A logikai keretmátrix - logframe - a projekt előkészítésekor lebonyolított elemzések eredményeit rendezi táblázatba. A logframe a projekt megértésében, végrehajtásában és értékelésében játszik szerepet, segítségével ellenőrizni lehet a projekt belső logikáját, a tevékenységek, eredmények és célkitűzések kapcsolatát. A jól összeállított keretmátrixban beazonosíthatóak a projekt megvalósíthatóságát befolyásoló kritikus feltételezések és kockázati tényezők, a monitoringhoz és értékeléshez szükséges mutatók és azok forrásai.
A vertikális logika
Egy fejlesztés - a kézzelfogható eredményén túl - hat a nemzetgazdaság egészére is. A Nemzeti Fejlesztési Terv pályázati kiírásain tehát nagyon kis valószínűséggel nyerhet olyan projektjavaslat, amely nem járul hozzá a versenyképesség, a kohézió, a fenntartható fejlődés vagy például az esélyegyenlőség erősítéséhez az adott térségben. Kistérségi vállalkozóképző és tanácsadó intézmény létrehozása esetében általános célkitűzés a munkanélküliség csökkentése, amihez a projekt konkrét célja, a vállalkozási ismeretek növelése járul hozzá. Ehhez szükség van a projekt eredményére, azaz magára az intézményre, amelynek felállítása különféle tevékenységeket követel, például épületfelújítást, oktatók kiválasztását, távoktatási kapcsolatok kiépítését vagy tematikák kidolgozását.
Az itt bemutatott gondolatmenet képezi a logframe vertikális logikáját, ami a mátrix mind a négy oszlopában vissza kell, hogy tükröződjön. Egy fejlesztésnek minél több a pozitív nemzetgazdasági hatása, a pályázat elbírálásakor annál több pluszpontot kaphat, persze csak ha ezeket objektíven igazolható, számszerűsített adatok támasztják alá. Példánkban ilyen lehet nyolcvan új munkahely teremtése és ugyanennyi megőrzése öt év leforgása alatt.
Irreális célkitűzéseket nem érdemes megadni a pályázatban, hiszen a becslések vélt valóságtartalmát is pontozzák, sőt az utólagos ellenőrzések során a célok el nem érése ugyanúgy a támogatás visszafizettetését vonhatja maga után, mint például a számlák hamisítása.
Kockázatok és előfeltételek
Az általános és konkrét célok után számszerűsíteni kell a fejlesztés végeredményét is fizikai és pénzügyi mutatókon keresztül. Az ellenőrzésben és értékelésben kulcsszerepe van a mutatók forrásait felsoroló harmadik oszlopnak. Az általános célok teljesülését független szervezetek, intézmények által szolgáltatott adatokkal kell igazolni, illetve a projekt céljára vonatkozó információgyűjtésekkel, felmérésekkel, kérdőívekkel. A konkrét célok megvalósulását igény- és szükségletfelmérések adataival, szerződésekkel is lehet követni. Az oszlop legalsó cellájában szerepelniük kell az erőforrások felhasználását igazoló számlákra, kimutatásokra és a költségvetésre való hivatkozásoknak.
A logikai keretmátrix utolsó oszlopa a projekt végrehajtásához szükséges feltételeket, az ezek nem teljesülése esetén felmerülő kockázatokat és az előfeltételeket sorolja fel. Azért fontos a veszélytényezők körültekintő, részletekbe menő bemutatása, mert ha egy itt nem szereplő, a projektgazdán kívüli kockázati tényező miatt meghiúsul a fejlesztés, a hatóságok visszakövetelhetik a támogatás teljes összegét. A veszélytényezőkön túl be kell mutatni az előfeltételeket is, amelyekre a projektnek nincs közvetlen befolyása, de feltétlenül szükségesek a tervezett tevékenység megvalósításához. Ilyenek a pályázati úton elnyerhető vissza nem térítendő támogatás vagy az oktatók, tanácsadók szabad kapacitása.
Kell a szakértő
Egy projekt megtervezése, lebonyolítása és utógondozása komplex feladat, különösképpen igaz ez az állítás azokra a beruházásokra, amelyek finanszírozásában az Európai Unió is részt vesz. A vissza nem térítendő támogatással létrejövő projektekben a hosszú távú kötelezettségvállalás miatt kiemelt figyelmet kell szentelni a tervezésnek, a kockázatok felmérésének, és már ebben a szakaszban is ajánlatos külső szakértőt bevonni.