállalatirányítási rendszerek, már nem olyan könnyű eltüntetni a pénzforráshoz visszavezető nyomokat.
A lényeg a képminőség
A szórakoztató elektronikai készülékek kereskedelmi forgalmának értéke idén várhatóan meghaladja majd a tavalyi 90-100 milliárd forintot. Dinamikusan növekszik a digitális termékek mennyiségi értékesítése: rendkívül népszerűek a házimozi-rendszerek, és egyre több plazmatelevíziót adnak el.
A sokrétű, írható DVD
Nincs többé letekeredő szalag, sem rossz vodeofelvétel, mert a mostanában piacra került asztali DVD-írók gyökeresen átalakíthatják a tévénézési kultúrát, és száműzhetik otthonról a videokazettát.
Lendületben az interaktív játékok ipara
Míg más technológiai ágazatok stagnálnak vagy recesszióval küzdenek, az interaktív játékipar tavaly ismét hatalmasat növekedett. A The Economist az Informa Media kutatócég adatai szerint világpiaci szinten a játékszoftverek és hardverplatformjaik 31 milliárd dolláros éves bevételt hoztak. De vajon meddig tart ez a lendület, és milyen irányokat vehet a történet? – teszi fel a kérdést a lap.
Gépesített irodák
A munkahelyi infrastruktúra, hi-tech és kevésbé hi-tech rendszerek legalább annyira szolgálják a cég, mint az ott dolgozók kényelmét, hiszen növelik a hatékonyságot. Miként a mai másolók is, melyek egyben nyomtatók, szkennerek és faxok is. Sőt, ezek a mindentudó berendezések akár telefonról is működhetők.
Dokumentumokról bizalmasan
Az on-line pénzügyi szolgáltatásoknál ma már mindenki számára természetes, hogy az adatokat titkosítják, a hazai vállalatok jelentős része azonban még mindig inkább számítógépes hálózata kiépítésével, a világháló felé nyitással van elfoglalva. Pedig éppen ideje nekik is az adat- és információvédelemre, megoldásként pedig a zárt informatikai fejlesztésekre gondolniuk. Tudva azt, hogy a komolyabb alkalmazásoknak nemcsak előnyeik, hanem potenciális veszélyeik is vannak.
Legális megoldások az illegálisak ellen
Még mindig égető gond az illegális szoftvert használók magas aránya Magyarországon, bár kétségkívül csökkent az utóbbi időben, nem utolsósorban a szoftvergyártók erőfeszítéseinek köszönhetően. Sokan, akik nem jogtiszta programot használnak, nem számolnak azzal, hogy a kalózverziók nekik maguknak is károkat okozhatnak.
A függetlenség ára
Míg a vezető üzleti szoftverfejlesztőket tömörítő BSA legalizáló kampányokkal vonul végig a világ országain, addig egyes kisebb szoftvergyártók állandó szolgáltatásként kínálják termékeik illegális másolatainak törvényesítését. A svédországi székhelyű Visionics Group tizedik éve foglalkozik szoftverei legalizálásával. E-mailben feltett kérdéseinkre a vállalat ügyvezetője, Leif Norlin válaszolt.
A Microsoft–Linux csata
A közelmúltban két olyan esemény híre is bejárta a világot, melyekből arra lehet következtetni: a jövőben elkerülhetetlen lesz, hogy a Microsoft az eddig bevált üzleti modelljei mellett újakkal is próbálkozzon. Ebben nem kis szerepe van a nyílt forráskód előretörésének.
Virtuális boltból valódi kultúra
A világhálón vásárolható termékek közül nálunk a legkedveltebb a könyv és a CD. Az új hordozónak számító DVD forgalma is viharos gyorsasággal emelkedik, s ha valaki CD-ROM-ot vagy netán videofilmet szeretne vásárolni, az is található a szép számú virtuális áruház polcain.
Komplexen gyorsabb, hatékonyabb
A legtöbb vállalat azért dönt az integrált rendszerek bevezetése mellett, mert megunja, hogy ahány tevékenység van a cégnél, annyiféle programon fut, s azok többnyire nem beszélnek egymással. Majd amikor már működik az irányítási rendszer, kiderül, hogy lerövidültek a munkafázisok, csökkentek a hibalehetőségek és az emberi munkaerőigény. Azaz a munka a cég egészében és az egyes munkaterületeken egyaránt felgyorsult.
A fő cél a mobilitás
A harmadik generációs hálózatok és eszközök kapacitása és sebessége egyazon eszközön lehetővé teszi a telefonkapcsolatot, az internet-hozzáférést, az e-mail küldést, a hangfájlok, álló- és mozgóképek csatolását és letöltését, az on-line tranzakciókat, a videotelefonálást. És ha ki akarjuk választani, hogy melyik legyen ez az eszköz, a mobilitás a legfontosabb szempont. Korunk emberének pedig meg kell tanulnia mindezen infokommunikációs technológiák szakszerű használatát.
Három példa: informatika a gyakorlatban
Az informatikai fejlesztések átláthatóbbá teszik a cégek működését, felgyorsítják a hagyományos folyamatokat, és valós, percrekész adatokat szolgáltatnak a cég állapotáról, tevékenységének minden területéről. A beruházást azonban meg kell fontolni. Nemcsak azért mert drága, hanem azért is, mert teljesen átalakítja a korábbi szervezetet. Igaz, általa legalább harmincszázalékos költségmegtakarítás érhető el évente. Ez az elmélet. És a gyakorlat?
Lépésről lépésre
Milyen informatikai háttérre van szüksége egy harminc–ötven fős kisvállalkozásnak? Kit bízzon meg a tervezéssel, a beszerzéssel? Egyáltalán, milyen szempontok szerint induljon el? Ahhoz, hogy minderre a gyártók, kereskedők valóban jó válaszokat és jó termékeket adjanak, tudnunk kell jól kérdezni őket.
Papír- és drótmentes irodák
Jó néhány évvel ezelőtt az irodatechnika még nem jelentett mást, mint különálló fénymásoló gépeket, faxokat, nyomtatókat, szkennereket és a használatukhoz kapcsolódó rengeteg papírt. A digitalizáció korában azonban ez a kifejezés is új értelmet kapott. Ma már többfunkciós irodagépek teszik könnyebbé a felhasználók munkáját, javítják a vállalat költséghatékony működését.
Hálóra akadhatsz
Miután az IHM bejelentette a hazai lakossági internet-hozzáférési árak márciusi 25 százalékos mérséklését, megnőtt a feszültség a szolgáltatók között. Ám a szaktárca, a Matáv és az alternatívok között viszonylag hamar elindult a párbeszéd. Egy hónap vita és harc után most már biztosan tudhatjuk: az árak csökkentek, és remélhetően a jövőben is ez marad a tendencia.
Informatikai cégek hiányosságai
Mi vette rá négy nagy informatikai beszállító vezető IT szakembereit, hogy elmondják őszinte véleményüket a cég belső számítástechnikai rendszereiről és a multimódszerek hátrányairól? Talán az, hogy szeretnének változtatni rajtuk. A cég PR-osai mindenesetre beleőszültek volna, ha hallják. Cikkünket vitaindítónak szánjuk!
Üzleti megoldások
Eddig a nagyközönségnek szánt termékeiről és szolgáltatásairól volt ismert a Microsoft, mostantól azonban üzleti megoldásokat is kínál, üzleti oldalú megközelítéssel, mondta el a társaság ügyvezető igazgatója a cég szakmai konferenciáján. Az elhangzott előadások rövid áttekintést adtak az intranetes technológiákról, a korszerű adatbázisok kiépítéséről, valamint a vállalaton belüli és a vállalatok közötti integrációs lehetőségekről is.
Digitalizált, elektronizált, informatizált
Attól a pillanattól, amikor egy cég megvásárolja az első számítógépes rendszerét, még hosszú az út az úgynevezett digitális vállalatig. Cikkünkben – a Piac és Profit A XXI. század vállalata című konferenciájának előadóit megszólaltatva – megpróbáljuk összefoglalni, melyek a digitalizáltság szintjei, és ezek milyen eszközökkel valósíthatók meg.
Wi-Fi: földön, vízen, levegőben
Mióta kiderült, hogy a harmadik generációs (3G) mobiltechnológia csak késve fog beérni, a mobilszolgáltatók a 2,4 gigahertz hullámhosszon működő Wi-Fi szabványhoz fűzik legnagyobb reményeiket. A vezeték nélküli szélessávú internetezést lehetővé tévő technológiáról sokan azt tartják, hogy kérdésessé teszi a 3G jövőjét, míg mások szerint a két technológia békésen megfér majd egymás mellett.
IT-reménységek és -rendszerek
Három informatikai vállalkozás, fiatal szakemberekkel. Abban különböznek sok százra tehető társaiktól, hogy indultak és nyertek a Piac és Profit IT-reménység pályázatán. Az első helyezettről következő számunkban olvashatnak, most a három második helyezett díjnyertes termékeiről számolunk be.
Új nyersanyagok a számítógépiparban
A szilícium alapú számítógépes fejlesztéseknek belátható időn belül végső határt szabnak az anyag megmunkálhatóságának fizikai lehetőségei, ezért egyre növekszik az érdeklődés az alternatívák iránt. Rövid távon a szerves műanyagok tűnnek a befutónak, amelyek a hajlékony képernyők és az eldobható csipek piacát alapozzák meg. Komolyabb kihívást a szilícium számára azonban csak a később megjelenő molekuláris számítógépek jelentenek.
Már robog az Expressz
A minden eddiginél nagyobb privát számítógépesítési program sok ellenzőre talált. Kritizálták a nyerteseket, a gépválasztékot, a jogosultak körét, az árakat. Az eladási statisztikák azonban meredeken fölfelé törnek. Ennek ellenére nem árt vigyázni, mert a kedvezmény ördöge a részletekben búvik meg.
Utolsó beszállási lehetőség az unió előtt az internethajóra
Elsősorban az üzleti élet és az informatika szakemberei találkoztak szeptember végén a három összekapcsolt vízi járműből álló Médiahajó középső tagján, az Internethajón. Itt jelentette be az Oracle, hogy Budapestre telepíti legújabb fejlesztőközpontját.
Egységesek, mégsem egyformák
Mintegy négyszáz kisebb-nagyobb település portálrendszere valósult meg idén pályázati rendszerben. A nyertes önkormányzatok még a Széchenyi-terv keretében kaptak támogatást, emellett egy egységes, áttekinthető, az igényekkel együtt növekedni képes és az internetre épülő informatikai környezetet is létrehoztak számukra. Az új önkormányzati honlapok tehát egységes rendszerben és egységes adatbázison készültek, megtöltésük tartalommal pedig nagyon egyszerű.
Az informatika kvantumugrásai
Az informatikai fejlesztések és az elemi részecskék fizikája több érdekes metszéspontot is produkált már. Ezek közül a misztikusan hangzó kvantumszámítógépek továbbra is csak szimulációk formájában léteznek, a kvantumfizika elvén működő információtitkosítás azonban piacnyitás előtt áll.
Képképző
Becslések szerint a használatban lévő fényképezőgépeknek már több mint negyven százaléka digitális, s mivel az áruk drasztikusan csökken, egyre szélesebb rétegek számára válnak elérhetővé. Térhódításuk elsődleges oka a film- és filmelőhívás költségeinek a megspórolása, és hogy a felvételeket azonnal vissza lehet nézni, és tetszés szerint törölni, de készíthető róluk kitűnő minőségű papírkép is, így egyre többen döntenek az otthoni vagy munkahelyi digitális „fotólabor” mellett.
