Fa cikkek
Fordulat az osztrákoknál: meglepő, mivel kezdtek el fűteni
Nagymértékben nőtt a fa használata tüzelésre az osztrák háztartásokban az utóbbi években.
Már a faanyagot is szőkítik, cégek buktak
Faanyagszőkítést végző céghálózatot leplezett le a Nébih.
Még ínségesebb időszakra készülhetnek a rászoruló családok a következő télen
A 2023-as szociális tüzelőanyag-pályázat keretösszege a megemelkedett tűzifa árak ellenére sem emelkedett 2018 óta.
5 milliárd forint ment szociális tűzifára
A szociálistűzifa-program 5000 fő alatti településeken élő rászoruló családoknak nyújt segítséget.
Tűzifával trükköző vállalkozás bukott le
A NAV, a kormányhivatal fogyasztóvédelmi osztálya és a Nébih közösen ellenőrzött egy magát a közösségi médiában hirdető tüzelőanyag-kereskedőt.
Hogyan lehet tűzifát gyűjteni? Most tisztázták
A magyarországi erdőkben csak engedéllyel, saját szükségletre lehet tűzifát gyűjteni.
Nyomás alatt az erdőgazdaságok, a Pilisben a legrosszabb a helyzet
Az agrárminiszter szerint zavartalanul zajlik a tűzifaprogram az országban, minden erdőgazdaság erejét megfeszítve azon dolgozik, hogy kielégítse a lakossági igényeket.
A kormány ígéri, aki most igényel, hatósági áron kap tűzifát
Folyamatosan szolgálják ki a lakossági tűzifaigényeket és növelik a termelési kapacitást az erdőgazdaságok.
Tolonganak a hatósági áras tűzifáért
Nagy István agrárminiszter mindenkit nyugtatgat.
Ahol olyan meleg van, hogy januárban megfőnek a barackok a fán
Újfent extrém időjárást produkált a klímaváltozás a világ számos régiójában. Ausztráliában melegrekordok dőltek meg, a hatóságok arra kérték a polgárokat, hogy maradjanak otthon. A gyümölcs húsa pedig szó szerint megfőtt a fák ágain. Eközben az USA és Kanada határán olyan hideg volt, hogy befagyott a Niagara vízesés.
Lőttek a klímapolitikának? Hőségben leáll a fák fotoszintézise!
Hoppá. Ez felboríthatja a Föld karbonháztartásáról és a klímapolitika emissziócsökkentéseiről szóló konszenzust. Az extrém melegben a fák levelei „izzadni” kezdenek, és nem szívják magukba a levegőből a szén-dioxidot.
Már felhőkarcolók is épülnek fából
A beton volt a 20. század kedvenc építőanyaga. A 21. századé a fa lehet - könnyebb, gyorsabb, olcsóbb és környezetkímélő is magas épületeket fából emelni. Brit Kolumbia egyetemének 18 emeletes diákszállójába nemrég költöztek be a hallgatók.
Erdőirtást hoz vagy ökotudatosságot a fatoronyházak divatja?
Egyre másra húzzák fel a magasabbnál-magasabb lakóépületeket fából, megdöntve a korábbi magassági rekordokat. Az acél a 19 század építőanyaga volt, a beton a 20. századé, ezt követné a fa a 21. században? Érvek amellett és az ellen, hogy ez miért (nem) zöld megoldás.
Egy fa lesz a tájfun leghíresebb áldozata?
A Matmo tájfun számlájára írt, halálos áldozatok tucatjait követelő tajvani légi balesetről szóló hírek mellett a helyi média arról is beszámolt, hogy épületeket rombolt, fák százait döntötte ki a helyenként 155 kilométeres óránkénti széllökésekkel, sűrű esővel a nyomában elvonuló trópusi ciklon. A helyi közvélemény egy fa sorsát is különös aggodalommal figyeli.
407 millió éves fát találtak
A legidősebb famintákat azonosították amerikai és belga tudósok, akik szerint a fák a feltételezettnél tízmillió évvel korábban fejlődtek ki. A "fás" szerkezet nem arra szolgált, hogy a növények magasabbra nőjenek, hanem hogy hatékonyabban nyerjék ki a vizet, tápanyagokat a talajból.
Ültess egy fát a Kárpátokban!
2011 Az Erdők Nemzetközi Éve. A programot az Egyesült Nemzetek Szervezete, az Egyesült Nemzetek Erdészeti Fórumának (UNFF) kezdeményezésére 2011. február 2-án, New Yorkban indította útjára. A program célja, hogy felhívja a figyelmet az erdők megőrzésének és fenntartható kezelésének a fontosságára, mert jelentős szerepet töltenek be az emberi környezet és a természet védelmében.
Éghajlatváltozás okozta a Római Birodalom vesztét?
Klimatológusok újraszemezgetik a történelem nagy eseményeit: igyekeznek rájönni az ökológiai folyamatok és a társadalmi, politikai, civilizációs történések kapcsolatára. A múlt példáiból talán elleshetjük, milyen óvintézkedéseket kell tennünk a jövőben.
Két németországnyi erdő úszta meg a papírzsebkendővé válást
Példaértékű győzelmet arattak múlt héten a környezetvédők és a környezettudatos vásárlók a kanadai őserdők védelméért folytatott, több mint hétéves küzdelemben. A történelem eddigi legnagyobb erdővédelmi egyezsége született meg: a 72 millió hektárnyi, vagyis két Németországnyi területű, s a biodiverzitás megőrzése és a klímaegyensúly szempontjából kulcsfontosságú erdő hosszú távú megóvását szavatolja egy új egyezmény.
Az erdőirtás az egyik legnagyobb ellenség
Az erdők a Föld tüdői. Ám a klímaegyezményt kezdeményezők eddig elsősorban az üvegház-kibocsátás csökkentésére helyezték a hangsúly. Az erdők és a tőzeglápok nélkülözhetetlen elemei a CO2 megkötésének, védelmük kulcsfontosságú. Hogy 2015-re mindössze 25 százalékkal fékezzék meg az erdőirtást, 22-29 milliárd dollár kellene e célra a leendő klíma-alapból.
Zöldebb megoldás: lézer helyett szilárdtintás nyomtatás
Újabb egy millió dollárral támogatja az elkövetkező négy évben a Xerox a világ egyik legnagyobb természetvédő szervezetét, a The Nature Conservancy-t. Ezt az összeget elsősorban az erdőirtások megakadályozására használják fel. A választás érthető: a fénymásoló- és nyomtatógépek tömérdek papírt esznek, az pedig ugye fából készül. A lézeres nyomtatás alternatíváját kínáló szilárdtintás technológia fejlesztésével a Xerox a környezettudatos vállalati megoldások kiterjesztésére is törekszik.
Kapcsold le a villanyt, és ültess még fát!
A Föld órája eseményhez csatlakozva a Klíma Klub ismét meghirdeti a tavaly nagy sikert aratott „Ültess fát, legyen saját fád a klímaerdőben" elnevezésű programját!
Őserdőket irtanak ki a testápolószereink kedvéért?
A világ egyik legnagyobb vegyi és kozmetikai vállalata, a Unilever a BBC leleplező dokumentumfilmje után megváltoztatta részvételét Indonézia erdőgazdálkodásában: a döntés oka, hogy az országban az őshonos fafajtákat hatalmas területeken vágják ki és helyettesítik be frissen ültetett olajpálmákkal, melynek húsos gyümölcshéja szolgáltatja a kozmetikai termékek szinte minden fajtájához a növényi olajat. Az őserdők drasztikus kiirtása azonban hatalmas károkat jelent a bioszféra sokszínűségére nézve és a kivágott fákból rengeteg CO2-t szabadít fel, szennyezve a légkört.
Klímaharc: mi lesz a magyar erdőkkel?
A széndioxid kvóták eladásából származó állami bevétel egy részét a magyarországi erdőkre kellene fordítani, érvel a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége (MEGOSZ) és a Klíma Klub közös közleményében.
Ferencváros zöldül a leggyorsabban!
Míg Budapest területén folyamatosan csökken a zöld területek aránya, Középső-Ferencvárosban ötszörösére nőtt a rekreációra, pihenésre alkalmas zöld területek mérete, derült ki a SEM IX Zrt. és a Ferencvárosi Önkormányzat közös sajtóbeszélgetésén.
Több száz fát mentenek meg a papírgyűjtéssel
Az új iskolai félévben is folytatódik az INEST és a Zöld Iroda Ellátó közös papírgyűjtési akciója, amelyhez már számos budapesti és vidéki oktatási intézmény is csatlakozott. Az akció keretében több száz tonna papír begyűjtését tervezi a két cég, amely több száz fa megmentését jelenti.
Klímaerdőt ültettek Magyarországon
Sikerrel zárult a Klíma Klub Közhasznú Nonprofit Kft és a Magyar Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének (MEGOSZ) Ültess fát- legyen saját fád a Klímaerdőben elnevezésű akciójának második faültetése. Abádszalók külterületén december 3-án több mint 300 facsemetét ültettek el, tavasszal pedig további 4700 Klíma Klub tag kapja meg saját névreszóló csemetéjét az abádszalóki Klímaerdőben.
Ön is tehet valamit: segítsen a faültetésben!
A Klíma Klub Közhasznú Nonprofit Kft. novemberben 11000 fát fog elültetni az ország különböző pontján a MEGOSZ, Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének segítségével.