Kína és India csatlakoztak a koppenhágai klíma-egyezményhez!

Kedden Kína hivatalosan is csatlakozott a tavaly decemberben született koppenhágai klímaegyezményhez, és ezzel az utolsó nagy felzárkózó gazdaságként támogatja a megállapodást, jelentette az MTI. A világ legnagyobb üvegházgáz-kibocsátó országa, amely e téren már lehagyta az Egyesült Államokat, mindössze egy mondatos levélben csatlakozott. Ugyancsak csatlakozását jelezte India. Ezzel szinte az összes gázkibocsátási nagyhatalom belépett a koppenhágai megállapodás körébe: csak Oroszország várat magára.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Közel százra rúg azon országok száma, amelyek csatlakoztak a jogilag nem kötelező érvényű koppenhágai egyezményhez. Az egyezség szövegét két hetes drámai huzavona után fogadták el tavaly decemberben a Koppenhágai Klímacsúcson, melyen 194 ország vett részt.

Peking kedden a ENSZ Bonnban működő klímaváltozási titkárságánál levélben jelezte csatlakozási szándékát. Ezzel párhuzamosan India környezetvédelmi minisztere, Jairam Ramesh is bejelentette a Parlamentben, hogy az ország szintén felíratja magát a "csatlakozott országok" listájára. "Ez erősíteni fogja tárgyalópozíciónkat a klímaváltozás ügyében", mondta a miniszter. Ramesh ugyanakkor nem titkolja, India lelkesedése és elkötelezettsége az egyezmény iránt meglehetősen "langyos".

Zord csatlakozás: egy mondatos levél!

Mint arról beszámoltunk, az egyezmény elfogadásának egyik nagy féke volt a feljövőben lévő gazdasági nagyhatalmak azon követelése, hogy gazdasági növekedésüknek ne szabjanak határt emisszió-csökkentési szabályozással. "Kína ragaszkodik a növekedéshez való jogához", fogalmazott Jü Csing-taj kínai különmegbízott. Az egy mondatos csatlakozási levelet már Szu-Vej, Kína klímatárgyalója látta el aláírásával, és mindössze a következő instrukciót tartalmazta: az ENSZ klímatitkársága "felveheti Kínát a listára". Elképzelhető, hogy a január 31-i határidőhöz képest jócskán késedelmes csatlakozás Kína erőfölényét volt hivatott demonstrálni. Ha ez így van, Moszkva megy el legtovább az engedetlenségben: a legnagyobb szennyező országok közül -mint amilyen az Egyesült Államok és az EU is- már csak Oroszország nem csatlakozott az egyezményhez.

Szkeptikusak

Múlt héten Jü Csing-taj még kritikáját fejezte azt illetően, hogy az egyezmény életképességét súlyos érdekellentétek fenyegetik, és attól tartott, egész éven át tartó, nyögvenyelős tárgyalássorozatoknak nézünk elébe. A csatlakozás valóban nem garantál zökkenőmentes előrehaladást. Az indiai Jairam Ramesh is szkeptikus: "Az egyezmény politikai dokumentum, nem pedig sablon a megvalósításhoz", idézte a Reuters az indiai minisztert, aki hozzátette, ez a dokumentum nem válthat ki egy sok éves, ENSZ-által vezetett tárgyalássorozatot, amelynek eredményeként fog létrejönni az új, jogilag kötelező érvényű egyezmény.

Kína pozíciója
Kína ugyan nemrég leelőzte az Egyesült Államokat az üvegházhatást kiváltó mérges gázok kibocsátásában, de ebben ipara a ludas. Az egy főre jutó fajlagos (lakossági) szennyezés továbbra is elmarad a fejlett országokban egy állampolgárra jutó értéktől. Kína eme furcsa pozíciója vezetett oda, hogy növekedési igényei elismerésének követelésével lépjen fel a klímatárgyalásokon, továbbszítva a fejlett és fejlődő országok közötti érdekellentéteket.

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo