Az EU pénzügyi közbenjárásának köszönhetően új, 6,5 százalékos, kedvező kamatozású hitel érhető el a nem "bankképes" vállalkozások számára, a tizenkét új tagállam közül elsőként nálunk. Az Új Magyarország Vállalkozói Program 2013-ig 83 milliárd forintot költhet el erre EU által finanszírozott, visszatérítendő támogatást nyújtó hitelkonstrukcióra.
Hitel 24 órán belül
Elsőként a Mikrofinanszírozó Pénzügyi Szolgáltató Zrt. (MiFin) kapcsolódott be a programba. A társaság a mikrohitelezés területén nagy múltú és elismert Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) és a kisvállalkozói érdekképviseletek (IPOSZ, OKISZ, KISOSZ, ÁFEOSZ) összefogásával jött létre. Munkáját, a klasszikus kisvállalkozói réteg ellátását olcsó hitellel a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének engedélyével, meghatározott feltételek szerint végzi. Alapítóinak - elsősorban a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítványnak (MVA), amely 15 éve működteti és menedzseli az országos Mikrohitel Programot - ez a küldetése. Az eddigi munkájuk eredményeképpen közel 40 ezer vállalkozó jutott mikrohitelhez.
A MiFiN Zrt. ügyfélkörét olyan kisvállalkozások alkotják, amelyekben eddig a bank nem igazán látott üzletet, így nem is voltak "bankképesek". A MiFiN gyors ügymenetben bírálja el a hitelkérelmüket.
Mindkét termék minimummértéke 500 ezer, maximummértéke 6 millió forint, az ügyleti kamat pedig évi 6,5 százalék.
A beruházási mikrohitel felvételéhez minimum 20 százalék önerő szükséges. A futamidő a beruházási mikrohitel esetében 1-5, forgóeszköz-finanszírozási mikrohitel esetében maximum 1 év.
A beruházási mikrohitel tőketörlesztésének türelmi ideje maximum 24, a forgóeszköz-finanszírozási mikrohitelé maximum 2 hónap.
A társaság által - a Fedezetértékelési Szabályzat alapján - megállapított hitelbiztosítéki értéknek mindkét hiteltípusnál el kell érnie a hitel tőkeösszegének és a teljes futamidőre számított ügyleti kamatnak a 100 százalékát.
A cég által kínált termékek nem jelentenek konkurenciát a jelenlegi banki konstrukciók számára, s a Széchenyi-kártyának sem, sőt utóbbit adott esetben jól ki is egészíthetik. Egy Széchenyi-kártyával - tehát klasszikus forgóeszközhitellel - rendelkező ügyfél minden további nélkül kiegészítheti hitelállományát a beruházási mikrohitellel. Ez a hitelezési folyamat a bankok számára egyáltalán nem kedvezőtlen. S mint Antal Gergely rámutatott, ha a MiFiN kockázatosabb ügyfélköre megbízható, "jó", bankképes ügyféllé válik, akkor a későbbiekben akár a bankok ügyfele is lehet.
A hitelek
A kedvezményes hitel után érdeklődő vállalkozások az esetek döntő többségében (95-98 százalékban) a beruházási hitelt keresik. A hitel futamideje egy-öt év, az ügyleti kamat 6,5 százalék. A maximálisan felvehető összegnek - 6 millió forintnak - a 30 százaléka lehet forgóeszközrész. A mikrohitel előfinanszírozó jellegű, ami azt jelenti, hogy a futamidő végére kell az ügyfélnek elszámolnia a felhasználásával. A beruházáshoz 20 százaléknyi önerő szükséges, amit nem előre, hanem csak a beruházást követően kell bemutatni. A rendelkezésre tartási idő a szerződéskötéstől számított 2 hónap, a türelmi idő a szerződéskötéstől számított maximum 24 hónap.
Forgóeszköz-vásárlási hitel esetén a rendelkezésre tartási idő a szerződéskötéstől számított 2 hónap, a futamidő maximum 1 év, a türelmi idő a szerződéskötéstől számított maximum 2 hónap. A hitel elbírálása 10 ezer forintra rúg, a következő költségeket azonban nem számítja fel a Mikrofinanszírozó Zrt.: hiteligénylési, hitelfedezet-vizsgálati, szerződéskötési, szerződésmódosítási és tranzakciós díj, rendelkezésre tartási és folyósítási jutalék, kezelési költség.
A tőketörlesztés a türelmi időt követően havonta egyenlő részletekben történik. A kamattörlesztés a hitel folyósítását követően havonta esedékes. A tőke utáni késedelmi kamat: ügyleti kamat plusz 25 százalék, azaz évi 31,5 százalék, a kamat utáni késedelmi kamat: évi 25 százalék.
Biztosítékként elsősorban ingó és ingatlanra bejegyzett jelzálogjogot és készfizető kezességet fogad el a hitelfolyósító szervezet. A fedezettel nem rendelkező ügyfelek számára jó hír, hogy egy hónapon belül több garanciaintézet terméke is rendelkezésre áll szükség esetén, melyek közül igény szerint lehet majd választani, a garanciavállalás költsége pedig minden esetben 1 százalék alatti lesz. Ez pedig jóval kevesebb, mint a jelenlegi 2 százalékos átlag - mutatott rá Antal Gergely.
Tervek hosszú távra
A cég a tervei szerint 2008-ban legalább ezer vállalkozást kíván ellátni hitellel az 5 milliárd forintos keretből. A január közepi miniszteri bejelentést követően elkezdődött a felfutás: azóta drasztikusan nő az érdeklődők és a hiteligénylők száma. Ez számokra lefordítva 50-100 potenciális ügyfél személyes vagy telefonos érdeklődését jelenti naponta. Ehhez adódik majd hozzá az ügynökségi hálózat által megkeresett ügyfélkör.
- A legoptimistább verzió szerint őszig kihitelezzük azt az összeget, amit egész évre terveztünk - közölte a vezérigazgató. - A pesszimistább verzió szerint év végére érjük el a kihelyezni kívánt ötmilliárd forintot. Ha a jelenlegi tendencia folytatódik, akkor az ezer ügyfél elérése már év közepére megvalósul. Fontos megjegyezni: hosszú távú tervünk, hogy a visszaforgó törlesztőrészleteket újra kihelyezzük, és újabb forrásokat allokáljunk a mikrohitelezésre. A magyar kisvállalkozói piac "elbír" évente 15-20 milliárdos hitelkihelyezést. Ha megnézzük a korábbi tapasztalatokat, akkor azt látjuk, hogy volt olyan esztendő, amikor egy év alatt tízmilliárdot helyeztünk ki kétezer vállalkozáshoz az országos Mikrohitel Program keretein belül. 2007-ben a vállalkozói félelmek miatt érezhető volt egy visszaesés. Az azonban kiszűrhető az adatokból, hogy Budapest és Pest megye korábban egyáltalán nem érdeklődött a mikrohitel iránt. Az ügyfelek 95-98 százaléka vidékről került ki. Az új programban kiegyenlített az érdeklődés, a jelentkezők között rengeteg a budapesti és Pest megyei cég is. A hátrányosabb helyzetű megyékből, például Nógrádból és Baranyából is számottevő a jelentkezők száma. Ezt a számok is hűen tükrözik, hiszen a miniszteri bejelentést követő egy-másfél hónap alatt máris 400 millió forintot helyezünk ki - foglalta össze Antal Gergely.