Ezidáig ritkaságnak számított, hogy vezető befektetési alapok emberi jogi vagy környezetvédelmi megfontolások alapján vásároljanak vagy adjanak el részvényeket. A tanárok pénzét forgató és 15 ezer tanintézménynek pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó Tiaa-Cref azonban az első nagy amerikai alap, amely pontosan etikai okok miatt adott túl néhány hete három kínai állami tulajdonban levő olajcégben, a Petrochinaban, a CNPC Hong Kongban és a Sinopecben birtokolt részvénypakettjén, valamint az indiai Oil and Natural Gas Corporationban szerzett részvényein.
Az alap ugyan kis részesedéssel bír e cégekben, és az eladás volumene „csak" 60 millió dollár, de lépése jó ideje esedékes válasz az emberi jogi aktivisták hosszas kampányolására, akik a Szudántól való elhatárolódásra szólították fel a pénzügyi világot.
A Tiaa-Creef döntése nemcsak példaértékű, de változást indukáló is: nyomást helyez a többi nyugati befektetőre is, hogy szakítsák meg kapcsolatuk az említett vállalatokkal. A Tiaa-Creef azután döntött a dizinvesztíció mellett, hogy a négy vállalat hajthatatlannak bizonyult abban a kérdésben, hogy elállnak-e Szudán pénzelésétől.
A hatalmas energia-igény az elmúlt években arra sarkalta Kínát és Indiánt, hogy hatalmukkal visszaélp afrikai rezsimektől szerezzenek energiaforrásokat, s így emberi jogokat tipró diktatúrákat támogassanak kereskedelmi kapcsolattal.
Az alap megtartja a Malajzia nemzeti olajnagyvállalatában, a Petronasban lévő részesedését, mert ott a dialógus pozitív eredménnyel zárult, s a cég szerepet vállalt a szudáni helyzet javításában.
A múltban nemzetközi szervezetek és külföldi kormányok már számtalanszor elítélték a szudáni rezsimet a darfuri konfliktusban tanúsított szégyenletes magatartásáért (amelyet az ENSZ nagy nemzetközi felhördülést keltve nem kategorizált népirtásnak), s az emberi jogok sorozatos megsértéséért. Korábban csak nyugdíjalapok és non-profit szervezetek tettek hasonló lépéseket, kizárólag piaci logikával működő befektetési alapok nem.
2006-ban a kaliforniai Calpers nyugdíjalap 9 céget vett tiltólistára, köztük a CNPC-t és a Petrochinát, de nem vonta ki pénzét az összes vállalatból, amely Szudánnal üzletel.