Kriston László cikkei


Kriston László cikkei

Lejáratják az uzsorások a mikrohitelezést

Lejáratják az uzsorások a mikrohitelezést 

Napokon belül hazánkba látogat a 2006-os Nobel békedíj kitüntetettje, Muhammad Yunus, a Budapest Klub tiszteletbeli tagja. A 70 éves bangladesi közgazdász-professzor honosította meg széles körben a mikrohitelezést, amely lehetőséget adott a szegény országok lakosságának felemelésére. Az addig csak segélyből tengődő vagy egyenesen éhező családok az apró kölcsönökből kis vállalkozásokat indítottak, melyek révén anyagilag önállóvá váltak. Újabban azonban harácsolók kezdték ki a nemzetközi elismertségnek örvendő módszert.
Állati ürülékből üzemanyag és energia!

Állati ürülékből üzemanyag és energia! 

Bámulatos, hogy a tudósok mi mindenből próbálnak energiát "kicsiholni". Ismeretes, hogy a szennyvízben megtelepedő baktériumokkal állítanak elő gázokat, amiket fűtésre és motorok meghajtására használnak. A tehén- és sertésürülék is lehet ilyen forrás.
Gondolta volna? 37 millió ember éhezik Amerikában!

Gondolta volna? 37 millió ember éhezik Amerikában! 

A recesszió az Egyesült Államok lecsúszó rétegeire is megsemmisítő hatást gyakorolt. Egyre többen élnek a Food Bank adományain, valamint a szövetségi szervek által kibocsátott élelmiszerjegyeken. Évente 37 millió ember fordul segítségért hozzájuk, mert nem tudja biztosítani magának az alapvető önellátást. Az amerikai üzletlánc, a Wal-Mart bejelentette, hogy kétmilliárd dolláros vállalati adománnyal támogatja az éhezés elleni harcot.
Megújuló energia: magas számlák vs. hatékony gazdaság

Megújuló energia: magas számlák vs. hatékony gazdaság 

Az American Power Act nevű törvényjavaslat kritikusai úgy tartják, az olcsó fosszilis energiaforrásokról drágább, megújuló energiákra való áttérés áremelkedést és inflációt gerjeszt majd - leginkább a szegényebb családokat, háztartásokat érinti majd hátrányosan, az üzleti szférában pedig kényszerű költségcsökkentésekhez, következésképp tömeges elbocsátásokhoz vezet. Igaz ez?
A nagy álom: szén helyett atom és megújulók

A nagy álom: szén helyett atom és megújulók 

A GDP minden egyes dollárjára jutó szénégetésben a második legaktívabb ország az Egyesült Államok. Így elengedhetetlen az USA-nak a megújuló energiaforrásokra való átállás, ha teljesíteni akarja emisszió-csökkentési vállalásait. Az olajimporttól és a közel-keleti politikai helyzettől való függőség felszámolása is szükségszerű feladat.
Amerikai klímatörvény: Beárazott emissziók

Amerikai klímatörvény: Beárazott emissziók 

Világszerte e törvényjavaslat megszületésére vártak a környezetvédők és a koppenhágai egyezményben szerepet vállaló 194 ország klímatárgyalói. A klíma szót látványosan kerülő, 987 oldalas "American Power Act" nevezetű előterjesztés ismertetésekor jó washingtoni szokás szerint az érintett iparágak képviselői is jelen voltak és fotóztatták magukat a jogszabályt Szenátusnak benyújtó John Kerry és Joseph Lieberman társaságában. A tervezet a nyár folyamán javarészt pártvonalak mentén történő lobbizás, érdekütköztetés és csatározás tárgya lesz a Capitoliumban.
Őrizetlenül utazik a radioaktív szemét

Őrizetlenül utazik a radioaktív szemét 

Valahányszor megununk egy műszaki készüléket, s a divatot és technológiát követve lecseréljük újra, hozzájárulunk a világ egyre halmozódó elektronikus szennyéhez. India, Kína és más fejlődő országok évek óta szolgálnak a modern világ elektronikus szemetének temetőjeként. A lapos plazma-képernyős készülékek és laptopok előtti komputergenerációk tonnaszámra kötöttek ki a harmadik világban. A leselejtezett gépek vagy géproncsok némelyike vagy az emberi egészségre káros sugárzást bocsát ki magából, vagy túl sok bennük az ólom és a higany.
Túlzott fakitermelés: végzetes hatás minden szinten

Túlzott fakitermelés: végzetes hatás minden szinten 

Az erdők a Föld tüdői. Ám a klímaegyezményt kezdeményezők eddig elsősorban nem rájuk, hanem az üvegház-kibocsátás csökkentésére helyezték a hangsúlyt, pedig átfogó klímaegyezmény nem létezhet figyelmen kívül hagyásukkal.
Nagy üzlet lesz a napenergia

Nagy üzlet lesz a napenergia 

A Földre zúduló napenergia 20 000-szer(!) nagyobb, mint amennyi energiát a fosszilis energiaforrásokból ma előállítunk. A napenergia szolgáltatja majd a világ energiaellátásának negyedét 2050-re, szól az International Energy Agency prognózisa, egybecsengve a koppenhágai klímaváltozási egyezmény megújuló erőforrásokra irányuló célkitűzéseivel.
Fajpusztulás: iszonyú veszteségek

Fajpusztulás: iszonyú veszteségek 

Csupa rossz hírt tartalmaz az Egyesült Nemzetek Szervezetének biológiai sokszínűségről szóló legújabb jelentése: egyetlen kormány sem tartotta be a biodiverzitásról szóló ENSZ-előírásokat. Évente 64 milliárd(!) dolláros veszteséget jelent a Föld "ingyenes szolgáltatásainak" részleges elvesztése! A tanulmány olyan fordulópontot emleget, amely után visszafordíthatatlan változások, folyamatok kezdődnek meg biológiai környezetünkben.

Kína lesz a világelső a zöldenergia-bizniszben 

Nemcsak Kína népessége és irdatlan felvevőpiaca miatt, de az ott belendült szélturbina és napkollektor-gyártás révén is megfordul a geopolitikai egyensúly. A nyugati világ vélhetően kínai energiaimporttal és onnan beszerzett infrastruktúrával fogja lerázni magáról a Közel-Kelethez fűződő olaj-függőségét, vallják politikai szakértők.

Környezetszennyező vállalatoknak kedvez a bíróság? 

A Chevron által birtokolt Texaco ecuadori olajkitermelését kipellengérező Crude: The Real Price of Oil című film rendezőjét arra kötelezte a szövetségi bíróság az Egyesült Államokban, hogy szolgáltassa be az általa készített 600 órás nyers felvételeket. Az eset azért precedens-értékű, mert megnehezítheti a környezetszennyező nagyvállalatok ellen tanúskodó, felszólaló állampolgárok védelmét, sőt kilétük leleplezésével atrocitásoknak is kiszolgáltathatja őket.

Hotel Panda: Eredményes eltökéltség 

Mint Noé az élővilág teljes spektrumát a bárkájára, úgy gyűjtötte Kocsy Béla tulajdonos-igazgató kis pasaréti szállodájába, a Hotel Pandába a fogyatékkal élőket, hogy mindegyik alcsoportjukból legyen a gárdában.

Van rá mód, hogy csökkenjenek a benzinköltségek 

Zöldítik a gazdaság motorját jelentő szállítmányozást az Egyesült Államokban: pénteken Barack Obama bejelentette az új autóipari szabályozást, amely 20 év alatt a gépjárművek gázolaj-fogyasztásának felére csökkentését célozza meg, valamint a közlekedés üvegház-kibocsátásának jelentős mérséklését. A szakzsargonban "kipufogó szabályoknak" nevezett rendeletek az üzemanyag-hatékonyság fokozzását írják elő a 2014-18 között előállítandó járművekben. Az amerikai autótulajdonosok ezzel autónként 3000 dollárt is megtakaríthatnak.

Nagyon magyar, de nagyon más 

Alexander Brody jó időben volt jó helye(ke)n, éppen amikor hatalmas expanzión ment keresztül a globális biznisszé fejlődő reklámipar. Világrengető talentumok híján, de kedélyes szellemiségével, kiváló kapcsolatteremtő képességével elérte, hogy eljusson szakmája csúcsára.

Bűnbánó közgazdászok 

A baklövés, hogy nem látták előre a válság eljövetelét és hatását, arra készteti a közgazdaság-tudomány jeles képviselőit, hogy felülvizsgálják korábbi álláspontjaikat.

KitKat-botrány: nem esznek többet orángután-ujjat 

A nyugati világ pálmaolaj igénye hatalmas. Az olajpálmából kinyert olaj kozmetikai termékekben, fogkrémekben, testápolókban és csokoládékban kerül felhasználásra - de a "környezetbarátnak" nevezett bioüzemanyagokban is. A kereslet kielégítésére esőerdőket tüntetnek el és helyette országnyi területeket ültessenek be monokultúrás állománnyal: olajpálmafákkal. Eközben megfosztják élőhelyüktől a veszélyeztett fajokat, például az orángutánt. A Nestlé csatlakozott azon cégek sorához, melyek gondosan megszűrik pálmaolaj-beszállítóikat, hogy elkerüljék az őshonos ökoszisztémákat romboló gyakorlatot.

Az erdőirtás az egyik legnagyobb ellenség 

Az erdők a Föld tüdői.  Ám a klímaegyezményt kezdeményezők eddig elsősorban az üvegház-kibocsátás csökkentésére helyezték a hangsúly. Az erdők és a tőzeglápok nélkülözhetetlen elemei a CO2 megkötésének, védelmük kulcsfontosságú. Hogy 2015-re mindössze 25 százalékkal fékezzék meg az erdőirtást, 22-29 milliárd dollár kellene e célra a leendő klíma-alapból.

”Augmented reality”: megszűnik a privátszféra? 

Az internetes térképezés vívmánya, a földfelszín műholdas képét digitalizáló Google Earth néhány éve új fejezetet nyitott világunk vizuális feltárásában és az információk megosztásában. A következő ugrással az augmented reality-be (AR) érkezünk meg. Elegendő lesz feltartani okos telefonunk a levegőbe, és azonnal információt szerezhetünk a kamera látókörébe eső boltról, irodáról, épületről, telekről, városról, sőt személyről is.

A napelemes hajóké a jövő? 

Kinézetre kissé futurisztikusak, és olyan látványt keltenek, mintha a Star Trek-filmekből teleportálódtak volna ide. De a távol-keleten egyre terjedő napelemes hajók és golfpályán használatos kisautók tágítják a zöld közlekedés fogalmát. Nemcsak a személygépkocsik kiváltsága a napelemes technológia. A konténerek használata hatékonyabbá és pergőbbé tette a vízi szállítmányozást, amely továbbra is nagy részét adja a világkereskedelemnek. Ez is zöldülni fog? Kiváltják az uszályokon is az olajat?

Washingtonnak kell "beáraznia" az emissziókat 

A nemzetközi közösség arra vár, hogy az Egyesült Államok szenátusában elfogadják a klímacsomagot. Amíg a világ második legnagyobb légszennyezője nem tudja egy kvótarendszerben "beárazni" az emissziókat - ahogy John Kerry fogalmazott - és törvényi erővel nem köti magát ahhoz, hogy hosszú távon csökkenti üvegházgáz-kibocsátását, addig egyetlen kormány sem hajlandó hasonló törvényt alkotni a saját országában, s a globális szintű klíma-egyezmény is megfeneklik. Washingtonban tovább folynak az egyezkedések. Mekkora az esélye, hogy idén lesz klímatörvény, a decemberi mexikói klímacsúcson pedig előrelépés?

Hollywood is fenntartható lesz 

A filmgyártás hagyományosan az alapanyag- és energia-igényes iparágak közé tartozik. A filmekhez díszletek kellenek, a stáb szállítása autókaravánokat, repülőgépeket és rengeteg üzemanyagot igényel - mindez töménytelen CO2-kibocsátással jár. A forgatáson a kamerák, a világítás, az utómunka során pedig a speciális effektusokat előállító komputerek valósággal zabálják az áramot. A "szórakoztatóipar Bibliájának" nevezett szaklap, a Variety utánajárt, hogyan próbálnak hatékonyabban bánni erőforrásaikkal az amerikai filmstúdiók és tévétársaságok, hogy kíméljék a természeti környezetünket.

Akik "más aggyal" léteznek 

Más ingerek érték őket, mint a régieket, mert huszonéves korukra harmincezer órát töltöttek a számítógép előtt. „Ha megérted a netgenerációt, megérted a jövőt" - állítja Don Tapscott, a Grown Up Digital szerzője, aki könyvében számos, fiatalokról szóló negatív előítéletet megcáfol.

Szükségállapot Amerikában 

11 napja megállíthatatlanul ömlik az olaj a Mexikói-öbölbe. A tengeri olajfúró állomáson április 20-án történt robbanás óta naponta 793 800 liter olaj jut a vízbe. Miközben a BP válságstábbal dolgozik a szivárgás elállításán, Obama elnök állami erőket is mozgósított a katasztrófa elhárítására. A mintegy 200 kilométeresre terebélyesedett olajfolt már csak néhány kilométerre van Louisiana partjaitól. Katasztrofális károk fogják érni az élővilágot és a déli államok eleve krízisben lévő gazdaságát.

Csernobil évfordulója: nem tanultunk belőle? 

Rövidtávú az emberiség memóriája. Miközben Obama elnök nukleáris erőművek építését támogatja, annak ellenére, hogy a társadalmi konszenzus a "tiszta", megújuló energiaforrások használata felé mutat, nem szabad elfelejtkezni a nukleáris anyagok veszélyes voltáról. Április 26-án éppen 24 éve, hogy megtörtént a csernobili katasztrófa.

Sokkal kevesebb papírban is elférnek a cipők 

A német sportruházati óriás, a Puma 21 hónapot töltött azzal, hogy zöld alternatívával rukkoljon elő a megszokott, papírból készült cipődobozok helyett. A váltással a vállalat célja az anyaghasználat és a szeméttermelés csökkentése. Vállalása szerint a társaság 2015-re termékskálája felét fenntarthatóvá teszi.

Ilyen a világháború óta nem volt! 

Az anyatermészet elcsendesítette Észak-Európa légterét: április 14-én szerdán reggel Izlandon kezdődött az a vulkánkitörés, amelynek hamufelhője elindult az Egyesült Királyság és Skandinávia felé. Közel 6000 járatot töröltek világszerte. Az elővigyázatosság oka: ha a por a repülőgép turbináin keresztül bejut a hajtóműbe, annak azonnali leállásához vezet - amire több példa volt már. Az európai légiközlekedés a világháború óta nem bénult meg ilyen mértékben.

Helyi termékek vásárlására tanít a légtérzár? 

A vulkáni hamu által okozott káosz a légiközlekedésben ráirányította a figyelmet a gazdaság globális összekapcsoltságára és a távoli régiók egymástól való függésére. De nem mindenki járt rosszul az európai légtér lezárásával. A megbénult nemzetközi légiközlekedés miatt felélénkült a helyi kereskedelem és új kereskedelmi csatornák, export-import-kapcsolatok aktivizálódtak.

Kérdés a Föld napján: miért gyakoriak a földrengések? 

Mindössze három és fél hónap telt el 2010-ből, de máris 3 nagy földrengésnek lehettünk tanúi. A januári haiti és a februárvégi Chile-i katasztrófa után április 14-én Kínában történt 7,1-es erősségű földmozgás, mely közel 2000 áldozatot követelt. Nagy bajok lennének a föld magjával?

Savasodnak az óceánok, felborul a tápláléklánc 

Nemcsak az emberi test pH-értékére kell vigyázni, a Föld vizei is elsavasodhatnak. Az óceánok szabályozzák a Föld klímáját és szolgálják az emberiség fennmaradásához szükséges oxigén jelentős részét. A légkör szennyezettsége a vizekben is problémát okoz: egyre több CO2 kerül beléjük, ami savasodást eredményez. Ez lebontja a tengeri élőlények páncélzatát, amitől egész fajok halhatnak ki. Csak az elmúlt 5 évben figyelt fel a tudóstársadalom arra, hogy az üvegházgáz-kibocsátástól az óceánok is sérülnek.

Lejáratják a cégek a fenntarthatóságot?! 

Bosszantó és nevetséges, miként próbálják egyes multinacionális vállalatok meglovagolni a "fenntarthatóság" koncepciójának divathullámát. Sorra jelennek meg a sajtóközlemények egy-egy nagyvállalat valamely termék-előállításának vagy alapanyag-beszerzésének környezetbaráttá, felelőssé és fenntarthatóvá tételéről. Mikorra viszik véghez? Hát... 2020-ra!

Nagy földrengés fenyegeti az USA-t? 

A Chilében történt, Richter-skála szerinti 8,8-as erősségű földmozgást nemrég Mexikóban követte 7,2-es rengés. Amerikában egyre nagyobb az aggodalom: a Szent András törésvonalon fekvő Kaliforniában várható a következő nagy katasztrófa? A hatóságok figyelmeztetnek: az állami szervek költségcsökkentései miatt nehezen tudnák kezelni az esetleges vészhelyzetet.

