Miközben a lakáshitel kamatok stagnáltak vagy emelkedtek az elmúlt évben, a Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint 2024 utolsó negyedévében a lakásárak nominálisan 13 százalékkal, reálértéken pedig átlagosan 8,9 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Az új lakások reálára 10, a használtaké 8,7 százalékkal lett magasabb egy év alatt. A KSH adatai szerint 2024 végén 115 ezer lakás cserélt gazdát, ami 27 százalékos növekedés az előző évhez képest és az átlagos lakásár már közel 70 millió forint volt.
Fotó: Depositphotos
„A lakáspiaci élénkülést több tényező hajtotta: az infláció, az állami támogatások, valamint az olyan felszabaduló befektetési források, mint például a lejáró Prémium Magyar Állampapírok kamatkifizetése. Azonban a hitelezés szempontjából a jövedelemszint a döntő tényező – különösen akkor, ha valaki alacsonyabb kamatú konstrukciót keres” – emelte ki Csongrádi Richárd, a Banknavigator.hu pénzügyi szakértője.
Magasabb jövedelem biztosít kedvezőbb feltételeket
A pénzügyi szakember azt ajánlja a lakásvásárlóknak, hogy alaposan tájékozódjanak a különböző pénzügyi szolgáltatók lakáshitel-ajánlatairól és hasonlítsák össze a THM-et, a kamatlábat, a futamidőt és a teljes visszafizetendő összeget Jelenleg már legalább havi nettó 600 ezer forintos jövedelem szükséges ahhoz, hogy az ügyfelek viszonylag kedvező – 5,85 százalék körüli – kamattal vehessenek fel hitelt.
„A hazai lakáshitelek kamata jellemzően 6–7 százalék között mozog, azonban a bankok közötti erős verseny és egyedi kedvezmények révén egyes konstrukciók már 5,6–5,75 százalékos kamattal is elérhetőek. Ugyanakkor a teljes hiteldíjmutató (THM) továbbra is nagy szórást mutat, 5,8–7,3 százalék között” – tette hozzá a szakértő.