A nagy álom: szén helyett atom és megújulók

A GDP minden egyes dollárjára jutó szénégetésben a második legaktívabb ország az Egyesült Államok. Így elengedhetetlen az USA-nak a megújuló energiaforrásokra való átállás, ha teljesíteni akarja emisszió-csökkentési vállalásait. Az olajimporttól és a közel-keleti politikai helyzettől való függőség felszámolása is szükségszerű feladat.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A szél- és napenergia pillanatnyilag az amerikai áramellátásnak mindössze 3 százalékát teszi ki. A John Kerry és Joseph Lieberman által benyújtott American Energy Power nevű törvényjavaslat 5 milliárd dollárra emelné a "tiszta energiákat" szorgalmazó adókedvezmény összértékét.

Az olajimport-függőség vége?

A törvény 2030-ra az olajbehozatal 40 százalékos csökkentését irányozza elő, amit elsősorban az autó(motoro)k üzemanyag-hatékonyságának fokozásával érnének el. Továbbá 54 milliárd dollárnyi kölcsönt nyújtanának a vállalatoknak új nukleáris erőművek építésére, hogy az atomreaktorok nagy részben kiváltsák a széntüzelésű erőműveket.

Az USA olaj-behozatala
2008-ban: napi 11 millió barrel (naponta 1,29 milliárd liter olaj)
2030-ban: napi 6,6-7,4 millió barrel (naponta 774,44 millió-868,31 millió liter olaj)
Forrás: Reuters

A legradikálisabb "energia-zöldítést" eddig Kalifornia iktatta törvénybe, ahol 2010 végére a közművállalatoknak energiatermelésük 20 százalékát kell megújuló forrásokból előteremteniük, 2020-ra pedig 33 százalékot. Az úgynevezett DOE-jelentés, amelyet a Nemzeti Fenntartható Energia Laboratórium (NREL) rendelt meg, (állítólag kidolgozói számára is) meglepő módon arra a következtetésre jutott, hogy három 3 év alatt hatalmas befektetések híján is jelentősen növelhető a szél- és napenergia aránya az ország nyugati felén: a megújuló források 27 százalékosa arány érhető el, ami az üvegházgáz (ÜHG) kibocsátás 25-45 százalékos visszaesésével járna.

A Reuters beszámolója szerint e csökkentésnek olyan hatása van, mintha 22-36 millióval kevesebb autó pufogna magából CO2-t. (Egy 2003-as adat szerint 204 millió amerikai tulajdonú jármű fut az ország útjain.)

A törvénytervezet értelmében 7 milliárd dollárt költenek majd az autópályák és a tömegközlekedés javítására (miután Amerika több nagyvárosában az 1940-es, 50-es években megszüntették a villamoshálózatot). Kormányzati támogatásokat fordítanak majd az elektromos autók és akkumulátorainak fejlesztésére is.

Bár a mezőgazdasági termelés szintén "prominens" szennyező a gyomirtószerek káros hatása és a gépesített termesztés/öntözés/aratás nagy olajigénye miatt, az agráriumot mégsem veszik egy kalap alá a nagy kibocsátókkal: kibocsátási megszorításokat nem szabnak ki az agrár-vállalatokra és a gazdákra. Egy program azonban támogatni fogja azokat, akik agrártevékenységükben "zöldülnek".

Olajipari megszorítások


A közműipart, a közlekedési szektort és a gyárakat CO2-kibocsátási korlátozások sújtják majd. De az olajipar nem vehet részt az emissziós kvóta-kereskedelemben. Az amerikai olajkitermelőknek és olajfinomítóknak olyan engedélyeket kell venniük, amelyek árát aukciókon alakítják majd ki - ezt a módszert először a közmű-cégeknél vezetik be, majd 2016-ban a nehézipari szereplőkre is kiterjesztik.

A törvénytervezet eredetileg engedélyezte a tengeri olajkitermelést az Atlanti-óceánon, de a Mexikói-öbölben történt (és hetek óta zajló) természeti katasztrófa ténye minden valószínűséggel az idevágó passzusok módosítására sarkallja majd a politikusokat. A javaslat az USA egyes államainak kezébe adja azt a jogot, hogy a parttól 120 kilométeren belüli vízterületen betilthassák az olajkitermelést. A működő, engedélyezett kitermelésből viszont 37,5 százalékos részesedésre jogosultak az államok.

A tervezet korábbi változatai nagyobb hangsúlyt fektettek a megújuló energiák fellendítésére. Mind a nukleáris energiának, mind a tengeri olajiparnak kedvező kitételeket kompromisszumosan -úgymond megalkuvó módon- foglalták bele az új verzióba, hogy az olajban gazdagabb államok képviselői, az olajipar által lekenyerezett republikánus politikusok is támogassák a törvényt, s ezzel a demokraták voksokat nyerjenek a fő cél elfogadtatásához: az pedig nem más, mint a klímaváltozás megállítása, a légkör védelme az emisszió-csökkentésen keresztül.

Amerikai áramellátás
Forrásai napjainkban:
  • 50 % széntüzelésű erőművek
  • 20 % földgáz
  • 20 % nukleáris atomerőművek (alacsony karbon-tartalmú)
  • 10 % megújuló energiaforrások (alacsony karbon-tartalmú)
Forrásai 2030-ban:
  • 20 % széntüzelésű erőművek
  • 30 % nukleáris atomerőművek (alacsony karbon-tartalmú)
  • 50 % megújuló energiaforrások (alacsony karbon-tartalmú)

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo