PRIVÁTBANK-PIAC
Válság előtt, válság után
Miután az elmúlt tíz-tizenöt évben a nagyobb lakossági bankok közül többen a privát banki szolgáltatások meghonosításában látták a kitörés lehetőségét, ma hozzávetőleg 21-24 szolgáltató verseng a vagyonosok megtakarításaiért, időnként jelentős erőket bevetve. A privát banki ügyfelek száma és az ágazat által kezelt vagyon nagysága az elmúlt öt évben megduplázódott, az utóbbi években azonban megtorpant a növekedés dinamikája. Egyesek szerint Magyarországon már minden megfelelő megtakarítással rendelkező potenciális személy privát banki ügyfél, ez körülbelül 42 ezer privát banki számlát és 2300 milliárd forint megtakarítást jelent. Pontos számot nehéz mondani, a bankok ugyanis eltérően határozzák meg a belépési limitet. Van, ahol már 15-20 millió forinttal „priváttá" lehet válni, máshol ehhez 100 millióra van szükség. Az elmúlt évben több bank - például az UniCredit, az OTP, a K&H, a Budapest Bank, a Raiffeisen - feljebb húzta a privát banki szolgáltatásokra jogosult ügyfelek számára előírt megtakarítási szintet.
A privát banki szektor értékesítési gyakorlata a válság kitörésekor azonnal fókuszba került. A kritika szerint a bankárok nemritkán olyan magas hozammal kecsegtető befektetési termékeket ajánlottak, vagy vették rá ügyfeleiket bizonyos konstrukciókra, amelyek kockázataival talán maguk sem voltak tisztában. Persze lehet, hogy az ügyfél nem vette komolyan a figyelmeztetést. A pénzpiacok összeomlásakor a magyar privát banki ügyfelek egyes összetett termékeken százmilliárdos veszteségeket szenvedtek el, ma már többségük túl van a sokkon. A veszteség összességében nem sokkoló mértékű, összevetve a több mint 2000 milliárd forint összvagyonnal vagy a Nyugat-Európában és Amerikában bekövetkezett vagyonvesztés mértékével. Az egy főre vetített 2,5 millió forint hozzávetőleg az éves kamatnak felel meg, igaz, ez nem egyenletesen oszlott el. Voltak, aki jelentősen megégették magukat, míg a konzervatívabb stratégiát követők kevésbé. Különösen azok jártak rosszul, akik a privát banki szolgáltatás keretében devizahitelt vettek fel, az összeget pedig kockázatos eszközökbe fektették.
- 2008 sokkolóan hatott, jelentős veszteségeket kell lenyelnie a privát banki piacnak. A befektetők egy pillanatra kijózanodtak, de mára az aktivitásuk újból a válság előtti szintre került. Úgy látszik, a kellemetlenségekre csak rövid távon emlékeznek, pedig a mohóság bármikor vezethet újabb negatív hangulathoz - mondja Bilibók Botond, a Concorde Alapkezelő vezérigazgatója, aki szerint a mostani válságból a befektetők megtanulták, hogy van olyan szituáció, amikor az addig biztonságosnak vélt befektetési eszközökből sem lehet jól kiszállni.
Az elmúlt két évben viszont a kötvények és a részvények töretlenül íveltek felfelé, így a befektetők újból optimisták. Dócs János, a CIB Bank private banking igazgatója is úgy látja: megint van igény a magasabb hozamot ígérő strukturált eszközökre, annak ellenére, hogy hasonló - bár kevésbé átlátható - termékekből indult ki a válság.
- Az ügyfelek ultrakonzervatív attitűdje tavaly március környékétől változott. Ma kockáztatnak, de tudatosabbak: percről percre tudni akarják, hogy a várt nyereség mellé mekkora rizikó társul. A portfólió egészének folyamatos figyelését várják el a privát bankároktól, valamint azt, hogy javaslatot tegyen olyan eszközökre, amellyel a kockázat csökkenthető.
Dócs János úgy véli, éves szinten 5-10 százalékkal nőhet az ügyfelek száma, a privát banki megtakarítási számlákon elhelyezett vagyon tömege viszont legfeljebb ilyen mértékben fog gyarapodni, ugyanis nem tartja reális elképzelésnek, hogy a külföldi megtakarítások tömegesen hazajönnének mostanában.
- Amennyiben a bankok hitelezési aktivitása nem tud élénkülni, kicsi az esélye annak, hogy a magánvagyonok tömege dinamikusan bővül az elkövetkező időszakban. Előbb-utóbb ugyanis a cégtulajdonosok akár saját vagyonukat is befektetik, hogy fellendítsék az üzleti vállalkozásaikat. A vélelmezett öt-tíz százalékos vagyongyarapodás alapvetően a hozamokból és az árfolyammozgásból ered. Egy másik mozgás is megfigyelhető: 2009 közepe táján a pénzpiacok élénkülésével párhuzamosan a befektetők is mozdultak: átcsoportosították megtakarításaikat az egyes bankok között. Ez a folyamat tart ma is.
Alpesi módra
Az egyéni vagyonkezelés alapvetően a diszkréción és bizalmon alapszik. A privát banki szolgáltatással szemben itt a stratégia és a befektetési szabályok közös meghatározását követően az egyedi döntéseket az ügyfél helyett a vagyonkezelő hozza meg, az eredményekről pedig rendszeresen beszámol partnerének. Alpesi típusú diszkrecionális vagyonkezelést Magyarországon két intézmény, a BNP Paribas és a Concorde Alapkezelő kínál. A klasszikus svájci típusú szolgáltatás teljes mértékben személyre szabott, magában foglalja a pénzügyi, befektetési, biztosítási tanácsadást is, az ezekkel összefüggő ügyvédi szolgáltatásokat, a könyvelői, banki és vagyonkezelési tevékenységeket egyaránt. Bár egyesek szerint a komplex, mindenre kiterjedő vagyonkezelés még nem jellemző a hazai piacon, egyes elemei elérhetők csomagba foglalva.
PRIVÁT BANKI MEGOLDÁS
Hozamelvárás kockázatmentesen
A válság hatására megváltoztak a privát banki szolgáltatáscsomagok. A bankárok olyan portfóliókat kreálnak, amelyek könnyen alakíthatók a veszteség minimalizálása érdekében. Az ismeretlen lassabban gyűrűzik be, az újdonságokban túlsúlyban vannak az átlátható nemzetközi befektetési megoldások, illetve az alapkezelők által kezelt biztonságos alapok.
- Tavaly egy általunk kezelt abszolút hozamos alapba rekordösszeg, közel tízmilliárd forint áramlott. A befektetési aktivitás tehát újból a régi, de a bankok már nem csak saját termékeiket ajánlják a privát banki ügyfeleknek - mutat rá Bilibók Botond, a Concorde Alapkezelő vezérigazgatója a változásra.
A kamatversenyt pedig lassan felváltja a tanácsadók versenye. A Blochamps Capital tapasztalatai szerint a privát banki szolgáltatók a nemzetközi mércével kicsinek számító hazai piacon legalább nyolc különböző típusú szolgáltatási modellben tevékenykednek, de a tanácsadói szerep mindegyikben hangsúlyos. Amúgy a megcélzott ügyfélkörtől és azok igényeitől függően markáns különbségek mutatkoznak az egyes szolgáltatásokban. Az 50-80 millió forintos megtakarítással rendelkezők elsősorban az egyedi vagyonkezelési portfólió és a bankár felkészültsége szerint választanak, a 80-200 millió forintot befektetők számára már az adóoptimalizálási tanácsadás - 100 millió forintos vagyonnál évi 1 százalékpontos adóoptimalizálás 10 év távlatában több mint 10 millió forintos többlethozamot jelenthet - és a konzervatív banki hozzáállás válik lényegessé, míg az e fölötti vagyont felhalmozóknak a vagyonörökítési kérdésekben való jártasság és a diszkréció is számít a bankválasztáskor.
Számos, nem pénzhez kapcsolódó termékújdonsággal bővül mostanában a privát banki szolgáltatáspaletta. Az elitklub tagjainak számlái mellé extra kényelmi lehetőségek is társulhatnak, mint például repülőjegy-foglalás, műkincspiaci tanácsadás, az ügyfélkör vásárlási szokásaihoz igazodó speciális pontgyűjtő kártyák vagy 24 órás orvosi tanácsadás. Egyes bankok VIP partikat szerveznek privát banki ügyfeleiknek, mások exkluzív vásárlási lehetőségeket kínálnak. Van kereskedelmi bank, amely a privát banki szolgáltatásán keresztül cégszámlához kapcsolódó kedvezményeket is nyújt.
Kiszolgálás külföldről
A külföldi anyabankkal rendelkező pénzintézetek közül több az igazán vagyonos, több millió euró megtakarítással rendelkező kiemelt magyar ügyfelek pénzét az anyabankkal közösen kezeli, ügyfeleit főként külföldön, illetve külföldről szolgálva ki. A magyar kapcsolattartó mellett az ügyfél privát banki kiszolgálása a londoni, bécsi, frankfurti vagy milánói központból történik - hívja fel egy új jelenségre a figyelmet dr. Illés Orsolya, a Blochamps Capital vezető tanácsadója, aki szerint ha a tendencia folytatódik, elképzelhető, hogy pár év múlva több, nemzetközi anyabanki háttérrel rendelkező hazai szolgáltatónál a „private banking" jellemzően a kiemelt/prémium banking ügyfélkezelésre koncentrál majd, s a klasszikus értelemben vett private banking-ügyfelekkel koncentráltan, a világ nagy pénzügyi központjaiban foglalkoznak.
Bankárszerep
A tőkepiacok hű lenyomatát adják a világ gazdasági és politikai eseményeinek. Ebben a sokszor kihámozhatatlan információhalmazban a bankár olyan, mint egy jó elemzéseket publikáló újság. Érthetően és hitelesen meg kell tudni magyaráznia, hogy a nagyvilág történései hogyan érinthetik az adott befektetési portfóliót: például mit jelent a véget nem érő pénznyomtatás, az egyiptomi elnök lemondása vagy valamely kormány aktuális intézkedéscsomagja, és mindezekre hogyan reagál az ügyfél portfóliója. A privát banki ügyfelek elvárják, hogy a bankár naprakészen tudja, hogy az adott portfólión mennyit lehet bukni, ha a piacok rosszul teljesítenek, és arra is kíváncsiak, hogy egy-egy elem változtatásával hogyan alakul a kockázati kitettség és a várható hozam.
TREASURYPIAC
Kisebbek is elkezdhetik
Gyorsan meggazdagodni, és a vagyont meg is tartani pusztán szerencsével nagyon keveseknek sikerül - állítja a BPForex online kereskedési lehetőségeket közvetítő cég a hírlevelében. Napjainkban a bankok treasuryosztálya által kínált pénzügyi eszközök és befektetési szolgáltatások egyre többek számára elengedhetetlenek a biztonságos üzletmenet érdekében. Az árfolyam- és kamatkockázat csökkentésére a bankok számos pénzpiaci és derivatív terméket ajánlanak, amelyek egyre inkább elérhetők a kisebb cégek számára is.
Néhány évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt, hogy egy kis- vagy középvállalat szofisztikált treasurytermékeket használjon. Nem volt rá igényük, és nem is tették számukra elérhetővé a termékeket. A válság következtében azonban beszűkültek a hazai piacok, így számos kisebb árbevételű vállalkozás is rákényszerült arra, hogy exporttal is foglalkozzék. Jelentősen megugrott azoknak a családi és mikrocégeknek az aránya is, amelyek a határ menti kereskedelem kihasználásával próbálnak meg új piacokat szerezni, és túlélni. A jelenlegi árfolyam-ingadozásra reagálva viszont sok közülük inkább eláll a szerződéskötéstől, mert nem látja, hogy a ma letárgyalt kontraktus mit ér holnap.
A devizahitelek tömege is jelentősen megnőtt. Sokan az európai uniós pályázatok vagy a hazai támogatások elnyeréséhez szükséges saját erőt is inkább az olcsó forrásból fedezték. A devizahiteles cégek kiszámítható gazdálkodását nem csupán az árfolyam-ingadozás, hanem sokszor a változó kamatozás is nehezíti. Ma a vállalkozások mintegy 25-30 százalékának működését érintik a devizamozgások. A kitettség mértéke és iránya attól függ, hogy a cég export- és/vagy importtevékenységet folytat-e, vannak-e megtakarításai, rendelkezik-e devizahitellel. A devizakitettség abból is adódhat, hogy sokan - az euró bevezetését előrevetítve - szerződéseiket már devizában vagy devizaárfolyamhoz rögzített árak alkalmazásával kötik.
Az új ügyfélszegmens megjelenésének és az elmúlt években tapasztalt időnként turbulens árfolyammozgásoknak a hatására a kereskedelmi bankok szinte kivétel nélkül megerősítették devizakockázat-kezelési szerepvállalásukat. A kkv-k számára kialakított konstrukciókkal igyekeznek meggyőzni ezt az ügyfélkört, hogy ma már nem a nagyok luxusa a treasuryszolgáltatás, nekik is muszáj mérsékelni kockázataikat, s igyekeznek megismertetni is az egyszerűbb megoldásokat, majd lassanként a szofisztikált ügyleteket is. Egyre több bank - a Citibank, az Erste, az OTP - vezetett be például azonnali elektronikus üzletkötésre alkalmas online devizakereskedési rendszert, amely kiváltja a telefonos kereskedést. A számítógépen keresztül a kisebb cégek is könnyen elérik a devizapiacokat, ami megkönnyíti az egyedi árfolyamos, illetve a határidős tételek kezelését és adminisztrációját. Számos bankban már 10 ezer eurótól közvetlenül és automatikusan a devizapiacokról kapott árfolyamok alapján üzletelhetnek a cégek.
A komolyabb megoldások - például határidős ügyletek, opciók - az ügyleti minimumkötési határ miatt évekig nem voltak elérhetők a kisebb cégek számára. Most már általánosan igaz, hogy a bankok kis- és középvállalkozásokkal foglalkozó üzletágai fokozatosan megnyitják ezeket a termékeket is, de az ügyfélkör megközelítésének módjában jelentős különbségek vannak. S miután ma még döntően az ár számít és az, hogy milyen gyorsan lehet üzletet kötni, például az opciós ügyletek részesedése a devizafedezeti műveletek között továbbra is alacsony.
TREASURYMEGOLDÁSOK
Fokozatok
A treasurypiac ügyfélkörének kiszélesedésével a bankok még inkább hangsúlyt fektetnek arra, hogy tájékoztassák ügyfeleiket a devizakitettség mérséklésében rejlő lehetőségekről, a cég méretének és tudásszintjének megfelelő termékskálát alakítsanak ki, és a vállalkozások ismereteinek bővítésében is részt vegyenek. Fontos a személyes kapcsolat, a tanácsadás és a folyamatos kommunikáció, miután a hazai kis- és középvállalatok le vannak maradva nyugat-európai társaiktól az ügylettípusok ismeretét illetően.
Az aktív devizakockázat-kezelés pénzügyi kulturális evolúciós jelenség a kis - és középvállalatoknál. Az első fázisában levők jellemzően aktívan figyelik a napi árfolyam-ingadozást, de inkább csak tájékozódási céllal. A második fázisba tartozókra jellemző, hogy az árfolyam- és pénzmozgásaik függvényében tudatosan választják meg a devizatranzakcióik időpontját, de kizárólag azonnali ügyleteket kötnek. A vállalkozások igen kis hányada - jellemzően a nagyobb árbevételű cégek - vállalkozik határidős devizaügyletekre, és alig van olyan, amely a nagyvállalatok pénzügyi kultúrájához hasonlatosan strukturált treasuryügyletek iránt is érdeklődik, s ezeket használja is gazdálkodása kiszámíthatóbbá tétele érdekében.
Az árfolyammozgásokon éppúgy lehet nyerni, mint veszíteni. Különösen az online kereskedési felületek és akár a legfontosabb határidős piacokra közvetlen elérést kínáló tőzsdei szolgáltatások terjedése vezethet oda, hogy egyes cégvezetők maguk kezdenek el kereskedni spekulációs céllal.
Kkv-k esetében a pénzintézetek nem engedhetik a spekulációs célzatú ügyletkötést, és egyben fontos feladatuk, hogy megértessék a vállalkozásokkal: az árfolyam kezelésének a valós devizakitettséghez kell igazodnia - mondja Szabó István, a Citibank vállalati üzletágának ügyvezető igazgatója, hozzátéve, hogy a cég bevételeit és költségeit kell kiszámíthatóvá tenni, és az árfolyam-ingadozásból származó potenciális veszteségeket kiküszöbölni. Az igazgató szerint, ha egy vezető maga kezd spekulálni az árfolyamváltozásra, az akár azt is eredményezheti, hogy a cég nem tudja tevékenységével kompenzálni a kedvezőtlen árfolyammozgásból adódó veszteséget, veszélybe sodorva ezzel az egyébként jól működtetett vállalkozás létét.
A fedezeti termékek lényege pontosan az, hogy tervezhetővé teszi a vállalkozás működtetését, ezért „definíció szerint" azokon nem lehet bukni. Utólag persze kiderülhet, hogy ha a cég akkor nem köti meg az adott ügyletet, jobban jár, de ez igaz a másik irányba is, azaz vannak olyan esetek, amikor éppen az igénybe vett szolgáltatással sikerül elkerülni az árfolyammozgásból adódó veszteséget. A szoros költségvetés mellett gazdálkodó cégek nem engedhetik meg maguknak ezt a kockázatot, ezért fontos számukra a bizonytalanság kiszűrése. A bankok treasuryszolgáltatása lehetővé teszi, hogy az amúgy is sokszor humánerőforrás-szűkében lévő vállalkozás csak az alaptevékenységére koncentráljon, arra, amihez a legjobban ért.
Az árfolyamkockázat kivédésének első lépése a természetes fedezet, vagyis az, hogy a beszerzés és az értékesítés ugyanabban a devizában történjék. Ennek lehetőségei végesek. A külföldi alapanyagból előállított és itthon eladott termékek esetében például nehéz megtalálni a közös nevezőt. Ebben segítenek a bankok. Az elérhető termékkínálat az azonnali váltástól - amit telefonon vagy erre alkalmas online banki rendszeren tehet meg az ügyfél - a határidős devizaváltáson keresztül egészen a testreszabott opciós, strukturált ügyletekig terjed.
Az árfolyam-fedezeti ügyletek az export/import tevékenységből eredő árfolyamkockázatot képesek kezelni. Léteznek ezenkívül kamatfedezeti ügyletetek is, amelyek például egy változó kamatozású, hosszú lejáratú hitel kamatkockázatát csökkenthetik. A piaci kommentárok és az árfolyammozgások figyelése kellő alapinformációt nyújthat a vállalkozások döntéshozóinak a piac alakulásáról, ez lehetőséget ad számukra, hogy az árfolyammozgások szempontjából megfelelőnek ítélt időpontban azonnali devizaügyleteiket intézhessék.
Ugyanakkor a kis- és középvállalatok vezetőinek célszerű már éves tervezésük előtt megkeresniük egy bankot, hogy mérje fel a cég várható valós devizakitettségét, és a kockázatviselő képességének, tevékenységének legmegfelelőbb megoldásokat kínáljon az egész év folyamán.
Fogalomtár
■ Határidős ügylet exportőröknek/importőröknek: egy vagy több különböző jövőbeli időpontban esedékes devizabevétel/devizakiadás átváltási árfolyamának rögzítése a jelenben.
■ Sávos határidős ügylet: a devizaeladásra szóló határidő lejáratakor a deviza eladásáért kapott összeget, illetve a devizáért fizetendő összeget egy alsó és egy felső korlát közé szorítja, így a cég korlátozott mértékben részesedhet egy esetleges lejáratkori forintgyengülésből vagy -erősödésből.
■ Forwardügylet exportőröknek/importőröknek: egy eladási/vételi jog és egy limitáras eladási/vételi kötelezettség kombinációja, amely ötvözi a határidős ügylet biztonságát és az opciós ügyletek rugalmasságát.
■ Devizaopció: az ügylet során az opció vevője jogot szerez meghatározott mennyiségű deviza forint vagy deviza ellenében történő megvásárlására vagy eladására az opcióban meghatározott áron és időpontban, meghatározott díj ellenében.
■ Kamatcsereügylet: a jövőbeni kedvezőtlen kamatlábváltozás kockázatának csökkentése érdekében a felek megállapodnak abban, hogy a változó kamatfizetést fix kamatfizetésre cserélik (vagy fordítva) egy adott hitelösszegre és lejáratra vonatkozóan, a kapcsolódó ügylet feltételeinek változtatása nélkül.
Forrás: K&H Bank, OTP Bank
ONLINE KERESKEDÉS
Nyerő az óvatosság
A tőzsdézés tanulható, és tanulni is kell, mondja a szakember, és ezt akár segítheti is az a folyamat, amelynek eredményeként egyre több, akár bankoktól független kereskedési platform áll a befektetők rendelkezésére. Ezeken keresztül mindenkinek van esélye nyereséget termelni, vagy éppen elbukni megtakarításait. Az internetes tőzsdézés egyik legnagyobb veszélye, hogy bárki, akár különösebb tapasztalat nélkül is belekezdhet akár már egymillió forinttal. Persze a legtöbb kereskedőplatform a tapasztalt, a pénzügyeit a saját kezében tartó befektető kényelmes kiszolgálására jött létre.
- Csak akkor van esélyünk a sikeres kereskedésre, ha fel vagyunk készülve a be- és kilépési pontok felismerésére, a kockázattűrő képességünkhöz igazított pozícióméretek meghatározására és saját pszichés korlátaink átlépésére, s nem utolsósorban képesnek kell lennünk saját kereskedési stratégia kialakítására is - magyarázza Tornyos Szabolcs, a BPForex Kft. ügyvezető igazgatója. A cég személyre szabott ingyenes oktatás keretében igyekszik megtanítani ügyfeleinek a biztonságos tőzsdézést, megmutatni azokat az eszközöket, amelyek a mai piaci helyzetben limitálják egy befektetés kockázatát.
A szakember szerint, ha valaki „bevállalós", egy év alatt megtöbbszörözheti a pénzét, de azzal is tisztában kell lennie, hogy elveszítheti a befektetett összeg száz százalékát. Az ügyvezető szerint biztonságos kereskedési stratégiával euró alapon 20-30 százalékos éves hozam lehet a reális elvárás a mai piaci trendek mellett. A válság kitörése óta nagyobb volatilitás jellemző, az árfolyamok többször lendülnek ki extrém pozícióba akár lefelé, akár felfelé, és nehéz megállapítani, hogy mikor történik korrekció vagy épp trendforduló.
A válságot követően a fejlett világ korábban nem használt monetáris és fiskális intézkedéssorozattal igyekezett a piacokba életet lehelni. A pénznyomtatás - az amerikai jegybank, a FED napi ötmilliárd dollárt pumpál a piacba - és az alacsony kamatok egyrészt likviditást teremtenek, másrészt felvetik a veszélyét, hogy forrópénz áramlik a tőzsdékre. Ennek köszönhető, hogy az árfolyamok 2009 óta töretlenül és dinamikusan emelkednek szinte valamennyi szegmensben, de az sem kizárt, hogy ez a buborék újból kipukkad. Kérdés, mikor. A tapasztaltabbakat is próbára tevő környezetben mindenképpen az óvatos kereskedést ajánlja a pénzügyi szakember, aki mindenkit óva int a gyakori pozíciónyitástól és a sokszoros tőkeáttételtől. Véleménye szerint biztonságosabb kivárni a nagyobb kitöréseket, csökkenteni a pozíciók méretét, és stopmegbízásokat használni annak érdekében, hogy ha a piac rossz irányba indulna, ne vesszen el a teljes megtakarítás.