Magazin
UNIÓS PÁLYÁZATOK: LÉGI KÖZLEKEDÉS - Felszállópálya
Hasznos pénzügyi és szakmai segítséget jelenthet a repülőgép-ipari kutatás-fejlesztésben érdekelt kis- és középvállalkozóknak az Európai Unió idén nyáron indult programja, a SCRATCH.
TANÁCSADÁS: A rovat pályázati tanácsadója - A projekt lelke
A projektek előkészítésének, tervezésének nélkülözhetetlen - és több pályázati kiírás eleve megkövetelt - eszköze a logikai keretmátrix, amelyet egy egyszerű példán mutat be Lökkös Tibor, az ICT Európa Kft. szakmai igazgatója.
Finanszírozás: Tanulópénz
Nem volt a helyzet magaslatán a magyar pályáztatási rendszer 2004-ben, aminek valós következményei idén már érződnek. A hatóságok 2005-re rendszerszerű működést, egyszerűbb dokumentációs követelményeket és gyorsabb ügyintézést ígérnek.
TANÁCSADÁS: Monitoringasszisztencia
Az előcsatlakozási alapokon, illetve egyes hazai finanszírozású intézkedéseken elnyert támogatások monitorozása újfent bebizonyítja azt a tényt, hogy könnyebb elnyerni egy támogatást, mint a támogatott projektet végrehajtani - hívja fel a figyelmet Lökkös Tibor, az ICT Európa Kft. szakmai igazgatója.
GVOP: A második futam
Idén tizenhat pályázat jelent meg a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program keretén belül. A gazdasági tárca a visszajelzések alapján több ponton is módosította a kiírásokat a tavalyiakhoz képest, de még mindig vannak hézagok.
Avop: Felfuthat az AVOP
A legtöbb szakértő egyetért abban, hogy a Nemzeti Fejlesztési Terv öt nagy programja közül az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Program maradt el a leginkább a pályázatok feldolgozásával, a szerződéskötésekkel és a kifizetésekkel. Maácz Miklós, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium irányító hatósági főosztályának vezetője azonban bizakodó, szerinte az év végéig komoly lendületbe kerülhet a tavaly ősz óta látszólag egy helyben toporgó program.
Dinamizmus pótolva
Alig két hónapja jól fizető banki állást hagyott ott Egyed Géza, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium EU fejlesztési alapokért felelős helyettes államtitkára. Hogyan jutott arra az elhatározásra, hogy feladja biztos, jövedelmező állását egy nehéz posztért a közigazgatásban, ráadásul egy évvel a választások előtt? - kérdeztük a fiatal szakembert.
Felzárkózóban
A nyár folyamán beindult a Regionális Fejlesztés Operatív Program keretében az utolsó két központi projekt is, ám a kis- és középvállalkozások számára sokkal jobb hír, hogy ismét lehet pályázni a ROP tavalyi üdvöskéjére, az 1.2. számú, a turisztikai fogadóképesség javítását szolgáló pályázatra.
Régiók határán
Az Európai Uniónak nem titkolt célja, hogy az egyes tagállamokat közelebb hozza egymáshoz, illetve hogy oldja a határok szerepét, egyfajta "európai egyesült államokat" hozva létre. Ennek elősegítésére jött létre az Interreg program, amelynek újabb kiírásai november végétől lesznek elérhetők.
Eltúlzott követelmények
Hiába mutatnak remekül az első Nemzeti Fejlesztési Terv keretfelhasználási mutatói, a pályázatírók és a szakmai szövetségek mégsem elégedettek. Nem csak amiatt, hogy a pályázati kiírások még mindig sok vállalkozást elzárnak az uniós forrásoktól. A nyertesek feje fölött Damoklész kardjaként lebegnek a szakértők által túl keménynek tartott szankciók. A hatályos jogszabályok rendelkezései ugyanis az európai uniós előírásoknál is keményebbek, még 75 százalékhoz közeli teljesítés esetén is az elnyert összeg teljes visszafizetésével fenyegetnek.
Szabad a sztráda
Bár a Nemzeti Fejlesztési Terv 2004-2006-ra rendelkezésre álló keretének nagy része már elfogyott, azért informatikai fejlesztésre még mindig van pénz, főleg a kis- és középvállalatok részére.
A versenyképes gazdaságért
Az új kormány az államháztartás rendbetétele és a nagy elosztórendszerek reformja mellett a következő hét évre szóló uniós programokra is gőzerővel készül. A tervek szerint egyszerűsödik az ügyintézés, új és hatékony struktúra alakul ki, és a közvetítő szervezetek beillesztésével egyszerűsödik és gyorsul a pályáztatás rendszere is. Minderről Egyed Géza, a GKM európai uniós fejlesztési alapokért felelős helyettes államtitkára beszélt lapunknak.
Brüsszel is bezár
A hazai pályázati keretek lekötése, úgy tűnik, sikerült: az év második felére alig néhány milliárd forint maradt a 2004-2006-ra kitűzött 677 milliárdból, amelyre az első Nemzeti Fejlesztési Terv keretében lehetett pályázni. A 2007-2013-as pályázati források terhére kiírt anyagok megjelenéséhez Brüsszelnek még el kell fogadnia a második Nemzeti Fejlesztési Tervet, ám ez ősz előtt semmiképp sem várható. Így maradtak a közvetlen brüsszeli források, amelyek azonban így, a pénzügyi ciklus vége felé, szintén meglehetősen soványak.
Uniós pénzmagok
Átalakulni látszik a jelenlegi egyszerűsített, területalapú, de termeléshez kötött támogatási rendszer a mezőgazdaságban, de közben az uniónak a tizenötökre érvényes gyakorlata sem marad a régi. Hogy milyen lesz, azt még nemigen tudni, a magyar szakállamtitkár is csak a támogatások növekedésében és a 2007-2013 közötti időszak versenyképesség-javító programjaiban biztos.
Áthidaló hitelek
Az egyes tagállamok gazdasági-társadalmi fejlődését szolgáló célok elérését az Európai Unió, operatív programok keretében, különböző alapokból, illetve forrásokból finanszírozza. Az ilyen formában megkötött támogatási szerződések nemcsak a fejlesztési célokat határozzák meg, hanem a támogatások felhasználásának feltételeit és a kifizetésének módját is.
Forrásmunka
Lezárult az Új Magyarország fejlesztési terv operatív programjainak társadalmi vitája, az elkészült tervezetet nemsokára Brüsszelben tárgyalják majd az illetékesek. Bár a véleményezés és elfogadás procedúrája hónapokig is eltarthat, Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos bízik benne, hogy az első támogatási ablakok már januárban megnyílhatnak.
Korai fecskék
A kormányzat és az illetékes intézmények december végi fogadkozásának megfelelően január utolsó napjaiban megjelentek az első pályázatok, amelyek - ha minden jól megy - a 2007-2013-as uniós költségvetés támogatásával valósulnak meg. A pályázók a korábbinál jellemzően nagyobb önrésszel vehetnek csak részt ezeken a kiírásokon, az adminisztráció azonban csökkent.
Indul a nagyüzem
A pályázás lehetőségei az őszi indulás óta folyamatosan bővülnek: már minden operatív program keretében jelentek meg kiírások. Ezek a tapasztalatok alapján finomításokon esnek át a könnyebb pályázás és az uniós pénzek minél hatékonyabb felhasználása érdekében. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a korábbi bürokratikus, nehezítő tényezők közül számosat kiküszöbölt, így lerövidült az elbírálás és a támogatási szerződés megkötésének ideje, s a letölthető útmutatók és űrlapok segítségével a kisebb összegű pályázatokon való indulás is egyszerűbbé vált.
Könnyű vasban
A pályázatokra készülő, pályázatokat megnyerő vállalkozások sorozatosan ütköztek olyan falakba, amilyenek ellehetetlenítették még a napi munkájukat is: hovatovább csak a leglikvidebb cégek engedhették meg maguknak azt, hogy közpénzeket is igénybe vegyenek tevékenységükhöz. Maholnap tálán mégis, mint egy lassan múló, nehezen felejthető örökséget hurcolják magukkal a kkv-k a fékekkel, "magasabb szintre" terelt döntésekkel, lassú kifizetésekkel, zároltatott bankszámlákkal működő "hivatalnokvilágot".
Felkészült tanácsadót!
Sokan vallják magukat pályázati tanácsadónak, sikeres és megbízható partnert mégis nehéz találni. A keresés szempontjai közül tehát egyhez mindenképpen érdemes ragaszkodni: az első tanácskozás legyen ingyenes! Óvakodjunk azoktól, akik referenciáik és szakmai felkészültségük helyett a bennfentes kapcsolataikra hivatkoznak! S bizony, az időben jött információ, a kész tervek és a saját célnak a pályázatban megfogalmazottal való egyezősége még mind nem garancia a sikerre.
Pénzforrások kicsiknek
Összehasonlíthatatlanul könnyebb ma egy kisvállalkozásnak hitelhez jutnia, mint néhány évvel korábban. De korántsem könnyű, és különösen nem az a most indulóknak. Rajtuk segíthet, hogy újra igényelhetők a mikrohitelek, többek között a vállalkozásfejlesztési alapítványoknál, és immár európai uniós támogatással.
Miért kellenek a pályázatok?
A hazai energiafelhasználási mértékek és szokások terén van még tennivalónk, nem is kevés. Nem véletlen, hogy a környezetvédelmi tárca az idén azt is el szeretné érni, hogy kezdődjék közös gondolkodás az ország kedvezőtlen energiafogyasztási tendenciáiról, annak megváltoztatásáról.
Ugrásra várva
Magyarország a térség és az EU éléskamrája szeretne lenni. Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program segítségével az agrárium újra fénykorát élheti, ha a pénzeket hatékonyan használjuk fel. A zöldség- és növénytermesztés fejlesztését szolgáló források idén nyílnak meg, hiszen ez lesz az egyik fő prioritás.
Pályázati újhullám
2008 első felében újra megnyílnak az Új Magyarország Fejlesztési Terv gazdaságfejlesztési operatív programjához kapcsolódó pályázatok. Ezek mellett még energiatakarékossági, turisztikai, informatikai, munkahelyteremtő, valamint oktatásfejlesztési pénzforrások is elérhetővé válnak már az első negyedév során.
Utolsókból elsők
Ismét megnyíltak a gazdaságfejlesztési pénzcsapok, a leghátrányosabb kistérségek élvezik a legnagyobb előnyöket. A csaló pályázókat jobban figyelik.
Zöldforrások
A környezettudatos fejlesztéseket, a fenntartható fejlődést, a zöldüzletet támogató kiírások egyre nagyobb szeletet hasítanak ki a pályázati tortából. Idén, a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan, lakossági és vállalkozói pályázati ablakok is nyílnak.
Dübörög a vidékfejlesztés
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter tavaly ősszel világosan rámutatott arra, hogy Magyarország a kelet-közép-európai régió és az Európai Unió éléskamrája kíván lenni. A folyamatosan dráguló élelmiszerárakat figyelembe véve az agrárium egyre fontosabb szerepet kap majd a jövőben. A miniszter által felvázolt célok megvalósítására az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program óriási lehetőségeket rejt.
Esélyteremtő válság?
A jövőre várható recesszió negatív hatásait tompító, kormányzati vélemények szerint nyolcszázmilliárd forintot megmozgató csomagot jelentett be Bajnai Gordon fejlesztési és gazdasági miniszter. A csomag a gazdaság és kiemelten a hazai kis- és középvállalkozói szektor erősítését célozza.
Pályázati buktatók
Aki a pályázati kiírásban vállaltakat nem tudja teljesíteni, és ez az ellenőrzésen derül ki, az súlyos következményekkel számolhat. Nemcsak a kiutalt támogatást és annak időarányos kamatait kell megfizetnie, hanem akár öt évre ki is tiltható a pályázati rendszerből. Ki a hibás ezért? A felkészületlen pályázók, vagy maga a rendszer túl szigorú, netán túl bonyolult? A válasz nézőpont kérdése.
Pályázásra alkalmatlan
A pályázatokkal kapcsolatos információk számos helyen hozzáférhetők, legrészletesebben az interneten. Az információ hozzáférhetősége azonban nem jelenti azt, hogy a pályázni kívánó vállalkozások és intézmények teljes mértékben tisztában lennének a pályázati feltételekkel, vagy egyáltalán magával a pályázás intézményével. Sőt!
Alpesi pénz
Svájc - az Európai Unióval kötött megállapodás alapján - az unióhoz 2004-ben csatlakozott tagországok számára egymilliárd svájci frank értékben fejlesztési hozzájárulást ad, amelyből Magyarország részesedése 130,738 millió svájci frank, vagyis közel 21,7 milliárd forint. Környezetvédelemre, infrastruktúrára, reformokra, a magánszektor támogatására és humánerőforrás- és társadalomfejlesztésre költhető el a svájci pénz. Az első két pályázati felhívás már megjelent.
Szennyezési jogok
Magyarország számára a kiotói jegyzőkönyvben megfogalmazott kibocsátás-csökkentési kötelezettségek könnyen teljesíthetők. A többlet-kibocsátási egység eladásából származó bevételek igazolt kibocsátás-csökkentési beruházásokra fordíthatók.
Versenygenerálás
A gazdaság- és vidékfejlesztési programok a legnépszerűbbek a meghirdetett operatív programok közül, legalábbis a számadatokból és a források kimerüléséből ez derül ki. Ez a már az első nemzeti fejlesztési terv esetében is így volt.
Fejlesztési táptalaj
Ha eddig nem keltett volna nagy feltűnést a gazdák körében az agrárfejlesztési hitelprogram, akkor most, hogy a kereskedelmi bankok hitelkihelyezési kedve megcsappant, biztosan megnő iránta a kereslet. Bár a számok azt mutatják, eddig is volt igény a konstrukció iránt. Igaz, nem a fiataloknak szóló változatra. A válság ezen is változtat.
Új helyzet, új feltételek
Tartalékfelélés, mikrohitel, klaszterek. Ezekekkel a módszerekkel tudják a legkisebb vállalkozások túlélni a válságot, amelyet a lakossági fogyasztás és az önkormányzati beruházások visszaesésén keresztül fognak a leginkább megérezni. Az építőipar, az infokommunikáció, illetve a gépbeszerzések területén azonban az állam is generál megrendelést, a fejlesztési és gazdasági tárca pedig a pályázati feltételeket is a megváltozott körülményekhez igazítaná.
Lízingkrónika
Részsikerek már vannak, de komoly eredményt nem lehet felmutatni az európai uniós pályázatok kapcsán: a lízing mint önerő még nem használható az Európai Uniótól származó források megszerzése érdekében. Azt, hogy miért húzódik már két éve ennek bevezetése, azt csak találgatni lehet.
Kell a cégér
Jövőre hétszázmillió forintot költhetnek el a turisztikailag vonzó nagy rendezvények szervezői, egy pályázat ugyanis ennyit ad fesztiválok és programsorozatok lebonyolításához. Az idén már meglévő előfinanszírozási lehetőség biztonságot is jelent a vállalkozásoknak, amelyek közül idén negyvenöten kaptak pénzt.
Határesetek 2007-2013
Az Európai Unió némiképp újszerű módon támogatja a határ menti közös programok elindítását, megvalósítását, így például 2007 és 2013 közötti projekteket Szlovénia és hazánk között.
Mentőpénzek
A világ mozgatórugója most, sajnos, a válság. Azonban a recesszió kiváltotta pozitív esemény is van: ez az európai uniós pénzcsapok kinyitása. Most talán a legszélesebb körben lesznek elérhetők azok a támogatások, amelyeket korábban csak a legfelkészültebbek tudtak megszerezni beruházásaikhoz, fejlesztéseikhez, képzésre, piacszerzésre, klaszteresedésre.
Forrásmix
Több bank is kialakított kis- és középvállalkozásoknak szánt, az európai uniós pályázatokhoz igénybe vehető, speciális szolgáltatás- és termékcsomagot. érdekes eltéréseket tapasztalhatunk viszont, ha megnézzük, hogy az uniós csatlakozásra épített marketingfogással valójában mit is kínálnak a pénzintézetek.
Agrárhajrá. Május 3-ától lehet pályázni a Nemzeti Fejlesztési Terv nyolc európai uniós pályázatára
A mezőgazdaságot, az élelmiszer-feldogozást és a vidék fejlesztését támogató SAPARD előcsatlakozási programot májustól a Nemzeti Fejlesztési Terv Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Programja, az AVOP váltja fel. Elődjéhez képest több könnyítés és új jogcím – így a fiatal gazdák induló támogatása – is szerepel az új agrárcsomagban.
Hozzáadott értékeink
Sokat hallunk és beszélünk az EU-pályázatok kapcsán rendelkezésre álló pénzek elosztásáról, a pályáztatás problémáiról. Keveset tudunk arról, mi zajlik a kulisszák mögött a jövő pénzeiről, valamint versenyképességünk esélyeiről és EU-s tagországként megfelelésünk egyéb kötelezettségeiről. Dr. Baráth Etele, az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter szerint három komoly, nagy felelősséggel és az ország jövőjét alapvetően meghatározó feladattal kell ebben az évben megbirkóznunk.
Pályázati útvesztő
A pályázati dömpinget várhatóan nagyban előmozdítja az is, hogy a befogadó szervek ígéreteket - sőt már lépéseket is - tettek annak érdekében, hogy mind kevesebb formai buktató nehezítse a vállalkozások dolgát a formanyomtatványok kitöltése terén
Apad a kassza
Jól halad az európai uniós forrásokból származó pályázati pénzek lekötése, s az országnak jó esélye van arra, hogy teljesen kihasználja a 2004-2006-os időszakra meghatározott keretösszeget. A pályázati rendszer első másfél évének tapasztalatai pedig jó tanulsággal szolgálnak a következő, hétéves költségvetési időszakra.
Faktoring: Lassításra kényszerülve
Megtorpant a faktoringpiac korábbi dinamikus fejlődése. A tavalyi 50 százalék feletti növekedés után 2007-ben egy számjegyű maradt a bővülés. Pedig a piac jelentős potenciált rejt. A faktorcégek kibővített kínálattal belföldi és exportfaktoringot, követelésbeszedést és teljes kinnlevőség-menedzsmentet is kínálnak ügyfeleiknek.
Felkaroló hitelek
Új, kedvező kamatú, az Európai Unió által finanszírozott támogatott hitel jelent meg a piacon a nem "bankképes" vállalkozások számára. Az unióhoz legutóbb csatlakozott államok közül elsőként Magyarországon került piacra ez a visszatérítendő támogatást nyújtó hitelkonstrukció. Első közreműködő szervezetként a Mikrofinanszírozó Pénzügyi Szolgáltató - MiFiN - Zrt. kapcsolódott be a projektbe.
Saját erőn felül
Mivel csaknem az összes pályázat utólagosan finanszíroz, és csak az után folyósítanak, miután a pályázat tárgya már elkészült, előfinanszírozás nélkül nagyon kevesen lennének képesek megvalósítani a pályázati pénzből tervezett fejlesztéseket. Vannak már speciális, uniós pályázatírást finanszírozó, továbbá az uniós projektek saját forrását kiváltó kiegészítő hitelek.
Keressünk magunknak pályázatot!
Szinte minden beruházáshoz találhatunk olyan pályázatot, amely valamilyen formában támogatást ad. Ennek megszerzése azonban odafigyelést, információkat, pályázatírói gyakorlatot igényel. Az alábbiakban három pályázati kiírást részletezünk. Ezek ugyanis a legnépszerűbb célokat, a technológiai korszerűsítést és az ehhez kapcsolódó ingatlanfejlesztést támogatják.