Az EU "zöldprogramjában" paradigmaváltás figyelhető meg Kovács Kálmán, a környezetvédelmi tárca április végéig hivatalban lévő államtitkára szerint. A környezetbarát termékek, szolgáltatások előtérbe helyezése nemcsak a környezetvédelmi pályázatokat, hanem az egész Új Magyarország Fejlesztési Tervet (ÚMFT) áthatja.
Lakossági lehetőségek
A lakosság energiahatékonysági beruházásait, valamint a megújulóenergia-felhasználás ösztönzését is többek között támogató energiatakarékossági pályázatokat - a Nemzeti Energiatakarékossági Program keretében - 2008. április 14-étől lehet benyújtani. Az ez évben rendelkezésre álló 1,6 milliárd forintos keret közel a kétszerese a tavaly pályázati úton szétosztott 821 millió forintnak - derül ki a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) közleményéből. A legfontosabb változás, hogy míg a 2007-es pályázati kiírások összevontan tartalmazták a lakáskorszerűsítési lehetőségeket és a megújuló energia felhasználását ösztönző beruházásokat, idén a tárca öt pályázatra bontja a rendszert, s ezeknél eltérőek a támogatási intenzitások és az elnyerhető maximális támogatási összegek. A differenciálás alapja, hogy az energetikailag hatékonyabb korszerűsítések magasabb támogatásokat kaphatnak.A pályázat beadásához szükség nyomtatványok a minisztérium (www.gkm.gov.hu), az Energiaközpont Kht. (www.energiakozpont.hu), a hitelprogram részletes feltételei és a finanszírozó hitelintézetek elérhetősége pedig a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (www.mfb.hu) honlapjáról tölthetők le. A pályázathoz kapcsolódva a tárca szolgáltató jellegű, pontos és érdemi tájékoztatást biztosító fórumot indít a honlapján, ahol az energiatakarékosságra vonatkozó lakossági kérdésekre szakemberek válaszolnak.
Intelligens energia
Az Intelligens Energia - Európa II (IEE II) az unió 2007-2013-ra vonatkozó, az energiahatékonyságot és a megújuló energiák alkalmazását ösztönző, nem technológiai jellegű tevékenységeket támogató pályázati programja - olvasható az uniós portálon. A program a Versenyképességi és Innovációs Keretprogram része, utóbbit a 1639/2006/EK számú határozat hozta létre.
Az elkövetkező hét évben az unió 4,179 milliárd euró közvetlenül felhasználható zöldtámogatást biztosít. Ez a forrás azonban nemcsak az infrastrukturális beruházások befejezésére, hanem mintegy 25 százalék erejéig a jövőbeli környezetterhelések megelőzésére jut - jelezte az államtitkár. A prevencióra irányuló hangsúly-áthelyeződés sikere attól függ, hogy a környezetügy mennyire terjed el széles körben, hogy ne csupán egy szűk társadalmi csoport szívügye legyen. A változás részeként az energia- és anyagtakarékossági megfontolások, a környezetbarát termékek, szolgáltatások előtérbe helyezése az Új Magyarország Fejlesztési Terv egészét áthatja.
A következő 10-15 év programjait összefoglaló, jelenleg társadalmi egyezetés alatt álló stratégia négy fő fejezetből áll. A tárca a "zöld demokrácia" megteremtésével a folyamatos párbeszéd és a környezeti adatok nyilvánosságát, a környezettudatosság fokozásával a lakosság pazarló fogyasztási szokásainak megváltoztatását tűzi ki célul. A "környezeti minőség" az erőforrások megőrzését, a "zöld kormányzás" pedig az állam példamutató szerepét hangsúlyozza. Az államtitkár szerint konszenzus, partnerség nélkül nem lehet eredményeket elérni.
A környezetügy a jövőben semmiképp sem ellenségképet kereső, fejlődést gátló és nehézkes megoldásokat kikényszerítő elkötelezett társadalmi csoportok érdekeire korlátozódik, hanem a jelenleg végbemenő értékrendváltozás eredményeként az ország versenyképességének záloga.
A részletek ismertetésére a január végén, Brüsszelben rendezett Európai Információs Napon elhangzott tájékoztatók írásos anyagai, minden más információs anyaggal együtt a program honlapján megtalálhatók. A pályázatokat az EU Közlekedési és Energia Főigazgatóságához kell benyújtani, az értékelésük és a szerződéskötés a sikeres pályázókkal is itt történik.
Zöldülő vidék
A fenntartható fejlődést célzó pályázatok az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) keretén belül is vannak. 2008. április elsején nyílt meg a növénytermesztés korszerűsítésére irányuló támogatási ablak, amelynek célja, hogy a korábbi támogatások révén létrehozott tárolókapacitáshoz korszerű technológiával ellátott szárítótelepek jöjjenek létre, és megfeleljenek a levegőtisztaság-védelmi előírásoknak. A keretből támogatható a növénytermesztés létesítményeinek építése (energiatakarékos, korszerű, BAT előírások szerinti megflelő szárítótelep, magtisztító, tranzittároló, fogadógarat, szállító és egyebek beszerzése, beüzemelése, kapcsolódó infrastruktúra). A támogatás mértéke 40-60 százalék, legmagasabb összege 735 ezer euró, közel 180 millió forint - mutatott rá Csépe Balázs, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium tanácsosa a Piac & Profit győri konferenciáján.
Szintén áprilisban, részben októberben nyílik meg a fás és lágyszárú energiaültetvények telepítését támogató konstrukció. Ennek célja a sarjaztatásos fás szárú energiaültetvény telepítése, termőre fordulásig ápolása, valamint évelő lágyszárú energiaültetvények telepítése. A támogatási intenzitás ebben az esetben is 40-60 százalék közötti. A támogatás minimum egy hektárra igényelhető, legmagasabb egyedi összege 735 ezer euró, de hektáronként maximalizált a fajlagos költség
Az ÚMVP első tengelyében lehetőség van mezőgazdasági termelők, egyéni vállalkozók, egyéni cégek és a gazdasági társaságok számára támogatást igényelni biomasszakazánok beszerzésére a mezőgazdasági energiaellátáshoz, a támogatási intenzitás 35 százalékos, a legmagasabb elnyerhető összeg 30 millió forint. A pályázati ablak részben áprilistól, részben pedig októbertől érhető el. (Az ÚMVP egyéb "zöld" lehetőségeiről a lap következő oldalain olvashatnak.)
Környezet és energia
A Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) a 2007-2013 közötti időszakra összesen mintegy 1332 milliárd forintnyi támogatást tartalmaz, ez az ÚMFT forrásainak 16,7 százaléka. A pályázati pénzekhez kétéves ciklusonként fokozatosan lehet hozzájutni. Az első két évre vonatkozó kiírások tavaly szeptemberben, novemberben, valamint idén januárban jelentek meg, összesen mintegy 550 milliárd forint értékben. A KEOP pályázatainak az elbírálása szakaszos, a tavaly decemberi meghirdetés óta havonta egyszer történik.
Először a legfontosabb környezetvédelmi teendőkhöz kapcsolódó jogcímek nyíltak meg, egyebek között szennyvízkezelési és ivóvíz-tisztítási célokra, hulladéklerakók rekultivációjára, természetvédelemre, megújuló energiára, illetve energiahatékonyságra, valamint e-környezetvédelemre és civil szervezet számára szóló kisebb projektekre lehet pályázni.
A KEOP-2007-4.1.0. kódú pályázat a hő- és/vagy villamosenergia-előállítás támogatására irányul megújuló energiaforrásból. A támogatás vissza nem térítendő, forrása az Európai Regionális Fejlesztési Alap, teljes összege 13,26 milliárd forint. A konstrukció elsődleges célja a hazai energiahordozóforrás-szerkezet kedvező befolyásolása a hagyományos energiaforrások felől a megújuló energiaforrások irányába való elmozdulás elősegítésével. A támogatható tevékenységek köre elég széles, lehetőség van megújuló bázisú szilárd tüzelőanyag előkészítésének, biomassza-felhasználásnak, biogáztermelésnek és -felhasználásnak, geotermikus energia hasznosításának, különféle hőszivattyús rendszerek, nap-, víz- és szélenergia hasznosításának, valamint a megújuló energiaforrásokat hasznosító közösségi távfűtő rendszerek kialakításának, korszerűsítésének támogatására. A támogatás mértéke 10-50 százalék lehet, minimumösszege egymillió, maximumösszege 800 millió forint.
E pályázat mellett még igényelhető uniós forrás az energetikai hatékonyság fokozására (KEOP-2007-5.1.0.), megújuló energiahordozó felhasználásának növelésére (KMOP-2007-3.3.3.), továbbá harmadik feles finanszírozású konstrukcióban elektromosrendszer- és világításkorszerűsítésre, valamint fűtés- és technológiai korszerűsítésre is (KEOP-2007-5.2.0.). A KEOP támogatásokat az Energia Központh Kht. bírálja el.