"Ha ezek a falak beszélni tudnának", szoktuk mondani. Nos, ezentúl képesek lesznek rá, pontosabban információkat közölni önmagukról. Szakértők úgy látják, az AR hamarosan olyan reklámfelületté válik, mint az internet. Feltartjuk a telefonunkat, és a kamera szemszögébe kerülő képre vizuális és írott információk íródnak rá.
Képzeljük csak el, hogy egy távoli országban utazunk, és bármerre irányítjuk telefonunkat, annak képernyőjén információk jelennek meg az adott helyről, történelméről, jelenéről, vagy éppen ásványi kincseiről, geográfiai sajátosságairól. Ha a városban éttermet keresünk, rögtön tájékozódhatunk, hol ehetünk mondjuk thai ételeket. Lakóhelyünkön lekérdezhetjük a szomszédos kerületben előttünk álló épület egyes emeleteit, vajon van-e benne eladó lakás? A hatalmas temetőben egy szempillantás alatt megtalálhatjuk sosem látott dédapánk sírját, és így tovább...
Sokdimenziós vásárlás
Turizmus, városnézés, építészet, térinformatika, videókonferenciázás, szórakoztatás és vásárlás keveredik az AR-ban. A wikipédia magyar változatán a "kifejlesztett valóságot" találták ki a kifejezés magyar megfelelőjének.
Egy manhattani butik nemrég bevezette, hogy vásárlói mobiltelefonjukkal vásárolhatnak, amennyiben a kirakatban megkívánt árura irányítják telefonjukat, és klikkelnek. Így a nyitvatartási időn túl is megvásárolhatják a terméket az éjszaka kellős közepén, amelynek árát természetesen azonnal online levonják az illető bankkártyájáról.
A bevásárlóközpontok üzletei maholnap telefonon kínálnak kedvezményeket nekünk, ahogy elhaladunk a boltok előtt - ehhez be kell lépni az IBM cég Presence nevű programjába, s az alkalmazás azonnal felismer minket, amint belépünk az áruházba. A Wal-Mart, a Disney boltjai és más nagy amerikai áruházláncok már tesztelik mobil-technológiájuk AR-ra fejlesztett változatait.
A téma az utcán hever
Az informálódás és üzletelés teljesen új módozatai válnak lehetővé. A technológiailag legfejlettebb fogyasztók már most is úgy tájékozódnak jártukban-keltükben, hogy a telefonjukon nézik a térképet.
A vezeték nélküli internetezés, a 3G technológia és az okos telefonok elterjedése előkészítette a terepet az AR térhódításához. Az a szó szoros értelmében meghódítja a(z élet)teret, amiben élünk. A technológiai cégek úgy tartják, 2011-12-ben szélesebb körben is népszerűvé válhat az AR használata. Az első alkalmazásokat idén helyezik üzembe.
Félelmetes utópia: arcfelismerő technológiák
A technológiai gurukat az AR-forradalom következő fázisa rémiszti: az újabb hi-def technológiák képesek lesznek felismerni arcunkat. Bármerre megyünk az utcán, ha egy járókelő ránk irányítja a mobilját, azonnal információkat szerezhet rólunk. Honnan? Például bloggerek honlapjairól és közösségi website-okról (Facebook stb.). Csak megbízhatóak legyenek az adatok! Mert a téves infók félreértésekhez és konfliktusokhoz vezethetnek.
Gondoljunk csak bele, milyen privát összekapásokhoz és tömeges összecsapásokhoz és mindenfajta kellemetlen szituációhoz vezethet, ha kitudódik egy ellentmondásos megítélésű híresség, egy indulatokat keltő politikai botrányfigura tartózkodási helye? Ellenségei megrohamozzák a helyet, hogy zaklassák - és csak később derül ki, hogy nem igaz, amit állítottak róla? A bulvársajtó uralta korban, amikor mindenfajta alaptalan vád és híresztelés azonnal nyilvánosságot kap, az internet valós idejű információközlése beláthatatlan következményekkel járhat a "kifejlesztett valóságban".
Talán azok a Facebook bejegyzések, amiket most írunk fel ott az adatlapunkra, 5 év múlva "közkinccsé" válnak ezekkel az eszközökkel? A technológiai fejlődés nem fékezhető meg, amíg kereslet van az új megoldásokra. Elkerülhetetlen hát, hogy megszűnjön a privátszféra...?
- A Wikitude-ot eddig 125 000-en töltötték le, állítja a CNBS Business.
- A Nearest Tube nevű alkalmazás az új, ”iránytűvel” ellátott iPhone-okon nyújt információt a Londonban tartózkodóknak arról, hol van a legközelebbi metróállomás.
- Az osztrák Mobilizy által kifejlesztett idegenforgalmi ”útikönyv” G1-handsetekre lett kitalálva, és a Googe Android szoftverjén alapul.
- A Cisco Systems a Mobile Concierge-en keresztül szintén résztvesz az AR-vásárlást segítő alkalmazások kifejlesztésében.
- A Nokia és az amszterdami Layar az ING Bank által szponzorált alkalmazást fejleszt, amely a közelben lévő bankautomatákat segít megtalálni.