Nagy földrengés fenyegeti az USA-t?

A Chilében történt, Richter-skála szerinti 8,8-as erősségű földmozgást nemrég Mexikóban követte 7,2-es rengés. Amerikában egyre nagyobb az aggodalom: a Szent András törésvonalon fekvő Kaliforniában várható a következő nagy katasztrófa? A hatóságok figyelmeztetnek: az állami szervek költségcsökkentései miatt nehezen tudnák kezelni az esetleges vészhelyzetet.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kalifornia állam 20 milliárd dolláros deficittel küzd. A mentőalakulatok büdzséje 1,4 milliárd dollár, ami némileg kevesebb a tavalyi kerethez képest. Arnold Schwarzenegger kormányzó 4,8 százalékos adót rótt ki ingatlanbiztosításokra, s ebből évente 478 millió dolláros tartalékkeretet különít el a vészhelyzetek kezelésére.

A tűzoltókra és más vészhelyzeti mentőszolgálatokra kirótt pénzelvonások földrengés esetén elsősorban a ritkán lakott területek ellátását nehezítené meg, amelyek távol esnek e szolgálatok városi bázisaitól. Az illetékesek azt sem tudják pontosan, mennyi pénzt emésztene fel a mentési feladatok ellátása.

Rengés-számok
Chilei földrengés
Időpont: 2010. február 27.
Erősség: 8,8
Helyszín: Maule tartomány
Halottak száma: 486
Anyagi kár: 4-7 milliárd dollár
Kihatásai: cunami Hawai-on és Japánban (ahol 66,7 millió dolláros kár érte a haltenyésztőket)
Mexikói földrengés
Időpont: 2010. április 4.
Erősség: 7,2
Helyszín: Baja California, Mexico
Halottak száma: 2
Anyagi kár: 300 millió dollár
Kihatásai: Portlandben is érzékelték

Az amerikai-mexikói határon, Baja California félszigeténél történt földmozgásba az onnan 160 kilométerrel északra fekvő Los Angeles is beleremegett. A rengés epicentruma Mexicali városától 30 kilométerre volt, de még Las Vegasban és Arizona államban is érzékelték utóhatásait, sőt egészen távol, a kanadai határhoz közeli Oregon államban, Portland városában is. 18 éve nem tapasztaltak ilyen erős tektonikus mozgást Dél-Kaliforniában, közölte a U.S. Geological Survey. 1992-ben 5,7-es rengés rázta meg a régiót.

A Haiti összeomláshoz hasonló kár azért nem keletkezett, mert a mexikói építési szabványok sokkal masszívabb szerkezeteket követelnek meg és mert a földmozgás zömében lakatlan területeken volt a legerősebb. Hasonló rengés Los Angeles-ben 1500 tüzesetet okozott volna, s mindegyik megfékezéséhez 20 tűzoltó kellene, tehát összesen 30 000(!) szakember.

Láncreakció: valószínű a nyugati part tragédiája?

"Nemsokára körülbelül 9,0 fokozatú földrengés vagy földrengések várható(k) Oregon állam és Kanada déli része között", jósolta Michael Reilly a Discovery News munkatársa. A Cascadia törésvonal, amely Seattle, Vancouver és Portland városainál elég mélyen, 35-40 kilométeres mélységben húzódik meg, Észak-Amerika legveszélyesebb földrengés-zónája. Tudósok szerint 50 százalék az esélye, hogy a következő 50 évben megtörik. Ez pedig cunamit is végiggurít a Csendes-óceánon, legalább akkorát, mint a 2004-es kelet-ázsiai szökőár.

A legmodernebb érzékelőkkel van felszerelve az oregoni térség, s a tudósok folyamatosan figyelik. 15 hónapos időközönként ugyanis megremeg. Minden ilyen rengés további feszültséget helyez a törésvonalra, vagyis közelebb hozza a nagy földmozgást időpontját. E rengések minden egyes alkalommal északabbra terjesztik tovább a rezgést, állítják tudósok a Geophysical Research Letters szakfolyóiratban. A Washington állambeli közlekedésügyi hatóság nemrég számítógépes szimulációban vázolta fel, hogyan nézne ki Seattle egy 7,0-es földrengés után. A tudósok szerint azonban a helyi törésvonal nagy valószínűséggel 9,0 fokozatig terjedne. Ami ezerszer(!) erősebb, mint a 7,0-es földmozgás.

Reilly a kijelentését részben arra is alapozza, hogy a GFZ német geológiai kutatóintézet szerint a chile-i rengés afféle láncreakció volt. A mérések alapján úgy tűnik: az epicentrum rengésének megszűntével újabb rengés tűnt fel egy másik városban, majd amikor ez elállt, újabb mozgás terjedt egy újabb helyen, mintha ugyanaz a dinamika bukkanna fel újra és újra, másodperces pontossággal követve egymást.

Shirley MacLaine is védekezik
Legújabb könyvében, a "Sage-ing While Age-ing" címűben  Shirley MacLaine bevallotta: malibui, óceánparti házában -ahol 1955 óta lakik- mindig tartalékolt vizet, konzerveket, tűzvészre és földrengésre számítva – mindkettőből rendszeresen kijut a környéknek. Los Angeles erdős, dombes-dombos külkerületeit gyakran ürítik ki nyári bozóttüzek miatt.

Kalifornia nincs felkészülve a csapásra

Kaliforniában is vészjósló a hangulat. "Tudjuk, hogy földrengés jön, és azt is tudjuk, hogy nagy természeti katasztrófa lesz belőle", nyilatkozta a New York Timesnak Lou Paulson, a kaliforniai hivatásos tűzoltókat tömörítő szövetség elnöke. "Nem akarok azok egyike lenni, akik állnak tétlenül, és azt hajtogatják: mi szóltunk előre!" A tektonikus lemezek mozgásait elemző szeizmológusok körében nagy a konszenzus: a következő évtizedekben Kaliforniában is nagy földrengés lesz, ezt a tanulságot vonják le az állam földrengés-történetéből.

De a Kaliforniai Vészhelyzet Menedzselési Ügynökség (CEMA) legújabb felmérése kellemetlen eredményre jutott: a háztartások nagy része teljesen védtelennek bizonyulna a vészhelyzetben. A polgárok nem erősítették meg házuk tartószerkezetét és vizet sem tárolnak (az előírás szerint személyenként 11,1 litert kellene) arra az esetre, ha az infrastruktúra sérülése miatt a közműszolgáltatás leállna. Az ügynökség március 5-én adta ki jelentését, vagyis hetekkel a mexikói földrengés előtt. Szóvivőjük úgy fogalmazott, a mexikói esetet "tanítani lehetne", mivel csak e példa emlegetésével tudják rábírni az embereket arra, védekezzenek a jövőben bekövetkező katasztrófa ellen. Április 4-én közel 20 millió ember érezte, hogy remeg a föld a lábai alatt.

A magáncégek némelyike sokkal felkészültebb, mint a lakosság vagy a hatóságok. A Los Angeles Times például olyan nyomdával rendelkezik, amely 9,0-es fokozatú földrengést is elbír. A napilap még a szomszédos Orange County-ban is fenntart egy pótnyomdát. Több közműipari vállalat műholdas telefonkapcsolaton és közösségi honlapokon áll kapcsoltaban a fogyasztókkal, továbbá helikoptereket is készenlétben tart arra az esetre, ha az utakon beáll a forgalom. A napokban riadógyakorlatot tartott a Cal Fire tűzoltóság és a 14 millió fogyasztót ellátó Southern California Edison energiaipari vállalat is, hogy ellenőrizze nukleáris létesítményei és áramtelepei biztonságát.

Fejlődik az előrejelzés?
Új tudományos program próbál fényt deríteni a nem vulkanikus, lassú földmozgásokból arra, milyen szeizmikus eseményeket vetnek ezek előre és lehetséges-e belőlük az előrejelzés? Akadémiai és állami pénzből folyik az a mélyfúrásos kutatás, amelyben a tudósok megpróbálnak választ kapni arra: pontosan mi történik abban a pillanatban, amikor a föld két kéreglemeze ütközik egymással. A Berkeley-ben lévő University of California, a United States Geological Survey, a California Institute of Technology és a Scripps Research Institute kutatói a Szent András vonal alá(!) befúrt lyukakban olyan mozgásokat mérnek, amik kapcsolatban állnak a felettük zajló, felszínhez közeli földmozgásokkal.
A Szent András törésvonal szerkezetileg hasonló a haiti katasztrófát okozó Enriquillo-Plaintain vonalhoz. Mindkettő úgynevezett ”csapásirányú vető”, ahol leveles eltolódások keletkeznek: a földrészek vízszintesen mozdulnak el. E vonalak két lemez között helyezkednek el és folyamatosan nyomás alatt vannak. Általában száz évente remegnek nagyot: a dél-amerikai vonalnál 1907-ben, Kaliforniában 1906-ban volt hatalmas földrengés (ez rombolta földig San Franciscót).
A tudósok arra is bizonyítékokat várnak, van-e hasonlóság a két törésvonal viselkedése között? Annyit már sikerült megállapítaniuk, hogy a rengések összefüggésben vannak az apályokkal és a hold különböző fázisaival. Már azt is feltételezik, hogy a Föld magjának mozgásaihoz is közük van - erről évekkel ezelőtt semmilyen adatuk nem volt a szakértőknek.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo