Az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának becslései szerint Oroszország körülbelül 3000 harckocsit veszített Ukrajnában 2024-ben.
Ennek ellenére ezek a harci gépek továbbra is központi szerepet töltenek be számos nemzet hadseregében.
Kína bővíti katonai erőit
Az elmúlt néhány évtizedben Kína drámaian megerősítette haderejét. Míg a NATO-tagok a hidegháború után csökkentették védelmi kiadásaikat, Kína 566 százalékkal növelte katonai költségvetését, ezzel a második ország a világon az Egyesült Államok mögött hadikiadásait tekintve.
Kína beruházása elősegítette a páncélozott képességek gyors fejlesztését. 2023 óta Kína megelőzte Oroszországot, Észak-Koreát, valamint az Egyesült Államokat, és ma a világ legnagyobb harckocsiflottájával rendelkezik, szám szerint 6800 páncélozott járművel.
A sorban Oroszország és az Egyesült Államok következik 5750, illetve 4640 harckocsival.
Észak-Korea a negyedik helyen áll 4344 tankkal, India 4201 tankja előtt.
Egyiptom, Pakisztán és Törökország egyenként több mint 2000 harckocsiból álló flottát tart fenn. Számos közel-keleti és észak-afrikai nemzet, köztük Irán, Algéria és Szaúd-Arábia is szerepel a legjobb 20 között.
Tankok a modern csatatéren
A drónok és a precíziós fegyverek miatt a tankok sebezhetősége egyre nagyobb ennek ellenére a harckocsik továbbra is a kombinált fegyveres hadviselés létfontosságú elemei. A tankok tűzereje, páncélos védelme és a gyalogság támogatására való képességük bonyolult terepen továbbra is nélkülözhetetlenné teszi a harckocsikat számos katonai doktrínában.