Ahol olyan meleg van, hogy januárban megfőnek a barackok a fán

Újfent extrém időjárást produkált a klímaváltozás a világ számos régiójában. Ausztráliában melegrekordok dőltek meg, a hatóságok arra kérték a polgárokat, hogy maradjanak otthon. A gyümölcs húsa pedig szó szerint megfőtt a fák ágain. Eközben az USA és Kanada határán olyan hideg volt, hogy befagyott a Niagara vízesés.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ausztráliában akkor van nyár, amikor nálunk tél, és január hagyományosan a legmelegebb hónapjuk. De még náluk is szokatlan, hogy nagyszámú településen 46-47 Celsius-fokra emelkedjen a levegő hőmérséklete. A dél-ausztráliai Port Augustában 48,5, Tarcoolában 49 Celsius-fokot mértek. Ilyen melegre a ’60-as évek eleje óta nem volt példa. A január 16-e előtti négy nap bekerült Ausztrália történetének 10 legforróbb napja közé.

Amikor a barack befőzi magát

Január közepén olyan magasra szökött a hőmérő higanyszála, hogy a barack- és nektarin-ültetvényeken furcsa jelenségre lettek figyelmesek a gazdák: a csonthéjas gyümölcsök belül elkezdtek felforrni, és a gyümölcs húsa pépessé vált. Ezek már nem szállíthatók a boltok polcaira. Valójában azelőtt válik lekvárrá a gyümölcs, hogy természetesen megérett és lehullott volna a fáról.

A termelők eszeveszetten kapkodtak, hogy idő előtt betakarítsák a gyümölcsöt, de nem találtak elegendő tapasztalt munkást, akik ügyesen tudják leszedni a barackokat. Ráadásul a napnak az az időszaka, mely alkalmas a szedésre, mindössze néhány óra, pirkadattól 11 óráig, utána már túl nagy a meleg ahhoz, hogy folytatni lehessen a munkát.  (A farmerek egyébként hirtelenjében nem találtak elegendő munkást. Úgy látszik, a szigetországban is a munkaerőhiány az úr.)

Fotó: Flickr/Jordi Escuer

Adelaide környékén egyes termelők azt nyilatkozták a sajtónak, hogy akár a termés 25-30 százaléka is odaveszhet az elképesztő forróság miatt. A gyümölcsök szokatlan viselkedésének okait keresve szakértők azt mondták, hogy alighanem a locsolás mérséklése segítette elő a jelenséget. Ausztráliában ugyanis nem lehet féktelenül locsolni az agráriumban, s mivel már a tél is aszályt hozott, a termelők visszafogták a locsolást még tavaly. Ettől kiszáradt a talaj, pontosabban a termőföldek egyharmada.

Klímaváltozás: nézzük a jó oldalát?
A klímaváltozás jelenti az üzemanyagot a biológiai evolúciónak, de ez pörgette fel az emberi civilizáció fejlődésének sebességét is. A jégkorszak végén lezajlott globális felmelegedésnek köszönhetjük háziállatainkat, a gabonaféléket és a neolitikus forradalomnak nevezett áttérést a mezőgazdaságra, a letelepedett életmódra – hívta fel a figyelmet Kopátsy Sándor, a Piac & Profit alapítója és szerkesztőbizottsági tagja.
A nagy hőségben a fák „túlélő” üzemmódba kapcsoltak, és lelassult bennük a tápanyagok mozgása. Egyes gazdák ezért elkezdték rendszeresen vízpermettel ellátni a fákat, hogy ne satnyuljanak és fonnyadjanak el a gyümölcsök. Az ország meteorológiai intézete januárban adta ki összesítését a tavalyi évről, és ebben 2018-at kiáltotta ki a harmadik legmelegebb évnek Ausztrália meterológiai méréseinek történetében. A csapadék 11 százalékkal maradt el az átlagtól. A hatóságok felszólították a lakosságot, hogy aki teheti, maradjon otthon, mert a városokban nagyobb a melegben az ózonkoncentráció, s ez irritálhatja a tüdőt.

Pusztuló halak és denevérek

Délkelet-Ausztráliában, a Darling-folyónál több mint egymillió hal pusztult el, mert a gazdák túl sok vizet vettek locsolásra a folyókból, s a hatóságok nem pótolták azt a zsilipek, gátak megnyitásával időben: a halak az oxigén hiányától purcantak ki. A bajok már novemberben kezdődtek, amikor Queensland északi részén a szokatlan meleg miatt mintegy 23 000 denevér potyogott le holtan a talajra, az ország denevérállományának majdnem harmada. Eközben Kanadában befagyott a Niagara-vízesés, ami pompás témát adott a turistáknak és kameráiknak.

I ♥ szén

Ez csupa vészjósló jele annak, hogy Ausztráliára nagyon rájár majd a rúd, ahogy folytatódik a globális felmelegedés. De a Scott Morrison miniszterelnök által vezetett kormány még mindig nem lép a klímabarát gazdaságpolitika útjára, és elutasítja a széntüzelésű erőművek bezárását. Ausztráliát szénbányászata teszi az egyik legszennyezőbb országgá a világban, legalábbis az egy főre jutó emisszió tekintetében.

Kétszer gyorsabban melegszik az Északi-sark: végleg elolvad a jégKétszer gyorsabban melegszik az Északi-sark: végleg elolvad a jég
Kétszer gyorsabban melegszik a légkör az Északi-sarkon, mint bolygónk többi részén. Tizenkét éve nem volt ilyen kicsi az Északi-sarkon található jégtakaró, mint 2017-ben, és évről évre sem lassul a visszahúzódása. Amerikai tudósok most már biztosak abban, hogy végleg búcsút mondhatunk az északi-sarki jégnek. És ez nemcsak a jegesmedvéknek rossz hír, hanem nekünk is.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo