Klímaváltozás cikkek
Egekben a kávé ára a klímaváltozás eredményeként
A klímaváltozás nem tesz jót a kávénak.
Nem tesznek eleget a cégek a felmelegedés kordában tartásáért
A vállalatok még mindig nem fordítanak elegendő figyelmet a Párizsi Megállapodás kulcsfontosságú céljainak teljesítésére.
Megnehezíti a magyar krizantémtermesztők dolgát a klímaváltozás
Idén az átlagosnál kevesebb, mintegy 15 millió szál krizantém termelődött a magyarországi kertészetekben.
A klímaváltozás miatt csökken a kukorica vetésterülete helyét a napraforgó veszi át
Megváltozik a gazdálkodás, így hat a magyar mezőgazdaságra a klímaváltozás.
Banális ok miatt nem teljesülnek idehaza a klímavédelmi célok
A hazai cégek optimisták a klímavállalásokat illetően, de a szervezeten belüli széthúzás komoly akadályt jelenthet azok teljesítésében.
Nemsokára tényleg lesz magyar narancs
Eltűnhet a málna, terem a banán, új háziállatok lesznek a magyar mezőgazdaságban.
Egekben a fűszerárak
A mennyiség csökkenése és az ebből következő drágulás egyre jelentősebb.
Katasztrófa fenyegeti a magyar erdőket
A klímaváltozás százszor gyorsabban megy végbe a magyar erdőkben, mint harminc évvel ezelőtt.
Esélytelenek a klímavédelmi programok
Még nagyobb melegek jönnek.
Magyar tőkével erősít az éghajlatmentő osztrák startup
Az osztrák tech vállalkozók által alapított, regionális éghajlatvédelmi projektekkel foglalkozó Tree.ly lezárta 5 millió eurós magvető befektetési körét.
A világ erdőirtóinak rangsora
Bolygónk időjárása egyre szélsőségesebb értékeket mutat, a háttérben az erdőpusztítás az egyik felelős.
Új kihívásokat jelent a klímaváltozás az építőipari vállalatoknak
Egyre nyilvánvalóbb hatást gyakorol az építőiparra.
Titkolják a cégek, hogy miként hat rájuk a klímaváltozás?
Hiába határoznak meg átfogó klímacélokat a vállalatok a befektetők nyomására, közel felük nem hozza nyilvánosságra, miként akar ezeknek megfelelni.
Nem hiszi senki, de rengeteget tehet minden ember a klímaváltozás veszélyeinek elhárításáért, konkrét ötletek
Klímabiztos és pénztárcabarát tippek a szakértőtől.
Nemcsak az energiaválság miatt fáj az önkormányzatok feje
Az önkormányzatok többsége súlyos problémának ítéli a klímaváltozást, a jelenlegi energiaválság pedig szinte minden önkormányzatnak problémát okoz
Ha nem változtatunk, a világ népességének negyedét fenyegeti szélsőséges időjárás
Ha nem reagálunk a globális felmelegedés veszélyére, világunk visszafordíthatatlanul megváltozik.
Nem számolnak a klímaválság pénzügyi kockázataival a cégek
A vállalatok alig harmada tudja megfelelően bemutatni pénzügyi jelentéseiben, hogy milyen hatása lesz az éghajlatváltozásnak a működésére.
Ezért egyre brutálisabbak az energiaszámlák?
Egyértelmű összefüggést lát a megkérdezett fogyasztók közel 90 százaléka a klímaváltozás és az emelkedő energiaárak között – derül ki a Schneider Electric felméréséből.
Kínát is utolérte a globális felmelegedés
Az idei volt a legmelegebb nyár Kínában a komplett meteorológiai mérések 1961-es kezdete óta.
Hogyan hat a klímaváltozás a hazai cégekre?
Viszonylag kevés információ van arról, hogy a magyarországi cégek miként vélekednek a klímaváltozásról.
Nagyon nagy bajba kerülhet Magyarország
Kiszáradás fenyegeti Magyarországot a következő évtizedekben, ha nem sikerül megállítani a klímaváltozást.
Teljesen átalakulhat az élelmiszerfogyasztásunk
A klímaváltozás, a természeti erőforrások kimerülése, a tömeges migráció, a járványok, valamint orosz-ukrán fegyveres konfliktus nyomán fordulóponthoz érkezett a világ élelmiszergazdasága. A felsorolt tényezők, valamint a fogyasztási szokások és igények változásai még a fejlett országokban is felerősítették az élelmezésbiztonsággal kapcsolatos kockázatokat és félelmeket.
Érdemes tudni, a négyévszakos gumiké a jövő
A KLEBER előrejelzése szerint a minőségi négyévszakos gumiabroncsok szegmense 2015 és 2025 között kilencszeresére növekszik. A kiemelkedő növekedés egyik oka a klímaváltozás, az általánosan magasabb átlaghőmérséklet, és hogy az évszakok közötti egykori éles átmenet mára elhomályosult. Emellett a szabályozási környezet Európa több országában egyre szigorúbbá válik, ami előírja a megfelelő gumiabroncsok használatát.
Mit tesznek a nagy cégek a klímakatasztrófa ellen?
Bár jobban figyelnek a fenntarthatóságra a magyar nagyvállalatok, még mindig masszív kisebbségben vannak a környezettudatos cégek – többek között ez derül ki a K&H Bank felméréséből. A múlt év utolsó negyedében megkérdezett cégek majdnem harmadának – 31 százalékának – van saját fenntarthatósági stratégiája, egy évvel korábban ez mindössze a 15 százalékukra volt igaz. A vállalatok főként a környezettudatos működést, a dolgozókkal való méltányos bánásmódot és az etikus üzleti viselkedést helyezik előtérbe.
A hidrogén technológiára is szükség lesz a 2050-es klímasemlegességi cél eléréséhez
A 2050-es klímasemlegességi cél eléréséhez várhatóan a hidrogén technológia is nélkülözhetetlen lesz - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára a V4 országok parlamentjei gazdasági bizottságainak videokonferenciáján pénteken.
Elmoshatja a környezetszennyező hazai vállatok nyereségét a klímaváltozás
Elpárologhat a légszennyező magyarországi vállalkozások profitja a szén-dioxid-kvóták megállíthatatlannak tűnő áremelkedése miatt. A fenntartható működéshez kulcsfontosságú, hogy a cégek a megfelelő fejlesztésekkel mielőbb átálljanak a környezetbarát működésre. A szintlépéshez Magyarországon számos támogatás és adókedvezmény is igénybe vehető, amivel látványos költségcsökkentés érhető el.
A klímaváltozás az ingatlanpiacot sem kíméli
Augusztusban regisztrálták az eddigi legmagasabb csúcshőmérsékletet Európában és a szakértők szerint a forró nyarak velünk maradnak, mert változás hosszú távon sem várható. Az egyre gyakoribb és hosszabb hőhullámok miatt az ideális otthonról alkotott képünk is átalakulhat, és újabb szempontok jelennek meg az ingatlanválasztásban. Az OTP Ingatlanpont szakértői heti elemzésükben a hőség elleni védekezés lehetőségeit és a klímaváltozás ingatlanpiacra gyakorolt hosszútávú hatásait tekintik át.
Meglepő eredményt hozott egy klímaváltozásról szóló kutatás
A magyarok többsége úgy véli, hogy a klímaváltozás hatással lesz a következő generáció életére. Bár a fiatalok tisztában vannak vele, hogyan lehetne zöldebben élni, kevesen vállalják az ezzel járó változtatást a saját életükben. Az autózást 100 megkérdezettből csak 4 hajlandó nélkülözni, viszont a húsevésről minden tizedik ember lemondana – derül ki egy friss online kutatásból.
Kiderült, mennyire aggódnak a klímaváltozás miatt a magyarok
A magyarok életében erőteljesen jelen van a klímaváltozás okán érzett szorongás és egyéni szinten törekednek a klímalábnyomuk csökkentésére is - derült ki egy vadonatúj kutatásából. A reprezentatív felmérés továbbá arra is rámutatott, hogy az emberek nagyrésze akár többet is hajlandó költeni az ökobarát csomagolásra és nyolcvan százalékuk előnyben részesíti a klímasemlegesen működő cégek termékeit, szolgáltatásait.
