Nagy üzlet lesz a napenergia

A Földre zúduló napenergia 20 000-szer(!) nagyobb, mint amennyi energiát a fosszilis energiaforrásokból ma előállítunk. A napenergia szolgáltatja majd a világ energiaellátásának negyedét 2050-re, szól az International Energy Agency prognózisa, egybecsengve a koppenhágai klímaváltozási egyezmény megújuló erőforrásokra irányuló célkitűzéseivel.

A Föld 5000-szer több energiát kap a Naptól, mint amennyi elektromos áramot használunk ma világszerte. A "fosszilis gazdaság" változatlan mértékű működésének garantálásához körülbelül akkora területet kellene lefedni napkollektorokkal, mint amekkora Kalifornia, ami durván 424 000 négyzetkilométert jelent, állította Dr. David L. Goodstein Ph.D., a fizika és alkalmazott fizika doktora a Crude Awakening: The Oil Crash című dokumentumfilmben, 2006-ban - akkoriban bolygónkon mindössze 10 000 négyzetkilométernyi területen állt valamilyen napenergiát hasznosító berendezés.

Jelenleg az áramszolgáltatásnak csak 0,5 százalékát elégítjük ki szolár-infrastruktúrák, szakszerűbb nevén a "foto-voltaikus" (foto-elektromos) technológiák révén. Hogy a 2050-re szükséges emisszió-csökkentési célokat elérjük, ezt az arányt jelentősen növelni kell.

Az IEA számításai szerint a jövőben 11 százalékkal részesül az összellátásból a háztartásokban és irodákban felszerelt napkollektorok energiaforgalma, és további 11 százalékkal bír majd a nagy napenergia-telepek inputja, melyek ellátják a városokat. Ám ezek "sikere", vagyis hatékonysága szakértők szerint a célirányos, "okos" elosztórendszereken (smart grids) múlik.


A napenergia-arány említett 25 százalékra növeléséhez persze az is szükséges, hogy az emisszió-csökkentési kötelezettségek világszerte törvényi erőre lépjenek az éghajlat változási jogszabályokban, s a az iparágak rákényszerüljenek a fosszilis energiaforrások kiváltására. A megújuló energiák használatát segítő adókedvezmények és állami szubvenciók is elengedhetetlenek.

Napenergia és geopolitika
Az IEA szerint Észak-Amerika fog a napenergia-előállítási verseny élére állni. India és Észak-Afrika lesz a másik két befutó. Utóbbi akár Európa energia-igényének felét is fedezni tudja majd.
2020: a megfelelő törvényi segítséggel a szolár-panelek ”egyes területeken” kiváltják a hagyományok energiaforrásokat a lakóházakon és az irodaépületeken.
2030: a széntüzelésű és nukleáris reaktorok egyenrangú versenytársává válik a napenergia. A globális áramszükséglet 5 százalékát fogja adni.
Az energiaágazat emissziójából évente 6 milliárd tonna CO2-kibocsátást képes kiváltani

Részleges hasznosítás

A napenergia azért maradt nagy mértékben kiaknázatlan, mert a legkorszerűbb technológiák is csak a befogadott napsugarakban rejlő energia kis részét tudják hasznosítani, az tehát nem 100 százalékban kerül felhasználásra.

Az eddigi átlag az energia egyhatoda volt, a legmodernebb berendezések 18-20 százalékos rátánál tartanak, az új kísérletekkel eddig 22 százalékos hasznosítási arányértéket tudtak elérni. A mérnökök következő nagy kihívása a 30-40 százalékos szint elérése.

A szolár-panelek következő generációját új polimer-anyagokból állítják elő, sötétkék színűek, hogy maximalizálják a napsugarak befogadását, és foto-elektromos alkotórészeik flexibilisek.

Mobil napenergia

A napenergia-kinyerés vagy "előállítás" legújabb technológiai vívmányai a hordozhatóság és a miniatürizálás irányába haladnak, ahogy a fogyasztók is egyre inkább ráállnak arra, hogy napenergiával működtessék készülékeiket. 2008-ban Nagy-Britanniában megduplázódott azok száma, akik háztartásukban napenergiával töltik fel elektronikus eszközeiket.

Két kedvező trend találkozik: egyfelől csökken a napkollektorok mérete, másfelől egyre nagyobb mennyiségben képesek energiát elraktározni. A legújabb napelemeket közvetlenül a laptopba lehet kötni és a komputer energiaszükségletének egynegyedét képesek nyújtani, számolt be az új fejlesztésekről a BBC. A jelenleg forgalomban lévő napelemek kis hordozható eszközök feltöltésére képesek csak (mobiltelefon, zene-lejátszók). De a Powertraveler cég által előállított Solargorilla töltő például zökkenőmentessé teszi az energiaellátást, ha felhők éppen eltakarják a napot. A cég olyan kinyitható kollektor és töltő piacra dobását tervezi, amely egyszerre tudja működtetni a laptopot és feltölteni az akkumulátorát.

Naphőenergia

A kanadai University of British Columbia egyetem kutatói olyan kupolát fejlesztettek ki, amely kis alagutakon keresztül a háztetőkről az emeletek mennyezeteire vezeti a fényt magát (tehát nem az abból előállított energiát). Kitalálói szerint e megoldás hétszer hatékonyabb, mint a napenergiás világítás.

Más technológiák a nap hőjét hasznosítják. Spanyolországban egy napenergia-telep tükrökkel irányítja egy torony tetejére a napfényt. Ily módon akár 2000 Celsius fokos meleget is létre tudnak hozni, s ez a napból jelenleg kinyerhető (20 százalékos) energia 4000-szerese. A hőt víz felmelegítésére és turbinák meghajtására használják, amelyből elektromosságot nyernek.


E módszerrel készül energiát előállítani az a 12 európai befektetőt tömörítő konzorcium, amely Észak-Afrikában, a szaharai sivatagban kíván felállítani napenergia-telepet. A központ Észak-Afrikát és a Közel-Keletet fogja ellátni energiával, s ezen felül Európa energiaszükségletének 15 százalékát tudja majd kielégíteni 2050-re. A Deutsche Bank, a Siemens és más vállalatok által eddig összedobott tőkéhez 500 milliárd(!) dollárnyi további befektetés szükséges.

Egyre olcsóbb

A napenergiás technológia egyre könnyebben megengedhető, árszintje jelentősen csökkent 2009-ben, és valószínű, hogy még olcsóbbá fog válni. Az Egyesült Államok egyik legprominensebb "zöld technológiai" befektetője, Bill Gelbaum a Quercus Truston keresztül 2002 óta mintegy 500 millió dollárt invesztált környezettudatos megoldásokat kifejlesztő cégekbe - közel 40 vállalkozásba. A környezettudatos milliárdos azzal számol, hogy a foto-elektromos energia ára tovább zuhan és a Kínával folytatott verseny lenyomja majd a K+F és gyártási költségeket is.

Véleményvezér

Kamu jelenléti íveket írtak alá a fideszes EP-képviselők

Kamu jelenléti íveket írtak alá a fideszes EP-képviselők 

Eddig se feszítették szét a munka istrángját a fideszes EP-képviselők.
Nagy a baj, már többet fizetünk az uniónak, mint amit kapunk

Nagy a baj, már többet fizetünk az uniónak, mint amit kapunk 

Meddig megyünk lefelé a gödörbe?
Olimpiát rendeznénk, de közben a több mint 60 éves HÉV szerelvények cseréjére sincs pénz

Olimpiát rendeznénk, de közben a több mint 60 éves HÉV szerelvények cseréjére sincs pénz 

Lassú, de legalább rázós a magyar HÉV élmény.
Magyar Péter szerint már nincs is rezsicsökkentés Magyarországon

Magyar Péter szerint már nincs is rezsicsökkentés Magyarországon 

Magyar Péter és a kormánytagok most Európa színe-java előtt vívnak egymással.
Fotóalbumot készített Hadházy Ákos a magyar kórházi kosztokról, ezt látni kell

Fotóalbumot készített Hadházy Ákos a magyar kórházi kosztokról, ezt látni kell 

Nem finom, de legalább nem is gusztusos.
Véget ért az amerikai dokkmunkások sztrájkja, hatalmas sikert értek el

Véget ért az amerikai dokkmunkások sztrájkja, hatalmas sikert értek el 

A logisztikai költségek tovább nőnek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo