Őserdőket irtanak ki a testápolószereink kedvéért?

A világ egyik legnagyobb vegyi és kozmetikai vállalata, a Unilever a BBC leleplező dokumentumfilmje után megváltoztatta részvételét Indonézia erdőgazdálkodásában: a döntés oka, hogy az országban az őshonos fafajtákat hatalmas területeken vágják ki és helyettesítik be frissen ültetett olajpálmákkal, melynek húsos gyümölcshéja szolgáltatja a kozmetikai termékek szinte minden fajtájához a növényi olajat. Az őserdők drasztikus kiirtása azonban hatalmas károkat jelent a bioszféra sokszínűségére nézve és a kivágott fákból rengeteg CO2-t szabadít fel, szennyezve a légkört.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Indonézia és Malajzia adják a világ pálmaolaj-termésének 80 százalékát. A termelésben Indonézia nemrég lehagyta Malajziát: idén 23 millió tonnát juttat a piacra szemben Malajzia 18,1 millió tonnájával.

A rotterdami és londoni székhelyű Unilever évente 1,3 millió tonna olajpálmát használ termékei előállításához. A cég már kötelezte magát, hogy 2015-től csakis olyan beszállítóktól vásárol pálmaolajat, amelyek megfelelnek a környezeti fenntarthatóság sztenderdjeinek.

Az elmúlt hónapokban a Unilever jelentős lépéseket tett ebbe az irányba: decemberben felmondta 32,6 millió dollár értékű szerződését a PT Smartlal, Indonézia legnagyobb olajpálmafa-szállítója, a Sinar Mas leányvállalatával, amely évek óta áll a támadások kereszttüzében őserdőket pusztító tevékenysége miatt. A közelmúltban a Sinart csapatostul hagyták el a nyugati székhelyű multicégek.

Február végén a Unilever továbbá kikötötte helyi beszállítóinak: nem szerződhetnek a Duta Palma társasággal sem. A döntésre a BBC egyik leleplező dokumentumfilmje késztette a vállalatot. A Duta Palma formálisan tagja az indonéziai és malajziai résztvevők által alapított Fenntartható Olajpálma Kerekasztalnak (RSPO), melynek feladata minősíteni e cégek tevékenységét környezeti szempontból. A Unilever elhatárolódása erős nyomást gyakorol a szervezetre, hogy szigorítsa a tagjai iránt támasztott követelményeket, valamint az ellenőrzést, hogy betartják-e azokat? Az RSPO-t már sok kritika érte azért, hogy hatékony szankciók híján csak valamiféle látszattevékenységet folytat.

Az erdőirtásért nemcsak a magánszektor, hanem a politikai vezetés is felelős: az indonéz kormány óriási területekre ad olajpálma-koncessziókat. Indonézia olajpálmafa-telepeinek egynegyede, mintegy 7,6 millió hektárnyi terület külföldi tulajdonosok, illetve külföldiek által birtokolt helyi cégek kezében van. Az ország mezőgazdasági minisztere március elején úgy reagált, "nem fair" a Unilever bojkott-akciója.

Őserdők helyett olajpálma-ültetvények
-Erdőirtás
-A fakivágásnál hatalmas CO2-mennyiség jut a fákból a levegőbe
-Csökken a biodiverzitás, kihalnak állatfajok

Az olajpálma-termesztés környezeti ára

A pálmaolaj a természet legtermékenyebb olajmagja, mert egy példánya több növényi olajat kínál, mint bármely más növényfajta (pl. szója, repce). A pálmaolajfa ültetése parlagon maradt földterületeken fenntarthatóbb módszer, mint őshonos őserdők és tőzegben gazdag erdőségek kiirtása, hogy annak helyén monokultúrás pálmaolajfa-ligeteket növesszenek. 1990 óta az ültetvényes fatermesztés közel fele az őserdők kárára történt - az őshonos fák kiirtásával. Ez állatfajok veszélyeztetetté válását okozta: a vadonban élő orángutánfajok, a szumátrai orrszarvúk, a szumátrai tigrisek és a kistestű elefántok a kihalás szélén állnak Indonéziában. Az erdőpusztítás és az ültetvények megjelenése ezenkívül gyakran okozott társadalmi feszültségeket.

Beérett a zöld kampány

A világ legnagyobb olajpálma-felvásárlójának minősülő Unilever legújabb döntései természetesen nem előzmények nélkül való: az óriáscég végre engedett annak a nyomásnak, amely környezetvédő csoportok és felelős fogyasztói szokásokat népszerűsítő szervezetek felől irányult rá.

Az erdőirtás hatalmas üvegházgáz-emissziót okoz, mert amikor kivágják a fákat, a bennük megkötött CO2-tartalom felszabadul és visszajut a levegőbe, felgyorsítva az éghajlatváltozást. Indonézia pontosan az őserdők kivágása miatt lett a világ 3. legnagyobb légszennyezője, amely címkét az indonéz kormányzat határozottan visszautasít.

Pálmaolaj a tőzsdén
Az indonéz kormány 2009-ben határozott úgy, a pálmaolaj előállítóknak évente félmillió tonnát terménytőzsdén kell eladniuk. Mégis 2009-ben mindössze az ország olajpálma-termésének 0,13 százaléka, megközelítőleg 29 000 tonna került értékesítésre a tőzsdén.
A növényi olaj-kereskedők és dél-kelet ázsiai ültetvényes vállalatok az indonéziai olajpálma szektor átláthatóságának hiányát jelölték meg annak okaként, hogy a határidős ügyletek Jakarta-i tőzsdéje (BBJ) nem tud hatékonyan foglalkozni olajpálma-ügyeletekkel. Megbízható, rendszeres és részletes adatközlés nélkül ez nem megy. Következésképp az olajpálma árfolyamát sem sikerült stabilizálni és elkülöníteni a deviza-árfolyamok ingadozásától.
A CME Group Inc, a világ vezető derivatívákban utazó cége tavaly bejelentette, hogy elindítja a dollár-alapú határidős ügyleteket a pálmaolaj-kereskedelemben a maláj tőzsde, a Bursa Malaysia árfolyamát használva alapul - ezzel lehetővé válik, hogy a malajziai pálmaolajat non-stop adják-vegyék a világban.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo