A gössingi példa

Németújvár nem vesz, hanem elad energiát: amit az erdő, a napsugár, a szántóföld segítségével megtermel, az bőven elég a városka lakóinak. Sőt, ma már a szisztéma is jó áru.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Miért van az, hogy még mindig komoly erőfeszítés embereket, intézményeket, vállalkozásokat meggyőzni arról, hogy megéri napkollektorral meleg vizet, napelemmel áramot előállítani, fazúzalékot eltüzelő kazánnal házak fűtését, alkalmasint a gázellátását megoldani? A kérdést annak a harmincéves, a bécsi egyetemen végzett fiatalembernek, Czinder Jánosnak tettük fel, akinek speciális "üzleti kettős látása" azóta alakulhatott ki, amióta a grazi központú energetikai nagyvállalatnak, az Odörfernek a Magyarországon dolgozó munkatársa lett.

-Több összetevőből áll a válasz - mondja -, de legelőször is abból, hogy "csak" január 1-jétől drágul igazán a földgáz ára Magyarországon, s ha addig talán nem is, de akkortól meg fog változni az emberek érdekeltsége.

A saját sajátosságai

Azaz: most még az a bizonyos érdekeltség hibádzik igazán. Pedig a Szombathelytől talán negyven kilométerre, zömében magyar ajkúak lakta Gössingben például - javarészt az Odörfer technológiájára alapozva - valamennyi helybélinek a teljes energiaszükségletét saját gyártmányú energiával elégítik ki. Azaz: saját a fűtéshez kellő meleg víz, az áram, a gáz, sőt az autókat is helyben előállított biodízellel hajtják. S most már a kisvárosban is és a hátteret jelentő grazi nagyvállalatnál is áruvá, részben-egészben átadható, testre, helyi igényekre szabható rendszerré fejlesztették az alternatív energia használatának know-how-ját.

Vajon ki ne látná mindezt a közeli Szombathelyen, illetve Vas megyében?

Véletlenszerűen is, tudatosan is látják és láttatják, de bizony az érdekeltséghez kell olyan katalizátor is - utal rá Czinder János -, mint a fájdalmassá dráguló földgáz. Azt ugyan elismeri, hogy nem olcsó mulatság az osztrák technológia megvásárlása, de ma már azért nem ismeretlen, hogy akár a helyhatóságok, akár a bankok olyan garanciarendszereket alkalmaznak, amelyek mellett települések, azok közintézményei és persze lakói is beruházhatnak. Az idei állami részvételt - támogatást - egyszerűen észrevehetetlenül kicsinek véli a szombathelyi irodájából osztrák alternatív energetikai szisztémákat honosítani igyekvő mérnökember. Az egész ország összesen 880 millió forintot pályázhatott meg, így a megújuló energiaforrások bevezetését finanszírozó állami keret öt nap alatt kimerült, és nem is újult meg.

Azt azért nem lehet mondani, hogy bármennyire is látták és látják a szombathelyiek a sógorok tetteit, a Gössingben - számunkra ismertebb nevén: Németújváron - történteket, a fülük bojtját sem mozgatják. Ellenkezőleg. A megyeházán a választások előtt is, majd azt követően is hol kisebb, hol nagyobb lépéseket tettek az energiafelhasználás mérsékléséért, racionalizálásáért, alkalmasint átállításáért.

Már csodálják

- Arra, hogy belenyúljon a megyeháza a kasszájába, és pénzt adjon például egy szélerőművet építőnek, lehetőségeink nincsenek, de arra volt és lesz is mód, hogy konferenciákat szervezzünk azok részvételével, akik Ausztriában szakértői az alternatív energia hasznosításának - mondja Marton Ferenc, a Vas Megyei Közgyűlés alelnöke. - És valóban volt, van értelme meghallgatni, megismerni mindazt, amit a gössingiek elértek, megvalósítottak. Az osztrákok is csodájára járnak az ottani városháza produktumának. Én nem is tudok más európai kisvárosról, amelyik tizenöt-húsz év alatt ilyen mértékben képes lett volna függetleníteni magát a "külső", egyben hagyományos energiaellátástól.

A szellemi tőkét és a finanszírozást is magáénak tudó németújvári városházán azzal kezdődött a "váltás", hogy a mintegy két évtizeddel ezelőtt megválasztott közgazdász végzettségű polgármester a viszonylag szegény, munkahelyekkel rosszul ellátott, szerény jövedelmű településen összeíratta, kiszámoltatta a teljes energiafelhasználást és annak költségeit, majd fokozatosan bevezettette a megújuló energia hasznosításának akkori kutatási eredményeit, például az igen jó hatásfokkal működő, famasszát elégető kazán- és távhőszolgáltató rendszert. Akkor még bogarasnak, kicsit bolondnak tartották a polgármestert, ma már tudják, neki volt igaza. Meg azoknak, akik átvenni, lemásolni, megvalósítani igyekeznek a németújvári megoldásokat.

A vasi megyeházán persze tudják azt is, előbb el kell érni, hogy akarják a helybéli intézmények, önkormányzatok a váltást. Ezért szervezték a konferenciákat a gössingiek közreműködésével, s ezért - dicsekedik vele az alelnök - lett tantárgy a Puskás Tivadar nevét viselő szombathelyi középiskolában az alternatív energia és annak hasznosítása. Megelőzőleg a tanárok ebbéli ismereteiről is gondoskodtak, persze komoly osztrák segítséggel. A folytatásra pedig már nem csupán iskolai keretek között kerítenek módot a vasiak a grazi és gössingi licencre alapozva, a megyei önkormányzat szerepvállalásával. Hanem közhasznú társasághoz hasonló céget alapítanak, hogy a szakmai tanácsadástól kezdve a finanszírozás megszervezésén keresztül a megvalósítás menedzseléséig legyen intézményesített szakértő partnerük a térség helyi önkormányzatainak, lakóközösségeinek, ha a fűtésrendszerüket át akarják állíttatni, hőszivattyús megoldásokkal, napkollektorral, napelemmel akarnak energiát nyerni a hagyományos földgáz és villamos áram helyett, mellett.

