Diktatúrát szankcionál az etikus nyugdíjalap

Szudán emberi jogokat megsértő politikája miatt a tanárok nyugdíj-megtakarításait forgató amerikai Tiaa-Cref alap négy olyan ázsiai olajcsoport részvényeitől vált meg, melyek szoros üzleti kapcsolatban állnak a népirtásban segédkező afrikai országgal.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ezidáig ritkaságnak számított, hogy vezető befektetési alapok emberi jogi vagy környezetvédelmi megfontolások alapján vásároljanak vagy adjanak el részvényeket. A tanárok pénzét forgató és 15 ezer tanintézménynek pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó Tiaa-Cref azonban az első nagy amerikai alap, amely pontosan etikai okok miatt adott túl néhány hete három kínai állami tulajdonban levő olajcégben, a Petrochinaban, a CNPC Hong Kongban és a Sinopecben birtokolt részvénypakettjén, valamint az indiai Oil and Natural Gas Corporationban szerzett részvényein.

TIAFF-CREF
Az Egyesült Államok egyik legnagyobb pénzügyi szolgáltatócége és nyugdíjalapja
400 milliárd dolláros vagyont mozgat
Közel 3,6 millió ember pénzét kezeli
2008-as forgalom: 27,53 milliárd dollár
Alkalmazottai száma: 7500

Az alap ugyan kis részesedéssel bír e cégekben, és az eladás volumene „csak" 60 millió dollár, de lépése jó ideje esedékes válasz az emberi jogi aktivisták hosszas kampányolására, akik a Szudántól való elhatárolódásra szólították fel a pénzügyi világot.

A Tiaa-Creef döntése nemcsak példaértékű, de változást indukáló is: nyomást helyez a többi nyugati befektetőre is, hogy szakítsák meg kapcsolatuk az említett vállalatokkal. A Tiaa-Creef azután döntött a dizinvesztíció mellett, hogy a négy vállalat hajthatatlannak bizonyult abban a kérdésben, hogy elállnak-e Szudán pénzelésétől.

A hatalmas energia-igény az elmúlt években arra sarkalta Kínát és Indiánt, hogy hatalmukkal visszaélp afrikai rezsimektől szerezzenek energiaforrásokat, s így emberi jogokat tipró diktatúrákat támogassanak kereskedelmi kapcsolattal.

Az alap megtartja a Malajzia nemzeti olajnagyvállalatában, a Petronasban lévő részesedését, mert ott a dialógus pozitív eredménnyel zárult, s a cég szerepet vállalt a szudáni helyzet javításában.

A múltban nemzetközi szervezetek és külföldi kormányok már számtalanszor elítélték a szudáni rezsimet a darfuri konfliktusban tanúsított szégyenletes magatartásáért (amelyet az ENSZ nagy nemzetközi felhördülést keltve nem kategorizált népirtásnak), s az emberi jogok sorozatos megsértéséért. Korábban csak nyugdíjalapok és non-profit szervezetek tettek hasonló lépéseket, kizárólag piaci logikával működő befektetési alapok nem.

2006-ban a kaliforniai Calpers nyugdíjalap 9 céget vett tiltólistára, köztük a CNPC-t és a Petrochinát, de nem vonta ki pénzét az összes vállalatból, amely Szudánnal üzletel.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo