A golf-pályák játékszezonja a napsütéses nyár. A tűző napfény azonban nemcsak a napellenzős sapkák és a bőrre kent napkrémek révén kerül kapcsolatba e sportággal. A Hong Kong Jockey Club (HKJC) pályáján 205 kocsi jár, amelynek tetejére napelemeket szereltek. Ez a világ első ilyen jellegű "autóflottája". Az újításhoz kacskaringós úton jutott el a társaság. Először a vaddisznóktól kellett megvédenie első osztályú gyepét. A betolakodó jószágok távol tartására elektromos kerítést szereltek fel, mely állandó áramellátást igényelt. A napenergia mellett döntöttek. A megoldás inspirálónak bizonyult, s a vezetőség megvizsgálta, hol másutt lehet még alkalmazni a nap energiáját.
A Hong Kong Polytechnic University-vel közös projektben napelemeket fejlesztettek, s a munkába betársult még a dán SolarDrive cég. Az elemek elegendő energiát raktároznak el, hogy egész évben járjanak velük a kisautók, évszaktól függetlenül. Az átállás a klub becslése szerint évente 50 000 dolláros megtakarításként jelentkezik.
Hongkong, a zöld járművek fellegvára
Nem elszigetelt jelenségről van szó a távol-kelet üzleti központjában. A városállamban a golfpálya napenergiával működő kompokat is üzembe helyez tagjai, ügyfelei számára. Az ausztrál SolarSailor "termékcsaládjába" nemcsak kompok és a szabadidő kellemes eltöltésére szolgáló jachtocskák tartoznak. A tervezők nagy tankerhajókat szintén ellátnak gigantikus napkollektorokkal. Ezek nagy falakként magasodnak a fedélzeten, és kedvezőtlen széljárás esetén visszacsukhatók.
A SolarSailor tengeri járművei hibrid-masinák, üzemanyaggal és napenergiával egyaránt működnek. A kompok hat csomóval közlekednek, s a vállalat állítása szerint 15 éves élettartamuk alatt 5 millió dolláros megtakarítást hoznak az üzemanyagköltségekben. Termékei olyan katamaránok, melyek szerkezete fémszálas és könnyű.
Hongkong a napelemes autók fejlesztésének globális versenyében sem akar lemaradni. A kormány innovációs és technológiai bizottsága létrehozta az EuAuto Technology céget, mely olasz, francia, ausztrál és helyi szakemberek bevonásával állította elő a két üléses MyCar nevezetű napfény-faló járgányt, amely a British International Motor Show-n elnyerte a legjobb jármű díját. A kocsi, amely egyelőre 112 880 amerikai dollárba (megközelítőleg 24 millió forintba) kerül, 112 kilométer/órás végsebességet képes elérni, akkumulátorát hat óra alatt lehet teljesen feltölteni.
A világ egyik legszennyezettebb levegőjű metropoliszának kormánya már végzett próbavezetéseket a Mitsubishi új generációs, zöld járműveivel és a kínai BYD vállalat hibrid autóival. A cél az, hogy idővel a város autóparkját zéró CO2-kibocsátásúvá változtassák. A hírek szerint a Cathay Pacific légitársaság is vizsgálja, hogyan válthatná ki a fosszilis üzemanyagú járműveit a reptéren hibrid vagy napelemes teherautókkal, vontatókkal, buszokkal.