Már az egyház is zöldül? 

Az egyházat ért pedofília-botrány tükrében visszatetszőnek tűnhet, hogy a kereszténység képviselői időnként talán több figyelmet fordítanak a Földre, mint gyülekezetük tagjainak testi biztonságára, mégis érdemes megnézni, milyen zöld ideológia hatja át katolikus egyházat az Egyesült Államokban. A templomba járók számának csökkenésére reagálva környezetvédő szólamokkal próbálnak híveket szerezni egyes plébániák.

Klímatörvény: elhalasztott lehetőség 

A brit klímatörvény után a magyar a második lehetett volna Európában. A javaslat benyújtásában részt vevő szocialisták azonban megadták magukat az ipari lobbi nyomásának, és meghátráltak. A honatyák a következő parlamentre hárították a felelősséget.

Obama lepaktált a nukleáris és olajlobbival 

Legújabb döntéseiben a megújuló energiaforrások helyett a nukleáris energiát és a tenger alatti olajkitermelést favorizálja az amerikai elnök, amivel jócskán magára haragította a zöldeket. Jól ismert politikai játszmát folytat a kormánypárt és az ellenzék: Obama engedményeket tett a republikánusoknak, hogy cserébe megnyerje őket a klímaváltozásról szóló törvény és az ezzel járó nagymértékű emisszió-csökkentések elfogadásához.

Magbank küzd a veszélyeztetett növényfajokért 

A klímaváltozás rengeteg vad növényfajnak nehezíti meg az életben maradtást azokon a területeken, ahol őshonosak. A Millenium Seed Bank megbízásából dolgozó "növényvadászok" versenyt futnak a csapadék eloszlásának és a hőmérsékleti viszonyoknak az átalakulásával, hogy megmentsék a kipusztulás szélén álló, ritka növényfajok utolsó magjait.

A globalizáció átka: 200 000 farmer lett öngyilkos 

Nincstelen, pontosabban eladósodott földművesek ezrei menekülnek az öngyilkosságba Indiában. Becslések szerint az elmúlt 13 évben anyagi problémák miatt 200 000 paraszt vetett véget önkezével az életének. A jelenség tehát nem új keletű, az öngyilkossági ráta azonban nem mutat csökkenést. Aktivisták a globalizációt és az ország agrárpolitikáját hibáztatják, amely együttesen adósságlavinát zúdít a parasztok nyakába.

Környezetbarát lesz a filmipar is 

Anglia egyik regionális filmfinanszírozó alapítványa, a Screen East divatos zöld-kifejezéssel  élve az "alacsony karbon-tartalmú" filmgyártás propagálását tűzte zászlajára. A szervezet 5,5 millió dolláros büdzsét különített el e célra. A filmbizniszben nemzetközi szinten is ez az első alap, amely pénzt allokál az iparág ökológiai lábnyomának csökkentésére.

Őserdőket irtanak ki a testápolószereink kedvéért? 

A világ egyik legnagyobb vegyi és kozmetikai vállalata, a Unilever a BBC leleplező dokumentumfilmje után megváltoztatta részvételét Indonézia erdőgazdálkodásában: a döntés oka, hogy az országban az őshonos fafajtákat hatalmas területeken vágják ki és helyettesítik be frissen ültetett olajpálmákkal, melynek húsos gyümölcshéja szolgáltatja a kozmetikai termékek szinte minden fajtájához a növényi olajat. Az őserdők drasztikus kiirtása azonban hatalmas károkat jelent a bioszféra sokszínűségére nézve és a kivágott fákból rengeteg CO2-t szabadít fel, szennyezve a légkört.

Segíthet az Oscar díj a delfinmészárlás elleni harcban? 

A delfinek Japánban ipari szinten űzött kegyetlen lemészárlását leplezi le a The Cove című dokumentumfilm, amely nemrég Oscar díjat kapott Hollywoodban. A film címe arra a kis öbölre utal a japán halászfaluban, Taijin, ahol a brutális öldöklés folyik: évente 2000 delfint szúrnak itt agyon. Hetente többször az elvérző állatoktól vöröslik a tengervíz. Szeptembertől márciusig tart a "szezon". A helység polgármestere tiltakozott az Oscar díj elnyerése ellen és kijelentette, nem szüntetik be a delfin-vadászatot.

Megmenthetőek-e még tengerben élő halfajok? 

A kéktonhal az emberi gasztronómia legnépszerűbb, legkedveltebb halfaja: hatalmas az igény rá a sushi-éttermekben. De közel kerültünk ahhoz, hogy betiltsák halászatukat a Földközi-tengeren és az Atlanti-óceánon. A szabályozást a kéktonhalak számának drasztikus csökkenése indokolja: ha az eddigi mértékben folyik tovább a halászata, kipusztul e faj. Környezetvédő szervezetek már évek óta kampányoltak amellett, hogy szüntessék meg a kereskedelmi célú kifogását. De nemcsak a kéktonhalak vannak veszélyben: a halászat gépesítése miatt úgy felgyorsultak a folyamatok, hogy ha így haladunk, 40 év múlva nem lesz hal a tengerekben!

Zsákutcába jut a klímaügy az ENSZ-biztos távozásával?  

A kiotói protokollt 2013-ban felváltó globális éghajlatvédelmi egyezmény még nem áll készen, és már az ENSZ is beismeri, hogy romlanak az esélyek az egyezségre. A szervezet klímaügyi felelőse, Yvo de Boer azonban február 18-án bejelentette, hogy júliusban leköszön posztjáról. Vajon mit akart ezzel elérni? Nyomást szándékozott gyakorolni a felekre, hogy felgyorsítsa a tárgyalásokat? Vagy szimplán beleunt az eredménytelen közvetítésbe?

Kína és India csatlakoztak a koppenhágai klíma-egyezményhez! 

Kedden Kína hivatalosan is csatlakozott a tavaly decemberben született koppenhágai klímaegyezményhez, és ezzel az utolsó nagy felzárkózó gazdaságként támogatja a megállapodást, jelentette az MTI. A világ legnagyobb üvegházgáz-kibocsátó országa, amely e téren már lehagyta az Egyesült Államokat, mindössze egy mondatos levélben csatlakozott. Ugyancsak csatlakozását jelezte India. Ezzel szinte az összes gázkibocsátási nagyhatalom belépett a koppenhágai megállapodás körébe: csak Oroszország várat magára.

500-szor erősebb a haiti földrengésnél a chilei földmozgás! 

Hat héttel a megsemmisítő erejű haiti földmozgás után a Richter-skála szerinti 8,8-as erősségű rengés rázta meg szombatra virradó hajnal Chilét - áram, víz- és élelmiszerellátás nélkül hagyva az ország lakosságának jelentős részét. A halálesetek száma vasárnapra megduplázódott, 708-ra emelkedett. A szám várhatóan tovább nő a következő napokban. Több száz személyt eltűntként tartanak nyilván, tudósított a CNN hírcsatorna. A modern kor legnagyobb földrengése 1960-ban ugyancsak Chilében történt.

A szemétturkálók csendes forradalma 

A brit-brazil koprodukcióban készült Waste Land című dokumentumfilm két díjat is elnyert a hétvégén befejeződött 60. jubileumi Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon. A Rio de Janeiro szegénynegyedében készült alkotás a szemétturkálók csendes forradalmáról szól.

"Az emberek többsége összetéveszti az időjárást és a klímát" 

Ötven éve, hogy feltűnt a tévéképernyőn. Generációk nőttek fel tudományos ismeretterjesztő műsorain, melyeket száz országban forgatott. A koppenhágai konferencia után a klímaváltozás valóságalapjáról beszélgettünk a 74 éves dr. Juhász Árpáddal.

Mérgesen puffognak hazánk legnagyobb mérgesgáz-kibocsátói 

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége közös állásfoglalásban ítélték irreálisnak a Klímavédelmi Kerettörvény tervezetét. Szerintük a javaslat súlyosan veszélyezteti a hazai ipar teljesítő- és versenyképességét.

Diktatúrát szankcionál az etikus nyugdíjalap 

Szudán emberi jogokat megsértő politikája miatt a tanárok nyugdíj-megtakarításait forgató amerikai Tiaa-Cref alap négy olyan ázsiai olajcsoport részvényeitől vált meg, melyek szoros üzleti kapcsolatban állnak a népirtásban segédkező afrikai országgal.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában 

Amikor a világ változik, akár kis mértékben is, valaki éppen dokumentálja azt fényképezőgéppel, mozgó- vagy állóképen.
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo