Ilyen a világháború óta nem volt!

Az anyatermészet elcsendesítette Észak-Európa légterét: április 14-én szerdán reggel Izlandon kezdődött az a vulkánkitörés, amelynek hamufelhője elindult az Egyesült Királyság és Skandinávia felé. Közel 6000 járatot töröltek világszerte. Az elővigyázatosság oka: ha a por a repülőgép turbináin keresztül bejut a hajtóműbe, annak azonnali leállásához vezet - amire több példa volt már. Az európai légiközlekedés a világháború óta nem bénult meg ilyen mértékben.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legújabb jelentések szerint Angliában ma (péntek) este 7 óráig érvényes a légiforgalmi tilalom (ugyanis meghosszabbították az eredetileg délután 1-ig tartó időtartamot), de elképzelhető, hogy a korlátozás ismét kiterjesztik, s akkor napokig is elhúzódhat a légiközlekedés szünetelése. A szigetországban csak sürgősségi és mentési céllal szállhatnak fel repülőgépek.

Hamvazószerda helyett hamu-csütörtök: 1 millió utas vár

A békeidőben példa nélkül álló korlátozás Európa-szerte közel 3000 járat törlését okozta tegnap, mára számuk 6000-re nőtt. 2001. szeptember 11-e után sem nehezedett ekkora tilalom Európa légterére. Pontos adat nincs arról, hány utas vesztegel az öreg kontinens repterein, de lapértesülések több mint egymillióra tették a földön rekedt utasok számát. A londoni Heathrow, az Amszterdami Schiphol és a párizsi Charles de Gaulle repülőtereken egyaránt szünetel a forgalom.

Az Egyesült Államokból Európába tartó repülőgépeknek tegnap vissza kellett fordulniuk az USA felé az Atlanti-óceán felett. Elsősorban a nagy  távolságú járatok üzletága szenvedhet kárt a természeti jelenségtől: az Észak-Amerika és Európa közötti légifolyosó ugyanis Izland fölött és közelében található. Az utasszállító gépek 9000-10 500 méter magasan szállnak, s a hamu e szintre is eljutott.

Káosz a reptereken
Összesen mintegy 6000 járatot töröltek
Tegnap 165 amerikai járatot szüneteltettek (naponta 337 járat kel át az óceánon Amerika és Európa között, ezek szállítják az amerikai utas-közönség 90 százalékát!)
Ma a transzkontinentális járatok felét törlik
Teljes repülési tilalom:
Nagy-Britannia (egyenlőre ma este 7-ig), Belgium (ma délután 4.30-ig), Dánia (tegnap este 6-tól), Írország (tegnap déltől), Hollandia (csütörtök este 7-től), Norvégia (tegnap reggel 10-től), Svédország (tegnap este 10-től)
Részleges lezárás:
Franciaország (8 repülőtéren áll a forgalom, 16 másikon este 11-től), Finnország (”erős korlátozások”)
Forrás: CNN, The Guardian

Kelet-Európa felé száll a hamu!

Az égben szemmel alig látható hamuréteg mára elérte a skandináv országokat is. Az időjárási előrejelzések azt mutatják, a nyugati szél keletre fogja vinni a sárgás és szürkés árnyalatú hamu- és por-felhőket, melyeket a dél-kelet izlandi Eyjafjallajokull lövellt ki magából. Vagyis a következő napokban Németország, Lengyelország, Csehország, a Balti-államok és Szentpétervár környéke néz majd szembe nehézségekkel a légiközlekedésben.

Izlandi szakértők szerint a vulkáni tevékenység napokig vagy hetekig is eltarthat. A Guardian brit napilap azonban egy vulkanológusra hivatkozva azt írta: ha folytatódik a hamu-kitörés, az a következő 6 hónap légiközlekedésében is jelentős fennakadásokat okozhat. Ennek kihatása Európára azonban az időjárástól és a széljárástól függ.

A szóban forgó vulkán lyukat ütött egy gleccserben és március 20 óta füstöt lövellt ki magából, valamint - megolvasztva a jégréteget - árvizeket okozott környezetében. A vulkán utoljára 1821-ben tört ki, s két éven(!) át okádta magából a port és hamut. Közvetlen közeléből 700 lakost telepítettek ki. Érdekes módon tegnap éppen Izland reptere maradt fogadóképes, mert a szél a másik irányba fújta a hamut.

E-államfő: iPad-en vezeti országát

A Barack Obama által szervezett nukleáris csúcstalálkozóra tartózkodó európai államférfiak közül a norvég miniszterelnökről tudni, hogy a légiforgalom megbénulása miatt New York-ban ragadt. Jens Stoltenberg a hírek szerint most új iPad-jén keresztül vezeti országát.

Norvégiában szünetel a helikopterforgalom a tengeri olajfúró-állomásokon. Az amerikai légierő angliai bázisai miatt akadozni fog az Irakba és Afganisztánba irányuló légiközlekedés is. Ha a vulkán eláll, további 24-48 óra szükséges, mire a hamu kiürül a légtérből.

A vulkáni hamu és a repülőgép hajtóműve
1982. április: A British Airways Londonból Aucklandbe tartó járata vulkáni hamufelhőbe repült Indonézia felett. A Galunggung hegyből felszabadult hamu olyan sűrű volt , hogy a gép utasai és személyzete nem láttak ki az ablakon. Mind a négy hajtómű leállt. Megkezdődött a zuhanás. Mielőtt földet ért volna a gép, hármat újra tudtak indítani, így elkerülték a tragédiát. Rövid úton le is szálltak Jakarta repterén.
1989. december: A KLM légitársaság Amszterdamból Alaszkába tartó járata Redoubt hegyénél vulkáni hamufelhőbe szállt, mielőtt elérhette volna végcélját, Anchorage-t. Hajtóművei azonnal leálltak. Kettőt sikerült újraindítani, mielőtt földet értek. A gép súlyosan megsérült.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo