Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter, Bajnai Gordon tájékoztatása szerint várhatóan február közepén jelennek meg az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) gazdaságfejlesztési operatív programjához kapcsolódó (GOP, KMOP) ez évi első pályázatok, amelyek elsősorban a kis- és középvállalatok fejlesztését, valamint a beruházások bővítését szolgálják majd, és a hátrányos helyzetű térségekben adnak különböző kedvezményeket a foglalkoztatás bővítéséhez.
Az idei első tervezett ÚMFT-s pályázatok keretösszege mintegy 28 milliárd forintra rúg majd együttesen, amelyre a vállalkozások mintegy másfél hónapos időszak alatt pályázhatnak. A tervből eddig meghirdetett több mint 180 pályázat mintegy 2900 milliárd forint fejlesztési lehetőséget nyitott meg a vállalkozók, az önkormányzatok, a civil szervezetek és a hátrányos helyzetű térségekben működő vállalkozások számára.
Informatikai pályázatok
2008 első negyedévében újra kiírják az informatikai pályázatokat vállalati folyamatmenedzsment és e-kereskedelem témakörben, ezekre gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók, gazdasági kamarák, valamint a vállalkozások érdek-képviseleti szervei jelentkezését várják. A lehetőség ugyanakkor a mikro-, kis- és közepes méretű vállalkozások számára nyitott.
A támogatható tevékenységek körébe tartoznak a modern vállalati, szervezetirányítási és termelési környezet kialakításához kapcsolódó komplex infokommunikációs fejlesztések, vagyis az integrált vállalati-szervezeti menedzsment- és az üzletiintelligencia-megoldások, a menedzsmentinformációs, a vezetői döntéstámogató, az elektronikus iratkezelési, a munkafolyamat-irányítási, a tudásmenedzsment-, a csoport- és távmunkarendszerek, valamint a virtuális tér lehetőségeinek kihasználását növelő alkalmazások (mobiltechnikák, intranet) széles körű elterjesztése. A rendszerekhez, alkalmazásokhoz kapcsolódó szervezetfejlesztés, már bevezetett ERP esetén lehetőség van az ERP-modulok bővítésére (legalább egy új modul), valamint egyéb - így ügyfélkapcsolati rendszer (CRM) stb. - rendszerek, korszerű megoldások bármelyikének bevezetésére is.
A pályázaton elnyerhető támogatás mértéke Közép-Magyarország régióban 2-16 millió forint (35 százalékos támogatási intenzitás mellett), az összes többiben 3-20 millió forint lehet (50 százalékos intenzitással).
Gazdaságfejlesztési pályázatok
Január vége felé hirdették meg a kkv-k és a nagyvállalatok komplex technológiai fejlesztéseit támogató GOP-os és KMOP-s pályázati konstrukciókat (GOP 2.1.1/A, GOP 2.1.1/B és GOP 2.1.2/B, GOP 2.1.1/C és GOP 2.1.2/C, valamint KMOP 1.2.1/A és KMOP 1.2.1/B). A 2007-es kiírásokhoz képest tapasztalható jelentős módosítások legtöbbje kedvezően érintik a pályázókat, ugyanis növelték a támogatási intenzitásokat, és enyhítették a pályázókat érintő kötelezettségeket.
Az 1-500 millió forinttal támogatható tevékenységek: technológiai korszerűsítést eredményező, három évnél nem régebbi eszközök beszerzése és ehhez kapcsolódó infrastruktúra építése, korszerűsítése, immateriális javak beszerzése. IT-fejlesztés - hardver, szoftver, beleértve a speciális, egyedi fejlesztésű szoftvert is -, vállalati HR-fejlesztés (betanítás, képzés, tanácsadás), piacra jutás, külpiaci megjelenés, marketingeszközök, minőség- és környezetirányítási rendszerek bevezetése, on-line megjelenés, e-kereskedelem és egyéb e-szolgáltatások. A pályázatokat kis- és középvállalatok, valamint olyan nagyvállalatok adhatják be, amelyek a beruházásukat hátrányos helyzetű kistérségben valósítják meg.
2008. február elején ismét megnyíltak a mikro- és kisvállalatok számára a kisebb értékű eszközbeszerzési források, melyek keretében 1-20 millió forintra pályázhatnak - 25-40 százalékos támogatási intenzitással - az ország egész területéről. Az elbírálás 2-4 hét alatt megtörténik. A fejleszteni kívánó vállalkozásoknak mindenképpen érdemes ezt igénybe venniük, hiszen a könnyített feltételek mellett nincs szükség biztosítékra, a kifizetés gyorsan megtörténik, az elszámolás pedig egyszerűbb.
Jelentős változás a tavalyi meghívásos, regisztrációhoz kötött pályázati rendszerhez képest, hogy idén nyitott a felhívás, azaz korlátozás nélkül minden rendezvényre vonatkozik, amelyek a pályázati feltételeknek megfelelnek. Ám a korábbinál is erőteljesebb hangsúly helyeződik a szakmai kontrollra. Ennek megfelelően azon rendezvények támogatására célszerű pályázni, amelyek a pályázati felhívásban megfogalmazott kulturális és turisztikai szakmai szempontokat egyaránt teljesíteni tudják. Vagyis belföldön valósulnak meg, magas kulturális értéket képviselnek és hozzájárulnak a pozitív országkép kialakításához. További fontos szempont, hogy a rendezvény a 2008-as naptári évben záruljon, a gerincét alkotó programok, azok helye és ideje a kiírás időpontjában ismertek legyenek, költségvetése pedig elérje az 50 millió forintot. További elvárás, hogy széles tömegek számára kínáljon vonzó programot, a közönség létszáma elérje a 10 ezer főt.
A pályázat elbírálása során előnyt élveznek azok az események, amelyek igazodnak a helyszín hagyományaihoz, turisztikai kínálatához, tekintettel vannak a természeti környezetre, és több műfajt felölelő, sokszínű programot vonultatnak fel. Sikeres pályázat esetén az elnyerhető legmagasabb támogatás 20 millió forint, de a támogatás összege nem lehet magasabb a rendezvény összköltségének 20 százaléknál.
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) februárban hirdeti meg az eddig Jedlik Ányos néven ismert pályázatot, amely a hivatal közlése szerint 2008-tól a Nemzeti Technológia Program nevet viseli.
A pályázók várhatóan 2008. március elejéig adhatják be jelentkezéseiket. A Nemzeti Technológia Program a gazdaság versenyképességének növelésével a gazdaság fejlődését kívánja elősegíteni a korszerű technológiák területén végzett középtávú, felhasználásorientált stratégiai kutatás-fejlesztéssel. Az NKTH a jövőben ösztönözni kívánja a pályázókat arra, hogy az elnyerhető állami támogatások mellett egyéb külső tőkeforrásokat is vonjanak be céljaik megvalósításához. Ezt a pályázat elbírálásánál kiemelt szempontként kívánja majd kezelni a hivatal.
A Nemzeti Technológia Program mellett még az idén meghirdetik a pályázatokat az innovációs versenyközpont, a tudásbázis erősítése, valamint a nemzetközi együttműködések témákban is.
Két-hárommilliárd új munkahelyekre
A korábbi éveknél több pénz jut 2008-ban a Munkaerő-piaci Alapból az új munkahelyek létrehozásának támogatására - derül ki a Munkaerő-piaci Alap Irányító Testülete (MAT) határozatából. Az új munkahelyek létrehozását vállaló cégek 2005-ben 1,5 milliárd, 2006-ban és 2007-ban 1,8 milliárd forint összegű támogatási keretre pályázhattak, az idén viszont 2,3 milliárd forint áll rendelkezésükre.
Néhány éve külön támogatási keretet hagy jóvá a testület a kis beruházási igényű, de magas hozzáadott értéket képviselő, a foglalkoztatás javítása érdekében tett fejlesztések támogatására. Ez a támogatás az újonnan felvett dolgozók kereseti és járulékköltségeinek részbeni átvállalását jelenti, és nem a beruházásokat, eszközbeszerzéseket szolgálja. Erre a célra szintén több jut az idén. A múlt évben 200 millió forint volt a keret, az idén pedig 360 millió. Az új munkahelyek létesítésének támogatása évek óta igen népszerű a munkáltatók körében.
A pályázónak a korábbi pályázatokon legalább öt új munkahely létesítését kellett vállalnia, valamint azt, hogy a támogatással létrehozott kapacitást, szolgáltatást legalább öt évig fenntartja. A vállalt létszámot a vállalati kategóriától függően 2-3 évig kellett foglalkoztatni. A pályázók munkahelyenként alapesetben 800 ezer forint támogatást nyerhettek el. Ennél magasabb lehetett a hátrányos helyzetű térségekből, településekről pályázók támogatása, és kiegészíthető volt a támogatási összeg azzal is, ha a pályázó regisztrált álláskeresőt kívánt foglalkoztatni, vagy szerepet vállalt a romák foglalkoztatásának javításában. Pályázónként legfeljebb 80 millió forintot nyerhettek el, de hátrányos helyzetű térségekben, településeken ez a határ 160 millió forint volt. Akinek a terveiben több mint 300 új munkahely létesítése szerepelt, a munkaerő-piaci helyzet alapján további, legfeljebb 100 millió forintos támogatáshoz is hozzájuthatott.
Hátrányos régiókban magasabb intenzitás
Az európai uniós versenyszabályok alapján a cégek nem vehetnek igénybe korlátlanul közösségi vagy állami támogatást. Még a leghátrányosabb területeken, a legkisebb cégeknek is rendelkezniük kell a támogatáshoz legalább 30 százalékos önrésszel. Budapesten egy nagyobb cégtől pedig 75 százalékos önrészt várnak el. Általában a jobb munkaerő-piaci helyzetű térségekben nagy cégeknek 25 százalékos lehet a támogatás, a kis- és közepes vállalatoknál ez kiegészülhet 10, az egészen kis cégeknél 20 százalékkal. A hátrányos helyzetű területeken alapesetben 50 százalékot érhet el a támogatás, ez is kiegészülhet a kis- és közepes cégeknél 10, az egészen kicsi vállalkozásoknál 20 százalékkal. Az idei pályázati kiírást hasonló feltételekkel a tervek szerint februárban teszik közzé.
A 2007-ben rendelkezésre álló 1,8 milliárd forintból csaknem 2000 új munkahely létrehozását vállalták a sikeres pályázók, a 2006-ban rendelkezésre álló 1,8 milliárd forintból 1815 új munkahelyet hoztak létre, 2005-ben a rendelkezésre álló 1,5 milliárd forintból 1704 munkahely létesülhetett. 2004-ben 3,6 milliárd, 2003-ban 5,6 milliárd, 2002-ben 2 milliárd forint volt a keret, ebből 3600, 5500, illetve 2200 új munkahely létesítését vállalták a támogatott pályázók.
Pénzek energiatakarékosságra
Idén új energiatakarékossági pályázatokat ír ki a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM). Tavaly az év során a lakossági energiatakarékosságot és a lakossági megújulóenergiahordozó-felhasználást támogató pályázatokra több mint ötezer pályázat érkezett. Ezekből a befogadottak száma meghaladta a 3500-at, támogatási igényük a 800 millió forintot, a kedvezményes hitel összege pedig 2,3 milliárd forintra rúgott. A vissza nem térítendő állami támogatásnak is köszönhetően 5,8 milliárd forint értékű beruházás valósult meg.
A minisztérium idén a lakosság számára öt energiatakarékossági pályázati ablakkal indítja az évet. A NEP-2008-1 meghirdeti a hagyományos építésű épületeken is végrehajtható nyílászárócserét vagy az utólagos hőszigetelést. A támogatás intenzitása 15 százalékos. Az elnyerhető összeg 264 ezer forint, az ehhez felvehető kedvezményes hitel maximuma 1 millió 760 ezer forint lehet.
A NEP-2008-2 számú pályázat a hagyományos és nem hagyományos építésű épületekben végrehajtott fűtés-, illetve használati melegvíz-ellátás korszerűsítéséhez nyújt támogatást. A támogatási intenzitása 20 százalékos, a maximum elnyerhető összeg 400 ezer forint, a hitel legfeljebb 2 millió forint lehet.
A NEP-2008-3-as kiírás a hagyományos és nem hagyományos építésű épületeken végrehajtott, energiamegtakarítási célú beruházásokra vonatkozik. Jelentheti a nyílászárók cseréjét, utólagos hőszigetelését, valamint a fűtés- és használati melegvíz-ellátás korszerűsítését együttesen. E pályázati ablak esetében a támogatási intenzitás 18 százalékos, mellyel legfeljebb 720 ezer forint nyerhető el, a felvehető kedvezményes hitel összege pedig maximum 4 millió forint.
A NEP-2008-4-es a panel-, illetve egyéb iparosított technológiával épült épületek nyílászárócseréjére vonatkozik. A támogatási arány 15 százalékos, az államtól elnyerhető összeg 264 ezer forintot, a hitel 1 millió 760 ezer forintot tehet ki.
A NEP-2008-5 a megújulóenergia-felhasználás növelését eredményező beruházásokat segíti. Ennél a támogatási mérték 25 százalék. A támogatás legfeljebb egymillió forint, a hitel maximális összege pedig 4 millió forint lehet.