A Széchenyi Kártya Program termékcsalád legidősebb tagja, a Széchenyi Kártya a 2002-es kezdetkor legfeljebb egymillió forintos hitelkeretet jelentett, 2006-tól pedig 25 millió forintra nőtt az egyszerűsített eljárással igényelhető szabad felhasználású folyószámlahitel plafonösszege. A ma piacon lévő kártyák átlagos értéke 7,5 millió forint.
- Mostanáig több mint 188 ezer kártyaigénylést fogadtunk be, és több mint 140 ezer szerződést kötöttünk. A számok egyben azt is jelentik, hogy közel 843 milliárd forintot sikerült kihelyezni a vállalkozókhoz - válaszolta a Piac & Profit kérdésére Szép Zoltán, a KA-VOSZ Zrt. fejlesztési igazgatója.
Az új konstrukció
A kibővített program összetett finanszírozási lehetőséget kínál, amelyben a szabad felhasználású folyószámlahitel mellett helyet kapott a készletek, forgóeszközök vásárlásának segítése, a tárgyi eszközök beszerzésének, valamint a saját előállítás keretében megvalósított beruházásoknak a finanszírozása, továbbá egy hitel, amelyet az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) pályázataihoz szükséges saját forrás biztosításához vehetnek igénybe a kis- és középvállalatok (lásd még a 4. oldalon). Az ÚSZT-kézikönyv szerint „a kezdeményezés az együttműködésen alapul, miután a hitel a kereskedelmi bankoktól származik, a hitelgarancia-intézetek a fedezetet, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) és a kamarák az irodai hálózatot, a KA-VOSZ Zrt. pedig a szakmai hátteret adja". A modellből fakad a konstrukció számos előnye. Például az, hogy rugalmasan igazodik a kkv-k igényeihez, s hogy a vállalkozók az ország számos pontján hozzáférnek a hitelekhez kedvezményes díjak mellett.
A Széchenyi Kártyánál eddig jól vizsgázott korábbi feltételrendszer jellemzően tovább él. Biztosított az igénylést gyorsító elektronikus ügyintézés és a rugalmas feltételrendszer.
- Az ügyfél a futamidő alatt is módosíthatja a hitelkeretet. Ehhez, valamint a felülvizsgálati és a futamidő-meghosszabbítási kérelemhez elegendő egy egyszerűsített hitelkérelmi lapot kitölteni. Az elektronikusan kért okiratokat, például a nemleges adóigazolást is befogadjuk. Ezt kimondottan a Széchenyi Kártya Programban való részvételhez kell igényelni az adóhatóságtól - ismerteti a tudnivalókat Szép Zoltán.
A forgóeszközhitel - a folyószámlahitelhez hasonlóan - egyszerűsített eljárásban, tárgyi fedezet nélkül igényelhető. A bankok mindkét hiteltípusnál meghatároznak minimális számlaforgalmat, a hitelkerethez igazodva. A megítélt folyószámlahitel szabadon felhasználható, kamatot csak a felhasznált összeg után kell fizetni. Teljesíthetők utalások, de felvehető készpénzben, és természetesen bankkártyás tranzakciók is bonyolíthatók a terhére. A zökkenőmentes pénzforgalom érdekében igényelhető társkártya.
Célok és feltételek
A legfeljebb 25 millió forintos Széchenyi Forgóeszköz Hitel 2010. augusztus elseje óta áll rendelkezésre. Az 1-3 évre igényelhető kölcsön sajátossága, hogy a vállalkozás a hitelkérelemben jelezheti a számára optimális futamidőt és a hitelösszeget, és kérhet türelmi időt, ami alatt nem kell tőkét törlesztenie. A konstrukció kidolgozóinak szándéka szerint ez a hitel nem csupán az átmeneti fizetési nehézségek áthidalását szolgálja, hanem segít is a vállalkozóknak megtanulni a tervezést, a forrásgazdálkodást. A kiadásokat - bármely más hitelhez hasonlóan - ebben a konstrukcióban is számlával kell igazolni, de a hitelfelvevő határozhatja meg, mekkora összegre van szüksége, és milyen ütemezés szerint kíván törleszteni.
Akár 10 éves futamidőre legfeljebb 50 millió forintig igényelhető a Széchenyi Beruházási Hitel a vállalkozás beruházásainak, fejlesztéseinek finanszírozásához. A 2010. szeptember 1-jétől élő konstrukcióból lehet ingatlant venni, építeni, fejleszteni, beszerezni új vagy akár használt gépeket vagy tárgyi eszközöket. A beruházáshoz kapcsolódó forgóeszköz-beszerzés is megoldható ebből a forrásból. A bankok egyszerűsített üzleti tervet várnak a hiteligénylőtől. Ennek tartalma az egyik fő szempont a minősítésnél, és ez teszi lehetővé, hogy a hosszú távú konstrukció törlesztése alkalmazkodjon a beruházás megtérüléséhez. A tervezett beruházás összköltségének legalább 20 százalékát saját erőből kell fedezni, és - bár a hitel fő biztosítéka a beruházás tárgya - a bankok bármilyen ingóságot vagy ingatlant bevonhatnak fedezetként.
A program idén megjelent elemei, a Széchenyi Önerő Kiegészítő Hitel és a Széchenyi Támogatást Megelőlegező Hitel a korábban sokakat a pályázatoktól elrettentő önerő előteremtésében segítenek. Céljuk, hogy a kisebb cégek is hozzáférjenek az uniós támogatásokhoz, akár úgy, hogy kevesebb saját forrást kell lekötniük, akár úgy, hogy gyorsabban hozzájutnak az elnyert összeghez.
- Ezek csak az Új Széchenyi Terv pályázataihoz vehetők igénybe 500 ezer és 50 millió forint között. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az igénylőnek semmit sem kell hozzátennie a projekt finanszírozásához. A két hitel együtt is kérhető, de összegük nem haladhatja meg az 50 millió forintot - magyarázza a KA-VOSZ fejlesztési igazgatója.
Az indulás óta több mint 400 forgóeszközhitel- és 50 Széchenyi Beruházási Hitel-igénylést bíráltak el a bankok.