A gössingiek legfőbb eszköze a 2 megawattos, faszecskát felhasználó városi kis erőmű, amelyik előállítja a fűtéshez szükséges meleg vizet, áramot termel, és gázt is betáplál a hálózatba - tudjuk meg Czinder Jánostól. Nemsokára elkészül egy nagyobb hasonmás rendszer is a városkában, de a környék számos települése állított már be ilyen távfűtő eszközöket. Hiszen a gössingiről mindenki számára kiderült, kedvezőbben s környezetkímélő módon szolgáltat energiát a lakosságnak.

S bár fával dolgozik az erőmű - melynek lényegesen nagyobb és sokkal kisebb változatai is ismertek már nem is csupán az osztrák piacon -, megtalálták a módját annak, hogy a füstgázokat elégessék. A levegőszűrőből pedig egy év alatt 24 kiló kormot szednek ki, ennyi keletkezik a 2 megawattos erőmű melléktermékeként. Az előállított áramot betáplálják a hálózatba - Ausztriában az áramszolgáltató cégek érdekeltek az átvételben -, s a gázzal is tudnak mit kezdeni.

#page#

Fejszámolás
Czinder János, az Odörfer cég magyarországi képviselője gyors fejszámolása: egy jóval kisebb hasonmás rendszerrel, például egy hatlakásos tömbházat kiszolgáló 50 kilowattos Wolf kazánnal - a hozzá tartozó önadagolóval - 3,5 millió forintos beruházással megoldható a fűtés és a melegvíz-ellátás. Hagyományos módon csaknem 5 millió forintot kell áldozni a kazánokra. Manapság ráadásul Magyarországon másodvirágzását éli a fatüzelés. A példának vett 6 lakásos tömbben hagyományos módon 8-10 köbméter tűzifa kell egy szezonban, a faaprítékot "fogyasztó" osztrák technológia szerint a 3 köbméternyi rönk is sok lehet.
Gázolaj házilag

Természetesen merőben más léptékeket jelent egy kisváros ellátása.

A vasiaknak mintaként szolgáló gössingi szisztémának van más eredménye is: az Odörfer cég már tizenegy országban van jelen technológiáival. A napelemeket - melyek a "saját" áramtermelésben és -ellátásban is részt vállalnak - a gössingiek már nem csupán vásárolják, és rendszerbe állítják, hanem a hamarosan elkészülő helyi gyárukban elő is állítják. Mint kiderült, akkora a kereslet, hogy az elkészülő kapacitással elvben hét évre előre minden készterméket eladottnak tekinthetnek.

Európa több nagy autógyára ugyancsak Németújvárra költöztetett kísérleti műhelyeket. Azt kutatják a helyiek biodízelüzeme jóvoltából, hogyan lehet a saját autógyártó technológiájuk során mind eredményesebben hasznosítani a szántóföldekről - például repceként - betakarított anyagot. Az pedig tény, hogy az egykoron bogarasnak, ma ugyanazért zseninek tartott polgármester sikerrel ajándékozta meg a település autótulajdonosait is az olcsóbb energiával: a helyiek ma is 50-60 forinttal olcsóbban veszik a gázolajat, mint például a magyarok.

A Vas Megyei Közgyűlés alelnöke úgy tudja, lehetséges, hogy náluk is lesz ez a fajta biodízelt előállító osztrák technológia, viszont az bizonyosság, hogy a gössingi licencnek Lettországban és Görögországban már van adaptálója, s hamarosan a horvátokkal is üzletet köt a rendszert tulajdonló Odörfer.

Az Alpoktól karnyújtásnyira lévő kisvárosban attól sem kell tartani, hogy a fatüzeléses technológiájuk elterjedése miatt előbb-utóbb kiirtják a környék növényzetét. Az erdőgazdálkodás szabályait ugyanis véletlenül sem kell megszegniük ahhoz, hogy elégséges alapanyaggal és persze visszapótolt erdőkkel rendelkezzenek. A rablógazdálkodást a technológiai előírások is megakadályozzák, az erdészetektől csak egy évnyi pihentetés után veszik meg és veszik át a kivágott rönköket, hogy aprítékot készítsenek belőle amúgy speciális, több település ebbéli igényét kielégítő géppel.

- Egy kicsiny falu ötven lakója például éppen most döntötte el, kollektorok és a faaprítékos technológia segítségével meg akarják oldani a melegvíz-ellátást és a fűtést - utal az energiadrágulás "jótékony" hatására a Vas megyei alelnök. - Tették ezt azért, mert megelőzőleg számoltak. Segítette a kollektív döntésüket, hogy kiderült, alig van élőmunka-szükséglete a németújvári technikának. Arra a legbüszkébbek, hogy a külső függésük minimálisra csökken, jószerivel önellátók lesznek ők is.

Az alelnök csak egy apróságot nem említett, azt, hogy az újabb falu, amelyik döntött a jövőjéről, tízegynéhány kilométernyire van az országhatártól - de a másik oldalon. Az e tényből adódó kérdést - mármint hogy a vasi alelnök hasonló döntéseket idehaza mikor ér tetten - sajnos percről percre könnyebb lesz megválaszolni, "hála" a 101 forintos magyarországi gázárnak, akár már január elsején.

Véleményvezér

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost

Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost 

Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo