Az Európai Unió energiacímkézési rendszere 2021. március 1-jétől tért vissza az A-tól G-ig terjedő energiaosztály-skálához, amely a fogyasztók tájékozottabb döntéshozatalát, valamint a gyártók hatékonyabb termékfejlesztését hivatott elősegíteni. A szabályozás a mosogatógépekre, a mosógépekre, a mosó-szárítógépekre, a hűtőkre, a fényforrásokra és a televíziókra, monitorokra terjed ki – hívja fel a figyelmet aNemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) közleménye.
Fotó: Depositphotos
Eszerint a módosítás részeként 2025. július 1-jétől pedig már a háztartási szárítógépek is kizárólag az új típusú energiacímkével kerülhetnek forgalomba. Ezzel párhuzamosan az ökodizájn-szabályozás is szigorodott: ettől az időponttól kezdve kizárólag energiahatékony, hőszivattyús szárítógépek hozhatók forgalomba.
A háztartási szárítógépek új címkéjén szerepel többek között a márkanév, a modellazonosító, az energiahatékonysági osztály (A–G), a 100 szárítási ciklusra vonatkozó energiafogyasztás (kWh), a kondenzációhatékonysági osztály, a zajkibocsátási szint, az eco program kapacitása és időtartama, valamint a jogszabályi hivatkozás. Újdonság a QR-kód, amely az Európai Energiacímkézési Terméknyilvántartásban, az úgynevezett EPREL-adatbázisban elérhető részletes termékadatlaphoz vezet.
Sok poblémát találtak
Az NKFH szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok folyamatosan ellenőrzik az energiacímkézési szabályok betartását. Idén tavasszal a hűtők, a fagyasztók és a bortárolók átfogó ellenőrzésére került sor. A kormányhivatalok országosan összesen 172 ellenőrzést folytattak le, jogszabálysértést 56 esetben állapítottak meg, ami az összes ellenőrzés egyharmadát tette ki. A webáruházakban 63 százalékos volt a kifogásolási arány, míg a hagyományos boltokban jóval kedvezőbb tapasztalatokat szerzett a hatóság.