Az informatikai ipar nem tekinthet el saját felelősségétől a téren, hogy környezetbarátabb módszerekkel váltsa fel a jelenlegieket: energiafelhasználása pillanatnyilag is nagyobb, mint az autóiparé, és nem kérdés, hogy növekszik. Az infokommunikációs technológiai (IKT) szektor határozottan fellép saját termékei és szolgáltatásai energiahatékonyságának növelése érdekében, de - a független kutatók által készített Smart 2020 tanulmány szerint - ennél sokkal jelentősebb energiamegtakarításban játszik szerepet más iparágakban használt termékeinek fejlesztésével. A cégeknek az energiaár-növekedés és a válság miatt még inkább előtérbe került működésiköltség-csökkentés miatt is érdekük, hogy foglalkozzanak a zöld IT-vel. Ezzel egyidejűleg - a környezetvédelemmel és a fenntarhatósággal kapcsolatos fogyasztói tudatosság erősödésének köszönhetően - lassan az értékesítésben is elemi érdekké válik a zöld gondolat követése.
Mitől zöld?
A zöld IT fogalma meglehetősen összetett. Egyes megközelítések szerint magában foglalja a meglévő eszközök megfelelő karbantartását - vagyis azt, hogy azokat a lehető legjobban konzerválják -, a hulladékkibocsátás csökkentését, valamint az újrahasznosítás lehetőségeinek a kihasználását, a szennyezés szigorú ellenőrzését. Harmadik aspektusból ide sorolódik az energiahatékony működés megteremtése és az alternatív energiák lehetőség szerinti felhasználása is. Ugyancsak fontos tényező az erőforrások gazdaságos felhasználása, miként például az utazások vagy a telekommunikációs költségek csökkentése is informatikai eszközök segítségével.
A Greenpeace környezetvédő szervezet által évente közzétett Green IT Leaderbord lista három aspektusból értékeli a vállalatokat, vagyis három fontos részt különít el a zöld IT-n belül. Egyrészt azokat a környezetkímélő informatikai fejlesztéseiket veszi górcső alá, amelyeket mindenki számára elérhetővé tesznek, másrészt energiafelhasználási gyakorlatukat és a napi működésükben a környezetkímélő megoldások használatát méri, harmadrészt rangsorol környezetvédelmet elősegítő politikai és közéleti tevékenységüket alapul véve. Vagyis a zöld informatika egyáltalán nem (csak) újrahasznosított gépeket jelent, sokkal inkább felelős vállalatirányítást, a vállalati kultúrának a fenntarthatóságot szem előtt tartó megváltoztatását.
Válságban erős
A zöld IT azon kevés dolog közé tartozik, amelynek kifejezetten javára vált a válság. Annak ellenére így van ez, hogy a vállalatok egyelőre nem lettek tömegesen érzékenyebbek a fenntartható működés iránt. Belátták viszont, hogy a zöld informatikai infrastruktúra jelentős költségmegtakarítást is jelent, köszönhetően annak, hogy nagymértékben csökkenti az energiafelhasználást. Ez egy afféle kellemeset a hasznossal összekötő metódus: a motivációt a zöldebb infrastruktúra által elérhető anyagi megtakarítás jelenti, a környezetterhelés csökkentése „járulékos haszon".
A számos környezetbarát technológia között a leggyakrabban mostanság a számítási felhő fogalom jelenik meg. Ennek lényege, hogy a felhasználók olyan alkalmazásokkal és fájlokkal dolgoznak, amelyek nem a saját számítógépükön, hanem távoli adatközpontokban találhatók. A felhasználó így költséges beruházás nélkül juthat különféle programokhoz, és tárolhat nagy mennyiségű adatot. A konszolidált rendszernek köszönhetően kevesebb, modernebb szerverpark képes kiszolgálni az igényeket, ami így jelentős energiamegtakarítást eredményez, globálisan is. Ahhoz azonban, hogy a felhő-számítástechnika teljesen zölddé váljon, fontos, hogy a szerverparkok energiaellátását a lehető legnagyobb mértékben zöld energiával biztosítsák, annál is inkább, mivel ezek energiafelhasználása egyes szervezetek esetében a 15 százalékot is elérheti.
Bár az év legfontosabb IT-trendjének a szakértők egyöntetűen a felhőt tartják, környezetvédelmi szempontból kiemelkedően fontos többek között a videokonferencia-rendszerek fejlődése és elterjedése is. A személyes találkozáshoz hasonló tárgyalásélményt lehetővé tevő rendszerek segítségével jelentősen csökkenhet a nagy károsanyag-kibocsátással járó üzleti utazások száma. Amellett, hogy környezetbarát, a videokonferencia hatékonyabbá is teszi a működést - mivel nem kell az utazások miatt kieső idővel számolni -, és költségcsökkentést is eredményez.
Együtt könnyebb
De itt nem áll meg a zöld fejlesztések sora. A környezetkímélő laptopoktól a zöld nyomtatási megoldásokig terjedő széles skálán mozgó egyedi technológiák megléte mellett az Institute for Global Futures szakemberei hangsúlyozzák: fontos, hogy a cégek átfogóan értelmezzék a zöldülést.
Persze nem lehet mindent egyszerre megtenni, vagyis olyan IT-stratégia kidolgozása lehet eredményes a szakemberek szerint, amely lépésről lépésre megtervezi a zöldülés folyamatát, az új beszerzésektől a folyamatok átalakításán át a kommunikáció átalakításáig és a hulladékkezelésig. Persze nem csak tenni kell, fontos az is, hogy eredményeit egzakt módon mérje a cég ezen a területen is. Az eredményeket aztán kommunikálni kell, a tudást ezen a területen is megosztani mind a beszállítókkal, mind az ügyfelekkel. Együtt ugyanis zöld informatikát is könnyebb csinálni, mint magányos harcosként.