A program különlegessége, hogy nem korosztályhoz kötött, ellentétben a korábbi, 35 év alatti fiataloknak szóló 5 százalékos kamatplafonos konstrukcióval. Ez azt jelenti, hogy a 25-40 éves korosztály teljes spektruma – körülbelül 1,9 millió magyar – potenciálisan érintett lehet a programban. (Természetesen az ennél idősebbek is, csak ott igen jelentős azok aránya, akik már rendelkeznek lakástulajdonnal.)
Amit jelen pillanatban már tudni lehet a feltételek, részletek kapcsán:
“Bárkinek”, vagyis nem lesz szükség gyerekvállalásra, így ez a támogatás teljesen más célcsoportot célozhat, mint a Babaváró vagy a CSOK Plusz, nem lesz életkori megkötés, vagy házasságra vonatkozó elvárás.
“Bárhol”, vagyis akár nagyvárosokban is elérhető lehet, nem csak vidéki településeken.
A piaci kamatokhoz képest (pl. 20 milliós hitel esetén 6,5 százalék körüli kamat) ez óriási előny lehet.
Kizárólag azok számára érhető el a lehetőség, akik első lakásukat vásárolnák meg. (Nem lehet 50 százalékot elérő tulajdoni hányaduk lakóingatlanban)
Maximum 50 millió forint kedvezményes, 3 százalékos kamatozású lakáshitelt lehet felvenni.
A négyzetméterárra 1,5 millió forintos, a vételárra pedig 100 millió forintos korlátozás kerül bevezetésre.
A maximális futamidő 25 év lehet.
Az elvárt önerő mértéke minimum 10 százalék.
Az igénylőnek legalább 2 év TB jogviszonnyal kell rendelkeznie.
Hányan lehetnek az érintettek? – A számok mögött
A KSH statisztikái szerint 2024-ben 114,7 ezer lakáspiaci tranzakció zajlott Magyarországon, ami 27 százalékos növekedést jelent az előző év alacsony bázisához képest. A Duna House Barométer adatai szerint az első lakásvásárlók aránya folyamatosan növekszik: 2024-ben Budapesten 23 százalék, vidéken 26 százalék volt, ami átlagosan 24 százalékos arányt jelent országos szinten.