Laptop kontra asztali PC
A laptopok drágábbak, mint az asztali PC-k, de a sokat mozgó felhasználóiknak megérik a többletkiadást. Legnagyobb előnyük ugyanis a hordozhatóság. Bárhová magunkkal vihetjük őket, s általuk bárhonnan válaszolhatunk e-mailjeinkre. Teljesítményük pedig ma már egyenértékűnek mondható az asztali gépekével, ám utóbbiak azért egyhamar biztosan nem tűnnek el a piacról.
Internetes vállalatirányítás
Vállalati irányítási rendszerek és internet – ez a két fogalom egy új technológia révén fonódik egybe, ami – legalábbis szakemberek szerint – alapjában megváltoztatja a vállalatok irányítását.
Hazait vagy külföldit vegyünk-e?
Az európai uniós csatlakozás közeledtével fellendülőben van az ERP (integrált vállalatirányítási rendszer) piaca. Különösen a kis- és közepes vállalatok részéről nőtt meg az érdeklődés, hiszen mára nyilvánvalóvá vált, ez a versenyképesség egyik feltétele. Kérdés, hogy a csatlakozás után a magyar ERP-fejlesztők háttérbe szorulnak-e a nemzetközi gyártókkal szemben.
Dokumentumkezelés felsőfokon
Megfelelő dokumentumkezelési stratégiával – ha az adott feladathoz a teljesítményben leginkább illő eszközöket és szoftvereket vásárolják meg – évente akár sok millió forintot takaríthatnak meg a cégek. Ám gyakran maguk sem biztosak benne, hogy a tevékenységükhöz pontosan milyen típusú és teljesítményű gépekre, milyen tudású szoftverekre van szükség. A professzionális dokumentumkezelés rendkívül fontos egy vállalat gördülékeny, gyors és hibamentes működéséhez.
Atomi méretek
Az Intel az év második felétől tömegesen gyártja az új, nagyfelbontású, nagy képernyős televíziókba szánt, LCOS nevű, szilícium alapú digitális csipjét. Ettől fényesebb képet és nagyobb kontrasztot ad a televízió, s a csúcskategóriás készülékek ára kétezer dollár alá csökkenhet.
Nagy rendszerek tolmácsai
Míg korábban elsősorban a nagy pénzügyi-könyvvizsgáló cégek foglalkoztak üzletfejlesztési tanácsadással, ma már egyre inkább a nagy IT cégek veszik át a helyüket: a megrendelő szervezetének és tevékenységének racionalizálásával kapcsolatos segítségnyújtásra a legtöbb informatikai szolgáltató önálló üzletágat hozott létre. Hamar megbukna azonban az a tanácsadó, amelyik burkolt eladásra használná pozícióját.
Vírusok és vírusirtók
Egyes vírusírók annyira büszkék a másoknak milliárdos károkat okozó alkotásukra, hogy saját maguk elküldik a víruslaborokba, ahol azután a legjobb szakemberek dolgoznak az ellenszerén. A vírusok felismerése és irtása természetesen hatalmas üzlet. Mégis, a világon csak egy tucat meghatározó vírusvédelmi cég van, és összesen mintegy harminc antivírusgyártót tartanak számon.
IT és telekom kifulladásig
Háromszázötvenezer négyezetméter, hatezerötszáz kiállító cég a huszonhét fél westendnyi nagyságú épületben, az itthoni BNV majd tizenötszörösét kitevő kiállítási területen három buszjárat. Ezek az adatok talán érzékeltetik: az egy hétig nyitva tartó hannoveri megarendezvényen, a CeBIT-en számunkra szinte felfoghatatlan nagyságrendű pénz- és embertömeget mozgósítanak évente. A kiállítás egyszerűen beláthatatlan és átjárhatatlan. De mi megpróbáltuk.
Kábelmentesítés - A világot meghódító Bluetooth
Ha estek már hasra az irodájukban vagy otthon a különböző elektronikus eszközöket összekötő kábelekben, bizonyára könnyen el tudják képzelni egy kisméretű, kábelek nélküli hálózati rendszer előnyeit. Ennek az igénynek a kielégítésére hívta életre az Ericsson a Bluetooth névre keresztelt technológiát.