Talpig zölden

Mára a kkv-szektor döntéshozói számára is ismerősen cseng a zöld IT-koncepció, és elfogadott tény, hogy követésével csökkenthető a működés káros környezeti hatása, sőt hosszabb távon jelentős költségmegtakarításra is lehet számítani. Világtrend tehát, hogy a cégek a zöld koncepciót alapul véve szervezik át teljes működési rendjüket.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

 

Környezetvédő fájlformátum
A World Wildlife Fundation (WWF) új fájlformátumot mutatott be, amelyet a PDF helyettesítőjeként kívánnak alkalmazni. A WWF kiterjesztés és a PDF ugyanazt a funkciót látja el egy fontos parancsot kivéve: a WWF-é nem nyomtatható. Ezzel kívánja elérni a nemzetközi környezetvédelmi szervezet a szükségtelen papírhegyek feltornyozódását, vagy legalábbis felhívni a figyelmet arra, hogy a temérdek papírfelhasználásnak milyen környezeti következményei lehetnek. Az új fájlformátum egyelőre csak Macen érhető el, de hamarosan Windows rendszereken is használható lesz.

Az informatikai ipar nem tekinthet el saját felelősségétől a téren, hogy környezetbarátabb módszerekkel váltsa fel a jelenlegieket: energiafelhasználása pillanatnyilag is nagyobb, mint az autóiparé, és nem kérdés, hogy növekszik. Az infokommunikációs technológiai (IKT) szektor határozottan fellép saját termékei és szolgáltatásai energiahatékonyságának növelése érdekében, de - a független kutatók által készített Smart 2020 tanulmány szerint - ennél sokkal jelentősebb energiamegtakarításban játszik szerepet más iparágakban használt termékeinek fejlesztésével. A cégeknek az energiaár-növekedés és a válság miatt még inkább előtérbe került működésiköltség-csökkentés miatt is érdekük, hogy foglalkozzanak a zöld IT-vel. Ezzel egyidejűleg - a környezetvédelemmel és a fenntarhatósággal kapcsolatos fogyasztói tudatosság erősödésének köszönhetően - lassan az értékesítésben is elemi érdekké válik a zöld gondolat követése.

Mitől zöld?

A zöld IT fogalma meglehetősen összetett. Egyes megközelítések szerint magában foglalja a meglévő eszközök megfelelő karbantartását - vagyis azt, hogy azokat a lehető legjobban konzerválják -, a hulladékkibocsátás csökkentését, valamint az újrahasznosítás lehetőségeinek a kihasználását, a szennyezés szigorú ellenőrzését. Harmadik aspektusból ide sorolódik az energiahatékony működés megteremtése és az alternatív energiák lehetőség szerinti felhasználása is. Ugyancsak fontos tényező az erőforrások gazdaságos felhasználása, miként például az utazások vagy a telekommunikációs költségek csökkentése is informatikai eszközök segítségével.

A Greenpeace környezetvédő szervezet által évente közzétett Green IT Leaderbord lista három aspektusból értékeli a vállalatokat, vagyis három fontos részt különít el a zöld IT-n belül. Egyrészt azokat a környezetkímélő informatikai fejlesztéseiket veszi górcső alá, amelyeket mindenki számára elérhetővé tesznek, másrészt energiafelhasználási gyakorlatukat és a napi működésükben a környezetkímélő megoldások használatát méri, harmadrészt rangsorol környezetvédelmet elősegítő politikai és közéleti tevékenységüket alapul véve. Vagyis a zöld informatika egyáltalán nem (csak) újrahasznosított gépeket jelent, sokkal inkább felelős vállalatirányítást, a vállalati kultúrának a fenntarthatóságot szem előtt tartó megváltoztatását.

Válságban erős

A zöld IT azon kevés dolog közé tartozik, amelynek kifejezetten javára vált a válság. Annak ellenére így van ez, hogy a vállalatok egyelőre nem lettek tömegesen érzékenyebbek a fenntartható működés iránt. Belátták viszont, hogy a zöld informatikai infrastruktúra jelentős költségmegtakarítást is jelent, köszönhetően annak, hogy nagymértékben csökkenti az energiafelhasználást. Ez egy afféle kellemeset a hasznossal összekötő metódus: a motivációt a zöldebb infrastruktúra által elérhető anyagi megtakarítás jelenti, a környezetterhelés csökkentése „járulékos haszon".

A számos környezetbarát technológia között a leggyakrabban mostanság a számítási felhő fogalom jelenik meg. Ennek lényege, hogy a felhasználók olyan alkalmazásokkal és fájlokkal dolgoznak, amelyek nem a saját számítógépükön, hanem távoli adatközpontokban találhatók. A felhasználó így költséges beruházás nélkül juthat különféle programokhoz, és tárolhat nagy mennyiségű adatot. A konszolidált rendszernek köszönhetően kevesebb, modernebb szerverpark képes kiszolgálni az igényeket, ami így jelentős energiamegtakarítást eredményez, globálisan is. Ahhoz azonban, hogy a felhő-számítástechnika teljesen zölddé váljon, fontos, hogy a szerverparkok energiaellátását a lehető legnagyobb mértékben zöld energiával biztosítsák, annál is inkább, mivel ezek energiafelhasználása egyes szervezetek esetében a 15 százalékot is elérheti.

Bár az év legfontosabb IT-trendjének a szakértők egyöntetűen a felhőt tartják, környezetvédelmi szempontból kiemelkedően fontos többek között a videokonferencia-rendszerek fejlődése és elterjedése is. A személyes találkozáshoz hasonló tárgyalásélményt lehetővé tevő rendszerek segítségével jelentősen csökkenhet a nagy károsanyag-kibocsátással járó üzleti utazások száma. Amellett, hogy környezetbarát, a videokonferencia hatékonyabbá is teszi a működést - mivel nem kell az utazások miatt kieső idővel számolni -, és költségcsökkentést is eredményez.

Együtt könnyebb

De itt nem áll meg a zöld fejlesztések sora. A környezetkímélő laptopoktól a zöld nyomtatási megoldásokig terjedő széles skálán mozgó egyedi technológiák megléte mellett az Institute for Global Futures szakemberei hangsúlyozzák: fontos, hogy a cégek átfogóan értelmezzék a zöldülést.

Persze nem lehet mindent egyszerre megtenni, vagyis olyan IT-stratégia kidolgozása lehet eredményes a szakemberek szerint, amely lépésről lépésre megtervezi a zöldülés folyamatát, az új beszerzésektől a folyamatok átalakításán át a kommunikáció átalakításáig és a hulladékkezelésig. Persze nem csak tenni kell, fontos az is, hogy eredményeit egzakt módon mérje a cég ezen a területen is. Az eredményeket aztán kommunikálni kell, a tudást ezen a területen is megosztani mind a beszállítókkal, mind az ügyfelekkel. Együtt ugyanis zöld informatikát is könnyebb csinálni, mint magányos harcosként.

Veszélyes és hasznos is lehet
Világszerte évente 40 millió tonna elektronikai hulladék keletkezik. Az elhasználódott készülékek nem csak a környezetet terhelik meg jelentősen, de számos olyan alkatrészt, anyagot tartalmaznak, amelyek egyébként a szűkös erőforrások közé tartoznak. Ezért kidobás helyett érdemes lenne visszaforgatni őket, nehogy kifogyjunk belőlük. Egy átlagos mobiltelefonban például a periódusos rendszer több mint negyven eleme megtalálható, köztük több nemesfém is (például 24 milligramm arany). Csak az eddig legyártottakban mintegy 300 tonna ezüst, 29 tonna arany és 11 ezer tonna réz szunnyad a világon az Electro-Coord adatai szerint. E fémek bányászata óriási természeti terhelést jelent, belátható időn belül pedig ki is fogynak a nem megújuló források. Éppen ezért fontos a hulladékká vált elektronikai berendezések megfelelő gyűjtése és újrahasznosítása. A környezetvédők erőfeszítéseinek köszönhetően az e készülékben található anyagok 80 százalékát újrafeldolgozzák. Azaz amit lehet, új termékben hasznosítanak, a nem hasznos, de veszélyes anyagokat meg semlegesítik. Ahhoz, hogy az e-hulladék-újrahasznosítás minél szélesebb körben elterjedjen, elengedhetetlen a lakosság aktivitása. Az Európai Elektronikai Hulladék Hasznosítók Szövetségének adatai szerint lakosonként évente átlagban 15–20 kiló új készüléket értékesítenek az EU tagállamaiban, ám mindössze 3–7 kiló működésképtelen készüléket gyűjtenek vissza. A statisztikák szerint ezeknek is mindössze 15–30 százalékát hasznosítják, van tehát hova fejlődni. A legfontosabb a tudatosságra nevelés, amit a szakemberek szerint már gyerekkorban el kell kezdeni. A visszagyűjtési rendszer országszerte kiépült, kereskedelmi egységekben elhelyezett gyűjtőpontokon, hulladékudvarokban vagy külön szervezett gyűjtőnapokon egyaránt lehetőség van felelősen megszabadulni a szemétté vált készülékektől. Céges környezetben keletkező, olykor nagyobb mennyiségű hulladék leadására is van lehetőség, a koordináló szervezetek gondoskodnak a kezelésről és a hasznosításról, a cégnek csupán a telephelyre szállítást kell megoldania. Kétségtelen viszont, hogy az e-hulladékok begyűjtésére vonatkozó európai uniós irányelv kifejezetten a háztartásokból kikerülő berendezésekre fókuszál.

Véleményvezér

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost

Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost 

Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo