A tavalyi visszaeső kereslet a faktoringszolgáltatás iránt leginkább a kormányzati megszorítások gazdasági növekedést fékező hatására vezethető vissza. Elmaradtak például az elmúlt éveket jellemző nagy építőipari beruházások, ami korábban a beszállítók sorát késztette faktoring igénybevételére. A lakosság fizetőképességének csökkenésével párhuzamosan lassult a kis- és nagykereskedelem, májusban pedig megszűnt a szolgáltatást segítő kormányzati támogatás is. Az év második felében egyre több ágazatban jelentkeztek fizetési zavarok, a fizetési határidők kitolódása a 2006-os 43,6 napról 2007-ben 45,1 napra növekedett. Mára minden negyedik hazai vállalat pénzügyileg fenyegetve érzi magát, mert ügyfelei nem fizetnek. A képet tovább rontja, hogy a vállalatok többsége nem folytat tudatos követelésmenedzsmentet.
Kockázatnövekedés
A faktoringszolgáltatóknál mindez a kkv-k finanszírozásával kapcsolatban megnőtt fizetésképtelenséggel, felszámolásokkal, számlázási szabálytalanságokkal, csalásokkal összefüggő kockázatokban jelenik meg. A Lánchíd faktoringprogram 2007. májusi felfüggesztése legérzékenyebben az egyébként is kis számban jelentkező kisvállalati ügyfelekre hatott. A kormányzati program célja az volt, hogy a fedezetként bevonható ingatlannal nem rendelkező vállalatok számára kedvező finanszírozási lehetőséget teremtsen. A közvetítő pénzintézeteken keresztül 3 százalékos kamatkedvezménnyel igényelhető szolgáltatás utolsó kedvezményezettjei az idén április végéig szerződött ügyfelek, ők 2008 májusáig élvezhetik a támogatott díjat.
A piac növekedésének lassulása a finanszírozói kör tagjait különböző mértékben érinti. Azok, akik többségében a mindennapi fogyasztási cikkek piacán jelen lévő ügyfelekkel foglalkoznak, kevésbé érzékelik a gazdasági megszorítások következményeit, legalábbis az üzleti aktivitásuk tekintetében. A kereskedelmi áruházláncoknak alapvető élelmiszert beszállító vállalatok forgalmát például egyáltalán nem érintette a változó környezet. Kereskedelmi kockázatuk azonban növekedett az utóbbi időben, mert a nagy hipermarketek a belső fogyasztás szűkülésével mind gyakrabban érvényesítik a beszállítói szerződésben kötött visszárujogukat.
A kisebb vevőknek szállító ügyfelek kezelésében a gazdaságban szaporodó körbetartozások következtében romló fizetési morál okozott többletkockázatot.
A Budapest Bank és a CIB most tervezi a faktoring elektronikus formáját, a Magyar Faktornál és a Raiffeisen Banknál a már meglévő on-line rendszert fejlesztik tovább.
Az MKB 2008-ra komplett, követeléskezeléssel és -biztosítással egybekötött belföldi és exportfaktoring szolgáltatáscsomaggal készül.
Az Unicreditnél internet alapú megoldások után beszállítói faktoringprogramok kialakításán és exportfaktoring-szolgáltatásuk továbbfejlesztésén dolgoznak.
A Centrál Faktor nemrég indította a terület alapú támogatások faktorálását, most a "nullfaktoring" elnevezésű terméket vezetik be.
Új tendencia az exportfaktoring iránt jelentkező igény, mivel a kkv-k egy része a hazai piac beszűkülésére nemzetközi terjeszkedéssel válaszol. Sokan Románia és a keleti államok felé fordulnak, ahol az új piacokat és a növekedést támogató gazdasági környezetet igyekeznek kiaknázni.
A faktoring exportot segítő formája még gyerekcipőben jár hazánkban, annak ellenére, hogy nemzetgazdasági szinten is jelentős a kivitel éves volumene. Pedig a szolgáltatás révén nem csak finanszírozáshoz jutnak a vállalatok; pontos képet kapnak a külföldi vevő finanszírozási magatartásáról, és biztosítási védelmet élvezhetnek nemfizetés ellen. Exportfinanszírozás esetén ugyanis a faktorcég egy, a vevő országában működő faktorral száz százalékban biztosíttatja a teljesítést, így minden további kockázatot az idegen országban működő pénzügyi vállalat visel. Ha 120 napon belül nem történik meg a számla kiegyenlítése, akkor a hazai faktor kifizeti az ügyfélnek a teljes számlaösszeget, a veszteséget pedig a külföldi faktor írja le. A komplex szolgáltatásnak persze az ára is kiemelkedő, a normál faktordíjhoz képest 30-40 százalékkal is magasabb lehet. Ezzel a módszerrel a Nemzetközi Faktoring Szövetségbe tartozó cégek kapcsolják össze szolgáltatásaikat. Jelenleg a szövetségnek két magyar tagja van, az MKB Faktor és a Magyar Faktor Zrt.
Az exportfaktoringra van egy második lehetőség is: a regionálisan működő pénzügyi szolgáltatók nagyobb regionális vállalatoknak központilag nyújtanak belföldi faktoringszolgáltatást. Azokon a piacokon, ahol mind az ügyfél, mind a finanszírozó valamely leányvállalata jelen van, ott a finanszírozó vállalja, hogy saját minősítő rendszerén keresztül bevizsgálja az ügyfél valamennyi partnerét, így közvetlen faktoringszolgáltatást nyújthat neki mindenhol.
Az exportfaktoring előnyei az egyszerű bankhitellel szemben nemcsak a rugalmasság, hanem a hozzá kapcsolódó kiegészítő szolgáltatások, mint a követelés-nyilvántartás, a beszedés vagy a vevőbiztosítás. A számlák ellenértékéhez való azonnali hozzájutás az árfolyamkockázat kezelését is leegyszerűsíti.
Faktoringgal pályázatokon
A faktoringpiac 2006-os eredményei a bankokat is az üzletág felé fordították. Sorra vásároltak faktorcégeket, vagy saját szervezetükön belül üzletágat alakítottak ki. A piac felhajtómotorjának az uniós pályázatok faktorálását várták a szereplők. A 2007-re prognosztizált EU-források azonban jelentősen késtek, a pályázatokat a vártnál kisebb nagyságban és mennyiségben írták ki. Így 2008 lesz a döntő év, amikor az uniós pénzek odaítélése és finanszírozása tömegesen megindul.
Az uniós támogatások banki finanszírozása jobbára előfinanszírozást jelent, a faktoring viszont tipikusan utófinanszírozási forma. A kettő nem helyettesítő, hanem kiegészítő jelleggel kapcsolható össze. A korábban kihasználatlan vevőkövetelések finanszírozása révén olyan kiegészítő forráshoz juthat a cég, amellyel a pályázathoz szükséges önerő előteremtése megkönnyíthető. A faktoring alkalmazásával az egyéb tárgyi fedezetet követelő likviditásjavító konstrukciók is kiválthatók, így a felszabadult tárgyi eszközök az előfinanszírozás megteremtéséhez szükséges bankhitelhez felhasználhatók.
A folyamat végén az odaítélt támogatások azonnali felhasználhatóságában is hatékony segédeszköz a faktoring. Az állam részéről a folyósítás gyakran 30-90 napig eltart, rendelkezésre álló faktoringkeret esetén viszont ez az idő órákra csökkenthető.
Célkeresztben a kkv-k
A magyar kkv-k igen szerény mértékben veszik igénybe a faktoringot mint finanszírozási formát, alig 3000 vállalat, a szektor fél százaléka, míg Nyugat-Európában ez az arány eléri a 11 százalékot.
A szegmens finanszírozási palettájának bővítésén többen is fáradoznak. A City Faktor a kisvállalatok számára szeretne egy standard terméket kidolgozni. A törekvés a CIB Faktor terveiben is szerepel, most készítik faktortermékük fiókhálózaton keresztül elérhető, egyszerűsített változatát. Az Unicredit kis- és középvállalati ügyfélkörének bővítésére néhány hónapja bevezette a Hitelgarancia (Hg) Zrt. készfizető kezességével biztosított faktorálást. A több szolgáltatónál is elérhető, kombinált termék előnye, hogy olyan vállalatok is igénybe vehetik, amelyek fizetési magatartását a faktor túlzottan kockázatosnak ítéli. A Hg Zrt. ugyanis a faktordíj 80 százalékáig készfizető kezességet vállal az ügyfélért. Ennek a kiegészítő szolgáltatásnak természetesen ára van, az éves faktoringkeret 0,8 százaléka. A Raiffeisen Bank az építőipar számára fejlesztett ki testreszabott konstrukciót, a jövőben más speciális szegmensek igényeit tervezik termékbe önteni.
A faktoringpiac felfutási lehetőségét több tényező befolyásolja 2008-ban, többek között az uniós pályázatok kiírása és a pénzek odaítélése, a gazdasági megszorítások enyhülésével a belső fogyasztás által vezérelt kis- és nagykereskedelem fellendülése, valamint újabb építőipari nagyberuházások megvalósítása. A finanszírozó intézmények segítségének hatása az új komplex vagy éppen speciálisan egy vállalatcsoportra szabott termékek kialakításával érvényesülhet.