Afganisztánt nemcsak a háború sújtja – a klímaváltozás árnyéka is az országra vetül
A problémák már a harcok kiújulása előtt léteztek az ENSZ szervezete szerint.
Klímaváltozás: újabb jel, hogy nagy baj közelít
Egy friss tanulmány szerint a klímaváltozás hatásai miatt megnyúlik a bozóttűzszezon Ausztráliában.
Sivatagosodás, pusztító árvizek - mivel néz szembe Magyarország?
Hirtelen lezúduló csapadék, villámárvizek, hosszú aszályok és emberemlékezet óta nem látott forróság jellemzi az idei nyarat. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület tudományos bizonyítékokkal alátámasztott legfrissebb jelentésében bemutatta, hogy nem csupán érzéki csalódásról vagy a véletlenek összjátékáról van szó: az éghajlatváltozás itt van velünk, a saját bőrünkön érezhetjük, és csakis rajtunk múlik, hogy mekkora veszteségekkel vészeljük át a küszöbön álló klímaválságot.
Visszafordíthatatlan károkat okozunk, és észre sem vesszük
Megkongatták a vészharangot, nagyon nagy a baj.
Hogyan mérhető és hasonlítható össze a vállalatok fenntarthatósági teljesítménye?
A KPMG felmérése szerint a világ 250 legnagyobb vállalkozása közül 10-ből 9 vállalat készít már beszámolót az ESG (Enviromental/Környezeti, Social/Társadalmi, Governance/Vállalatirányítási) szempontoknak való megfelelésről. A klímaváltozási célok elérésének módja mellett a jelentéstételi gyakorlat is nagymértékben fejlesztendő. A beszámolókészítéshez ugyanis nem létezik még egy egységes standard, a vállalatok különböző módszertanokat alkalmaznak, ami lehetetlenné teszi az összehasonlítást regionálisan, szektoron belül és kívül és sokszor a vállalatok szintjén egyaránt.
Energiaklub: "A szélenergiával nem számolni nemzetellenes és emberiségellenes döntés"
A kormány az uniós helyreállítási alap pénzeivel kizöldíti a hazai energiatermelést, de csak a napenergiára koncentrálnak, egyáltalán nem számolnak a szélenergiával. Az Energiaklub szerint az indok, amivel a stratégia a szélenergia mellőzését magyarázza, hamis.
Leszámolás az üvegházhatású gázokkal: összefogott az EU
Az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsának tárgyalói szerda reggel megállapodásra jutottak arról az éghajlatpolitikai célkitűzésről, amely szerint az unió 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását az 1990-es szinthez képest.
Vészesen fogy az idő a katasztrófa elkerülésére
Fogytán az idő az éghajlatváltozás katasztrofális hatásainak megelőzésére, 2021-nek a cselekvés évének kell lennie - figyelmeztetett António Guterres ENSZ-főtitkár, néhány nappal az amerikai kezdeményezésű klíma-csúcstalálkozó előtt.
A klímaváltozás gazdasági, biztonsági és társadalmi kérdés
Ahogy nemzetközi nagytestvére, az IPCC, úgy a Magyar Éghajlatváltozási Tudományos Testület is teljesen független munkát végez majd, de hogy a magyar kormány számára összeállított jelentéseiknek milyen hatása lesz, az már nem rajtuk fog múlni, hangzott el a HuPCC Első Országos Interdiszciplináris Éghajlatváltozási Tudományos Konferenciája nyitányán.
Megújuló energiaforrások: van, ahol hatalmas a magyar lemaradás
Nagyjából a harmadát, mintegy 34 százalékot adtak ki 2019-ben az uniós áramelőállításban a megújulók – ez főleg víz- és szélenergiából származott. Magyarország a lista végén kullog.
Az emberiség nem tud a természet nélkül élni - interjú Ürge-Vorsatz Diána klímakutatóval
Egy élet a bolygónkon címmel fut hetek óta a Netflixen David Attenborough rendkívül személyes filmje arról, hogyan pusztítjuk el magunk körül szisztematikusan a természeti környezetet. Ez a fajta vészkiáltás talán felhívja az emberek figyelmét arra, hogy immár a 24. órában vagyunk, és ha nem teszünk semmit, akkor nem csak gyerekeink és unokáink, de mi magunk is megélhetjük a következő "tömeges kipusztulást".
Fenntartható fejlődés - a vállalatok szemléletváltására lenne szükség
A pénzügyi rendszer szereplői is sokat tehetnek a fenntartható világért, hiszen nem mindegy, hogy milyen projektek finanszírozásában vesznek részt, vélekedtek az MNB és az EBRD által rendezett Green Finance konferencia szakértői.
Megmenthetik-e a Földet a sokak által kritizált óriásvállalatok?
Segíthet-e a klímaváltozás elleni küzdelemben, ha a pénzügyi cégek zöld befektetési célpontokat ajánlanak ügyfeleiknek? Ezekre a kérdésekre keresett választ a jövő legfontosabb trendjeit feltérképező budapesti Brain Bar fesztiválon Eric Dugelay, a Deloitte fenntarthatósági szolgáltatásokért felelős globális vezetője.
Megerősítették: a bozóttüzeket táplálja a klímaváltozás
A klímaváltozás nyilvánvalóan táplálta a 2019-2020-as szezonban pusztító ausztráliai bozóttüzeket egy kedden bemutatott kormányzati jelentés szerint.
Egyre nagyobb a baj: hogy hat a globális felmelegedés a világra?
Drámaian zsugorodnak az Alpok gleccserei a globális felmelegedés miatt - állapította meg egy új német kutatás.
Ha fél vállról vesszük, nem fog menni - mire lenne szükség a klímacélok eléréséhez?
Az Európai Unió 2030-ra vonatkozó új környezetvédelmi célkitűzései csak nagy nehézségek árán, az új technológiák tömeges használata melletti komoly elkötelezettség révén és az emberek viselkedésének alapvető megváltozásával valósíthatók meg - közölte a Climact nevű belga klímavédelmi szervezet.
Haladékot kapott a Föld, de a járvány után ugyanúgy felforr
Egészen februárig az emberiség legkomolyabb krízise a klímaváltozás volt, hogy aztán ez egy csapásra háttérbe szoruljon, és átadja a reflektorfényt a koronavírusnak. A tomboló világjárvány most minden mást elhomályosít, és várhatóan mély gödörbe löki a világgazdaságot, teljes iparágakat juttat a tönk szélére. A termelés beszakadásával azonban a globális károsanyag-kibocsátás is csökken, ami visszafoghatja a klímakrízist. De ez csak átmeneti megkönnyebbülés a Földnek: a vírus visszaverése után ugyanúgy át kell alakítanunk az életünket, ha hosszú távra akarunk tervezni a bolygón.
Újrakezdéskor itt az alkalom: váltsunk válságállóbb üzleti modellre!
Az elmúlt hónapokban keserves tanulságokkal megéltük, hogyan küldte padlóra egyetlen vírus a világ gazdaságát. Vajon akkor mi fog történni a klímaváltozás visszafordíthatatlanná válása után? Talán ezek után már jobban megértjük, hogy az újrakezdés nagyon jó alkalom energiafogyasztásunk teljes átgondolására és új alapokra helyezésére, a hulladéktermelés azonnali abbahagyásával járó termelési rendszerek, életmód, a fogyasztási szokások megváltoztatására. „Az újrakezdés új üzleti modellje – Energiapazarlás és szeméttermelés nélkül” címet viselő, június 4.-én és még utána 6 napig megtekinthető Piac & Profit videókonferencia előadói be is bizonyítják, hogy az e gondolkodásmód mentén átalakított üzleti gyakorlat minden cégnél profitnövekedést is okoz.
Akár 2,5 millió forintos támogatást is kaphat, aki elektromos autót venne
Ötmilliárd forintos keretösszegű pályázat indul szerdán a tisztán elektromos autók és segédmotoros kerékpárok beszerzésének támogatására - jelentette be Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára.