Chile elnöke, Michelle Bachelet "katasztrófa sújtotta övezeteknek" nyilvánította azokat a területeket, ahol a legnagyobb rombolást végezte a földmozgás. A földrengés által sújtott Chile tengerparti régiójában több helyről is érkeztek jelentések fosztogatásokról. A lakosság éhes és szomjas: a legnagyobb feszültség a 840 ezres lakosú Concepcion városában van, amely 115 kilométerre helyezkedik el a földmozgás epicentrumától. Rendbontástól tartva itt kijárási tilalmat rendeltek el vasárnap éjszakára.
Pénz lenne, csak élelem nincs
Haitival ellentétben, ahol több volt a katasztrófa-sújtotta régióban a nincstelen ember, sok chilei lakos panaszkodott a világsajtónak amiatt, hogy pénzük ugyan lenne élelmük megvásárlására, de a boltok többsége zárva van. Éhes polgárok szállták meg az épségben maradt vagy részben összeomlott szupermarketeket, vízért és élelmiszerért kutatva. Mások egy malomba törtek be, hogy lisztet orozzanak el. A CNN stábja tucatnyi olyan benzinkút mellett haladt el, amelynél fosztogatások zajlottak. Csak néhány töltőállomást őriztek fegyveres alakulatok.
Vasárnap reggel a hatóságok könnygázzal próbálták szétoszlatni a fosztogatók tömegét, felfegyverzett rendőrök pedig őrt álltak ott, ahol élelmiszervásárlás folyt. De Concepcionban nincs elég rendőr, akik meg tudnák előzni a kaotikus viszonyok kialakulását.
Chile megválasztott miniszterelnöke, Sebastian Pinera -aki hivatalosan márciusban tesz esküt és foglalja el hivatalát- figyelmeztetett, hogy a fosztogatások eldurvulhatnak az éjszaka sötétjében, s a kormányt kérte a rend fenntartására. Concepcion polgármestere, Jacqueline Van Rysselberghe rámutatott, nemcsak a rászorulók lopnak, hanem a nyerészkedők is. Ők főként az elektronikus áruk üzleteiből tulajdonítanak el termékeket. Egyes bolt-tulajdonosok fegyverrel őrzik üzleteiket.
A chilei elnök megállapodott az országban jelen lévő szupermarket-hálózatokkal, hogy megengedjék, a kormány szétoszthatja a boltjaikban lévő alapélelmiszereket a földrengés károsultjainak.
Santiagóból érkezett az a mentőalakulat, amely Haitin is helytállt: megállás nélkül dolgoznak, hogy kimentsék azt a 40 embert, akik egy 15 emeletes épülettorony romjai alá szorultak. Eddig 28 embert mentettek ki élve, miközben nyolc holtestre is rábukkantak.
Holnap terepszemlézik Hillary Clinton
Hillary Clinton holnap, kedden repül Chilébe, hogy személyesen győzödjön meg a károk mértékéről. Útját azonban már jóval korábban egyeztették más célokból, latin-amerikai útja egyik állomásaként - eredetileg ma érkezett volna Santiagóba. A főváros repterét egyelőre lezárták a kereskedelmi és utasforgalom elől. Legalább 48 óra kell hozzá, hogy elvégezzék a szükséges helyreállításokat, s a légiforgalmi központ legalább részlegesen újra kinyithasson. Az amerikai hadsereg és az USA Nemzetközi Segélyezési Ügynöksége (USAID) megkezdték műholdas telefonok szolgáltatását Chilének.
Nem lett elsöprő erejű cunami
A földmozgás után a világ 58 régiójában léptettek érvénybe cunami-riadót. Japán partjait már elérte egy kisebbfajta áradás a földrengés utóhatásaként. Azonban a 2004-es dél-kelet ázsiai cunamihoz hasonló katasztrófától, úgy tűnik, nem kell tartani - a 2004. december 26-i szökőárt az emberiség történetének 3. legnagyobb rengése váltotta ki (lásd alant, a keretes listában).
Egy átlagos napon közel tucatnyi földrengést érzékelnek a műszerek világszerte. A modern kor legnagyobb földrengése 1960-ban ugyancsak Chilében történt. A legutóbbi nagy földrengés 1985-ben történt itt. E sorok írójának chilei ismerőse jelen volt az eseménynél, és máig döbbenettel vegyes szavakkal idézi fel a látványt, ahogy jól láthatóan, szó szerint "hullámoztak" az autóutak, s az aszfalt!
Déjá vu: Haiti 2.0?
A chilei földrengés 500-szor volt erősebb, mint a 7,0 erősségű földmozgás Haitin januárban, amely 212 000 embert ölt meg és 1 millió embert tett otthontalanná. Chilében mégiscsak százas nagyságrendű a halottak száma. Ez javarészt az építkezési szabványoknak köszönhető: biztonságosabbak és földrengés-biztosabbak az épületek. Chile partszakaszán 1973 óta 13 olyan rengést észleltek, amely meghaladta a 7,0-es erősséget. Az új épületeket ezért tervezték földrengésállónak.
A rengés fokozott erősségének oka, hogy a földmozgás mélyebben történt, 21,7 mérfölddel (34,7 kilométerrel) a földfelszín alatt, a 8,1 mérföld (12,96 kilométer) mélységű haiti földmozgáshoz képest.
Geológusok hangoztatják, a haiti és a chile-i földrengéseknek nincs közük egymáshoz: Chile partjainál terül el a Nazca tektonikus (földkéreg)lemez, amely begyűrődik a kontinens alá. A találkozási felület szeizmikusan gyakran aktív, a kérgek ütközése, gyűrődése hatalmas energiával történik: a földrengés ezt az energiát szabadítja fel. Mint ismeretes, a tektonikus lemezek állandó mozgásban vannak, gyűrődésük hozta létre az Alpokat, a Himaláját, a Karibi-szigeteket (ahol a haiti földrengés történt), vagy Dél-Amerikában az Andok hegyláncait.
Szakértők azt is tagadják, miszerint az olajtartalékok elmúlt száz évben felgyorsult kitermelése, földből történő kiemelése okozná korunk földrengéseit.
- 9,5 Chile, 1960. május 22.
- 9,2 Prince William Sound, Alaszka, 1964. március 28.
- 9,1 Észak-Szumátra nyugati partjainál (víz alatt), 2004. december 26.
- 9,0 Kamcsatka, 1952. november 4.
- 8,8 Ecuador partjainál (víz alatt), 1906. január 31.
- 8,7 Patkány-szigetek, Alaszka, 1965. február 4.
- 8,6 Észak-Szumátra, Indonézia, 2005. március 28.
- 8,6 Assam, Tibet, 1950. augusztus 15.
- 8,6 Andreanof-sziget, Alaszka, 1957. március 9.
- 8,5 Dél-Szumátra, Indonézia, 2007. szeptember 12.
- 8,5 Banda-tenger, Indonézia, 1938. február 1.
- 8,5 Kamcsatka, 1923. február 3.
- 8,5 Chile-Argentína határa, 1922. november 11.
- 8,5 Kuril-szigetek, 1963. október 13.