Az első lépés, hogy pontosan tudjuk, milyen eszközt, mikor, kitől akarunk beszerezni, továbbá, hogy a beruházás milyen előnyöket hozhat a vállalkozás, valamint annak mikro- és makrokörnyezete számára. Nem szabad elsiklani a beruházás kockázati tényezői felett sem. Próbáljunk meg objektívan, sőt kritikusan tekinteni saját tervezett beruházásunkra, a realitás talaján maradva.
GVOP–2004-2.1.1: kkv-k műszaki-technológiai fejlesztésére
A kiírás kifejezetten mikro-, kis- és középvállalkozásoknak szól, műszaki-technológiai hátterük fejlesztésére. Célja a vállalkozások piaci pozíciójának erősítése, a versenyképesség javítása, valamint a technológiai és infrastrukturális korszerűsítés. A gazdasági tárca kiírásában megjelent pályázat kerete idén 6,4 milliárd forint, amelyből 400–450 pályamunka támogatható.
A fejlesztésre kizárólag hazai székhelyű, belföldinek minősülő gazdasági társaságok, szövetkezetek és egyéni vállalkozók pályázhatnak. Ez az egyetlen pályázati kiírás, ami használt gép beszerezését is támogatja. A vissza nem térítendő támogatás mértéke új eszköz vásárlása esetén maximum 50 százalék, de összegében nem haladhatja meg a 25 millió forintot. Használt gépek vásárlására legfeljebb 30 százalékos támogatás, de nem több mint 15 millió forint igényelhető.
A megkövetelt saját erő a projektösszköltség 25 százaléka. Nem adható támogatás olyan vállalkozás részére, amelyik csőd-, felszámolási vagy végelszámolási eljárás alatt áll. Szintén kizáró ok a 60 napot meghaladó adó- vagy köztartozás, valamint az utolsó éves beszámolóban szereplő negatív saját tőke.
A pályázónak vállalnia kell, hogy a támogatott beruházással létrehozott termelőkapacitásokat, szolgáltatásokat, valamint az új munkahelyeket legalább öt évig működteti és fenntartja. A benyújtási határidő 2004. szeptember 30., az elbírálás folyamatosan történik.
GVOP–2004-1.1.1: nagyobbak műszaki fejlesztésére
Ez szintén technológiai korszerűsítés támogatására kiírt pályázat, ám lényegesen nagyobb volumennel és eltérő feltételrendszerrel; a TEÁOR 2003 D 17.00-37.20 (feldolgozóipari) besorolási kategóriához kapcsolódik.
A kiírás célja elsősorban a nagy hozzáadottérték-tartalmú, versenyképes, magas minőségű feldolgozóipari termékek gyártására alkalmas termelőkapacitások létrehozása, illetve ezek bővítésének támogatása. Pénzügyi segítség igényelhető továbbá a szerkezetátalakítás gyorsítására és környezetbarát technológiák telepítésére. A rendelkezésre álló keretösszeg 5,716 milliárd forint, amelyet várhatóan 35–40 pályázó között osztanak szét. Erre a kiírásra egyéni vállalkozók nem pályázhatnak.
A projekt nettó elszámolható költségeinek meg kell haladnia a 300 millió forintot, s ebből minimum 150 milliót új gép beszerzésére kell fordítani. Az elnyerhető támogatás mértéke a beruházások elszámolható költségének maximum 50 százaléka, amely legfeljebb 150 millió forint lehet. Az elszámolható költségek között szerepeltethető a telekhatáron belüli infrastruktúra fejlesztése, a termelési tevékenységekhez szükséges létesítmények megépítése, a termelési folyamatokhoz szükséges új gépek, berendezések megvásárlása. A kiírásra az előbbivel megegyező sajáterő- és üzemeletetési kritériumok vonatkoznak.
A pályázatot 2004. október 31-éig folyamatosan be lehet küldeni, az elbírálás negyedévente történik.
SMART–2004-5: környezetvédelmi szempontú technológiaváltásra
A hazai finanszírozású pályázat szintén feldolgozóipari gazdasági társaságoknak és szövetkezeteknek szól, célja a környezetvédelmi szempontú technológiaváltás támogatása, a fenntartható fejlődés érdekében olyan környezetbarát, hulladékszegény, energiatakarékos termelési technológiák elterjesztése, amelyek eredményeként jelentősen csökken az ipar környezeti terhelése. A kiírás támogatja az európai és nemzeti környezeti normáknak való megfelelést biztosító feldolgozóipari technológiák bevezetését. Olyan vállalkozás azonban nem kap támogatást, amelynek célja kizárólag az üzemek környezetterhelő kibocsátásában megjelenő káros anyagok környezetvédelmi szempontú kezelése (például szennyvíztisztítás).
A minimális projektméret 30 millió forint. A beruházás legfeljebb 50 százaléka támogatható, a szubvenció felső határa 100 millió forint. A gazdasági tárca által rendelkezésre tartott keret idén 3,7 milliárd forint, amely 40–50 projekt támogatását teszi lehetővé. A pályázatokat 2004. október 31-ig folyamatosan be lehet küldeni, az elbírálás negyedévente történik.
Áprilisban lényegesen módosultak a kiírások: a pályázati útmutatóban rögzített „per- és igénymentesség” fogalmába immár a jelzálog nem értendő bele, tehát a beruházás tárgyát képező ingatlan jelzáloggal való terheltsége nem kizáró ok.
A pályázásban indulás követelménye, hogy a vállalat rendelkezzék a beruházásokhoz kötődő jogerős hatósági engedélyekkel. Egyik pályázathoz sem kapcsolódhat kizárólag szinten tartásra irányuló beruházás; a tervezett projektnek túl kell mutatnia a vállalkozás saját céljain, tevékenységein, és jelentős minőségi, technológiai fejlődést kell eredményezzen.
Keressünk magunknak pályázatot!
Szinte minden beruházáshoz találhatunk olyan pályázatot, amely valamilyen formában támogatást ad. Ennek megszerzése azonban odafigyelést, információkat, pályázatírói gyakorlatot igényel. Az alábbiakban három pályázati kiírást részletezünk. Ezek ugyanis a legnépszerűbb célokat, a technológiai korszerűsítést és az ehhez kapcsolódó ingatlanfejlesztést támogatják.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?