Február 15-én jelentette be Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) 2005-ös pályázati kiírásait. Idén a tavalyi kéttucat helyett 16 jogcímen juthatnak a pályázók az Európai Unió strukturális alapjai és a hazai költségvetésből finanszírozott - 45,5 milliárd összértékű - vissza nem térítendő támogatáshoz.
Változó feltételek
Tavaly a programot irányító Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) több ízben is megerősítette, hogy a 2005-ös kiírásoknál figyelembe fogják venni az év során begyűjtött javaslatokat, erősítik a rendszer pályázóbarátságát, és javítják az általános feltételeket. A tárca az új konstrukciók tükrében többé-kevésbé ígéretei szerint járt el, viszont a kis- és középvállalkozói (kkv) kört 2005-ben több kellemetlen meglepetés is érheti.
A GVOP pályázatait továbbra is négy területen hirdették meg, ezek: beruházásösztönzés, kis- és középvállalkozások, kutatás-fejlesztés és innováció, információs társadalom és gazdaságfejlesztés. Idén a GKM nem írt ki újra egy pár K+F-pályázatot, mivel az ezekre rendelkezésre álló keret már kiürült, és nem jelent meg a negyedik prioritás tavaly szintén kimerített két, önkormányzatok informatikai beruházásait támogató kiírása sem. Ehelyett kihirdették a 4.4.1-es kódszámmal ellátott, a szélessávú internetkapcsolat kiépítését támogató - az ezzel a profillal rendelkező cégeknek szóló - pályázatot. Egyértelműen rossz hír a beruházni kívánó kkv-knak, hogy a tavaly igen népszerű - és túligénylés miatt szintén idő előtt lezárt - technológiafejlesztési pályázat, a GVOP-2.1.1-es feltételei több ponton is lényegesen szigorodtak.
Az új kiírások esetében a legfontosabb változás az, hogy egységesült a támogatásra jutó, le nem vonható áfára vonatkozó szabály, amelynek értelmében ez évtől a forgalmi adó elszámolhatóvá válik a projekt költségei között.
Szintén fontos tartalmi - és 2004-ben több szakmai és érdek-képviseleti szervezet által kért - változtatás, hogy egyes informatikai pályázatok esetében a GKM lejjebb vitte a támogatható projektméret alsó szintjét. Csupán a kkv-k részéről tavaly a magas belépési küszöb miatt inkább nagy érdeklődéssel figyelt, mint kihasznált integrált vállalatirányítási rendszereket támogató kiírásnál maradt a minimálisan odaítélhető támogatás 8 millió forintos alsó határa, ami így továbbra sem nevezhető vállalkozásbarátnak. Ugyancsak mérséklődött az alsó szint határa a beruházásösztönzési pályázatok esetében, és itt a felső határt is kitolták. Ugyanakkor a kutatás-fejlesztési prioritás esetében a támogatások fölső korlátai még feljebb tolódtak, ami egyértelműen a nagyprojekteknek kedvez.
Formai követelmények
A gazdasági tárca egyéb, a felhívások fogalmazását, a pályázatok formai követelményeit, a mellékleteket és az adminisztrációt érintő változtatásokat is hozott. Például rögzítette, hogy mindazokhoz a dokumentumokhoz, amelyeket nem a pályázó állít ki - és idetartozik az éves beszámoló is -, hiánypótlást lehet benyújtani. Ez azért is különösen fontos, mert a tavaly első körben elutasított pályázatok jelentős része az utólag nem csatolható dokumentumok hiánya miatt jutott erre a sorsra.
Lényeges könnyítés továbbá a kkv és az informatikai prioritás estében, hogy a bankgarancia- vagy kezesikötelezvény-ígérvény helyett a pályázat beadásakor mindössze nyilatkozni kell az igénybe venni kívánt biztosítékról, ami költség- és időmegtakarítást jelenthet. Az utánajárást lerövidíti az is, hogy jogszabályváltozás miatt mellékletként nem kell benyújtani a természetvédelmi, környezetvédelmi, vízügyi hatóság igazolását.
A pályázatok befogadása március 1-jén kezdődik, a benyújtási határidő az 1-es és 4-es prioritások esetében december 31., a kutatás-fejlesztési pályázatoknál május 13., míg a kkv-s felhívásoknál - a 2.1.1-es kivételével - szeptember 30. A pályázati dokumentációk a GKM (www.gkm.hu) és a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (www.nfh.hu) honlapjairól érhetők el, de megtalálhatók az egyes prioritásokban közreműködő szervezetek webcímén is (www.mfb.hu, www.mvf.hu, www.kutatas.hu, www.itkht.hu).
A gazdasági tárca többek között a felhívások fogalmazását, a pályázatok formai követelményeit, a mellékleteket és az adminisztrációt érintő változtatásokat is hozott
Ez évtől el lehet számolni a projekt költségei között a támogatásra jutó, le nem vonható áfát.
A tárca az új konstrukciók tükrében többé-kevésbé ígéretei szerint járt el, viszont a kis- és középvállalkozói (kkv) kört 2005-ben több kellemetlen meglepetés is érheti.
Technológiafejlesztés korlátokkalTavaly az egyik leginkább keresett pályázati kiírásnak a GVOP-2.1.1-es bizonyult. Nem véletlenül, hiszen ez a kkv-k mindennemű beruházásaira nyújtott 35-50 százalékos támogatást, és ingatlanépítésre, -bővítésre, fejlesztésre, licenc vagy know-how vásárlására és gépbeszerzésre is igényelni lehetett. A GKM 2005-re a felhívás szigorítása mellett döntött, mind a támogatási arányokat és a beruházás tárgyát, mind a lehetséges pályázók körét érinti.
A legszembetűnőbb változás, hogy a támogatási arány felső határa 50-ről 35 százalékra csökkent, és bár a felső összeghatár nem változott, a projektek elszámolhatósága annál inkább. Korábban, ha a beruházás keretében beszerzett gépek újak voltak, a projekt maximális támogatottsági aránya 50 százalék, az összeg pedig legfeljebb 25 millió forint volt, használtgép-beszerezés esetén ugyanez 30 százalékra és 15 millió forintra módosult. Ezzel szemben a 2005-ös kiírás nem a beszerzendő gépek kora alapján bontja meg a projekteket, hanem a szerint, hogy azok tartalmaznak-e ingatlanberuházást, vagy sem, ezekre ugyanis legfeljebb 15 millió forintos támogatás adható.
Az új kiírásban jelentősen bővültek a kizáró okok. Nem támogathatók a mezőgazdasági termékek piacra való bevezetésére, forgalomba hozatalára, valamint a hagyományos kézműipari tevékenységekre irányuló projektek, az informatikai fejlesztések, gépjárművek, irodabútorok, berendezések beszerzése. Nem adható támogatás kereskedelmi szálláshely fejlesztéséhez és a hozzá kapcsolódó gép, berendezés, felszerelés beszerzéséhez, az irodaépítés költségeihez, valamint fodrászat, szépségápolás (TEÁOR 93.02), fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR 93.04) és a máshova nem sorolt egyéb szolgáltatás (TEÁOR 93.05) fejlesztéséhez. De nem lehet elszámolni saját előállítású gépet vagy saját kivitelezésű építést sem.
A felhívás kiegészült egy passzussal, amely kiköti, hogy ha a támogatandó projekt franchise-hálózathoz kapcsolódik, akkor csak abban az esetben nyújtható támogatás, ha a franchise-rendszergazda az Európai Unió területén bejegyzett vállalkozás. A pályázat beadása a korábbi négy helyett három példányban (1 eredeti és 2 másolat) történik, a tavalyi formanyomtatványt leváltó projektadatlapot és a külön mellékletet ("A") képező részletes költségvetést további egy példányban CD-n kell beküldeni. A pályázatok benyújtása március 1-jétől április 1-jéig, majd - a támogató döntésétől függően, illetve ha még marad pénz - augusztus 1-jétől szeptember 2-áig lehetséges; a pályázatok elbírálása szakaszos.