Közel százra rúg azon országok száma, amelyek csatlakoztak a jogilag nem kötelező érvényű koppenhágai egyezményhez. Az egyezség szövegét két hetes drámai huzavona után fogadták el tavaly decemberben a Koppenhágai Klímacsúcson, melyen 194 ország vett részt.
Peking kedden a ENSZ Bonnban működő klímaváltozási titkárságánál levélben jelezte csatlakozási szándékát. Ezzel párhuzamosan India környezetvédelmi minisztere, Jairam Ramesh is bejelentette a Parlamentben, hogy az ország szintén felíratja magát a "csatlakozott országok" listájára. "Ez erősíteni fogja tárgyalópozíciónkat a klímaváltozás ügyében", mondta a miniszter. Ramesh ugyanakkor nem titkolja, India lelkesedése és elkötelezettsége az egyezmény iránt meglehetősen "langyos".
Zord csatlakozás: egy mondatos levél!
Mint arról beszámoltunk, az egyezmény elfogadásának egyik nagy féke volt a feljövőben lévő gazdasági nagyhatalmak azon követelése, hogy gazdasági növekedésüknek ne szabjanak határt emisszió-csökkentési szabályozással. "Kína ragaszkodik a növekedéshez való jogához", fogalmazott Jü Csing-taj kínai különmegbízott. Az egy mondatos csatlakozási levelet már Szu-Vej, Kína klímatárgyalója látta el aláírásával, és mindössze a következő instrukciót tartalmazta: az ENSZ klímatitkársága "felveheti Kínát a listára". Elképzelhető, hogy a január 31-i határidőhöz képest jócskán késedelmes csatlakozás Kína erőfölényét volt hivatott demonstrálni. Ha ez így van, Moszkva megy el legtovább az engedetlenségben: a legnagyobb szennyező országok közül -mint amilyen az Egyesült Államok és az EU is- már csak Oroszország nem csatlakozott az egyezményhez.
Szkeptikusak
Múlt héten Jü Csing-taj még kritikáját fejezte azt illetően, hogy az egyezmény életképességét súlyos érdekellentétek fenyegetik, és attól tartott, egész éven át tartó, nyögvenyelős tárgyalássorozatoknak nézünk elébe. A csatlakozás valóban nem garantál zökkenőmentes előrehaladást. Az indiai Jairam Ramesh is szkeptikus: "Az egyezmény politikai dokumentum, nem pedig sablon a megvalósításhoz", idézte a Reuters az indiai minisztert, aki hozzátette, ez a dokumentum nem válthat ki egy sok éves, ENSZ-által vezetett tárgyalássorozatot, amelynek eredményeként fog létrejönni az új, jogilag kötelező érvényű egyezmény.