Klímaváltozás cikkek


Ezt a befektetési alapot kárhoztatják a klímaváltozás erősítéséért

Ezt a befektetési alapot kárhoztatják a klímaváltozás erősítéséért 

A befektetési alapok és befektetési cégek már nem létezhetnek a piacon valamiféle fenntarthatósági filozófia nélkül. A zöldek azonban úgy vélik, hogy ez időnként még mindig csak afféle porhintés, miközben némelyiküknek továbbra is súlyos portfóliója van a fosszilis szektorban. Most a 6200 milliárd dollárnyi eszközt kezelő BlackRockot támadják, amiért befektetéseivel hozzájárul a klímaváltozás súlyosbításához.
Fehér kenyér lisztérzékenyeknek: már nem sci-fi

Fehér kenyér lisztérzékenyeknek: már nem sci-fi 

Új lehetőségeket tár fel a gluténérzékenységben, gabonaallergiában szenvedők életminőségének javítására egy magyar, ausztrál, norvég, német és kínai kutatócsoportok együttműködésével megvalósult vizsgálat.
Klímakatasztrófa: irány észak?

Klímakatasztrófa: irány észak? 

Túlélheti az emberiség az extrém (és egyelőre legvalószínűbbnek tűnő) klímaváltozást? Éppenséggel igen, de 80 éven belül a bolygóra alig lehet ráismerni. Az állatok és növények már megkezdték az elvándorlást az északi sarkvidékek felé, és lehet, hogy az emberek is erre kényszerülnek, ahogy a Föld jó része az ember számára élhetetlenné válik.
Klímaváltozás: felejtsük el a gulyáslevest és a pörköltet

Klímaváltozás: felejtsük el a gulyáslevest és a pörköltet 

A növényi eredetű ételekben gazdag, de húsban szegény étrendre való áttérés, az élelmiszerhulladék felére csökkentése, valamint a mezőgazdasági termelés fejlesztése a három kulcslépés, hogy az emberiség fenntartható jövőt építsen ki magának 2050-re.
Ha rajtuk múlik a környezetvédelem, akkor nagy a baj

Ha rajtuk múlik a környezetvédelem, akkor nagy a baj 

A jövő generációját nem érdekli eléggé a környezetvédelem? Mit teszünk azért, hogy zöldebbek legyünk? Tudjuk, mit jelent a zero-waste? Mit tartunk veszélyesebbnek, a műanyaghulladékot vagy a légszennyezést? A Jófogás online kutatása a többi között ezekre a kérdésekre kereste a választ.
Ürge-Vorsatz Diana: egy percet se késlekedhetünk

Ürge-Vorsatz Diana: egy percet se késlekedhetünk 

Azonnali hatékony intézkedésekkel, átfogó gazdasági szerkezetváltással elkerülhető a fokozódó éghajlatváltozás súlyos gazdasági, társadalmi és környezeti kárainak zöme. Erre hívja fel a figyelmet kilenc hazai szakmai szervezet az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) új jelentése alapján, amely jelentős hatással lesz a közelgő ENSZ-klímacsúcsra, valamint az uniós és nemzeti álláspontokra.
Alig maradt idő a világ megmentésére

Alig maradt idő a világ megmentésére 

Négy évvel a legutóbbi jelentés után, újra megkongatta a vészharangot az ENSZ Kormányközi Klímavédelmi Testülete (IPCC), a kutatók most arra hívták fel a figyelmet, hogy gyorsan fogy az idő a klímaváltozás mérséklésére.
Klímaváltozás: pollenszezon januárban, malária az Alföldön

Klímaváltozás: pollenszezon januárban, malária az Alföldön 

A klímaváltozás valószínűleg a 21. század legsúlyosabb környezet-egészségügyi problémája. Hazánkban a legfontosabb egészségi kockázatot az extrém hőmérsékleti események jelentik – derült ki a Magyar Tudomány szeptemberi számában megjelent írásból. A hőhullámok öt év alatt közvetlenül több mint 3800 ember halálához járultak hozzá Magyarországon.
Látható elváltozásokat okoz a növényeknél a klímaváltozás

Látható elváltozásokat okoz a növényeknél a klímaváltozás 

Vastagabb levelet növeszt a növények nagy része a légkör növekvő szén-dioxidszintje miatt. Ennek a fiziológiai elváltozásnak komoly következményei lehetnek a Washingtoni Egyetem kutatói szerint. Felfedezték, hogy a vastagabb levelű növények súlyosbíthatják a klímaváltozás hatásait, mivel kevésbé hatékonyak a légköri szén megkötésében.
„Évtizedek óta nem tapasztalt éhínség felé tartunk”

„Évtizedek óta nem tapasztalt éhínség felé tartunk” 

Bár globálisan elég élelmiszert termelünk, mégis több százmillióan éheznek, és ez a szám a klímaváltozás miatt növekszik, derült ki az ENSZ friss jelentéséből.

Nem véletlenül volt különös a nyári időjárás 

Erdőtüzek és melegrekordok Svédországban, aszály Nagy-Britanniában, példátlanul hosszú kánikula az Alföldön. A különös nyár hátterében olyan légkörfizikai változások állnak, amelyeket a globális felmelegedés erősít fel, és minden valószínűség szerint gyakoribbá is tesz.

150 ezer euróra pályázhatnak zöld startupok 

A klímaváltozás kihívásaira megoldást kínáló magyar vállalkozások jelentkezését várja a Climate-KIC inkubációs programja, 40 ezer euró vissza nem térítendő támogatásra lehet pályázni.

… és még vége sincs a nyárnak 

Habár még nincs vége a nyárnak, de a 2018-as év legmelegebb évszaka meteorológusszemmel nézve is furcsa szezonként vonul majd be a magyarországi klímatörténetbe – hívta fel a figyelmet az Országos Meteorológiai Szolgálat friss elemzése.

Itt lehet majd Észak Szingapúrja 

Folytatódik az éghajlatváltozás és egyre hosszabban lesz használható az észak-nyugati átjáró a messze Északon, a Sarkkör vidékén. Az új világkereskedelmi útvonalhoz kell még vasútvonal, valamint alagút Helsinki és Tallin között.

Az óceánok is felforrnak a hőhullámban 

Az óceánokban is rekordmagas hőmérsékletet mérnek a hőhullám hatására. San Diego partjainál a mérések 1916-os kezdete óta legmagasabb tengeri hőmérsékletet jegyezték fel a hónap elején: a Scripps Piernél augusztus 9-én 26,3 Celsius-fokot mértek. 

Melegházzá válik a Föld, figyelmeztetnek a tudósok 

Még ha sikerül is mérsékelni az üvegházgáz-kibocsátást, lehetséges, hogy a globális klíma 2 Celsius-fokos felmelegedésén belül is beindulhatnak olyan folyamatok, amik továbblendítik a klímaváltozást a 4-5 Celsius-fokos mezsgyébe.

Már egy nagy globális bank is aggódik: kezdünk kifogyni a Föld erőforrásaiból 

1,7 Földre lenne szükségünk, hogy fogyasztásunk jelenlegi szintjén fedezni tudjuk igényeinket ökológiai erőforrásokkal, azok károsítása nélkül. 1970-ben még csak 2 nappal léptük túl a Föld kapacitását. A klímaváltozás negatív hatásaihoz való alkalmazkodás kerül majd a cégek és a kormányok programterveinek élére.

Most már a klímaváltozás hatásait is nézheted a műholdas képeken 

A felhasználók hamarosan a Google egy új platformján figyelhetik az ökoszisztémák változását. A Google célja az, hogy a kormányok és a környezetvédő szervezetek hozzásegítse a hatékony ökopolitika kialakításához és a felelős döntéshozatalhoz.

Atomerőművek is leálltak a hőség miatt 

A nukleáris energia üvegházgáz-szempontból az egyik legtisztább energiaforrás, azonban a klímaváltozás mégis kérdésessé teszi a jövőjét. Ennek egészen praktikus oka van: túl meleg van ahhoz, hogy működjenek.

Persorozat indult be a klímaváltozás miatt 

Új pereskedési hullám indult az Egyesült Államokban: Kaliforniától New Yorkig városok és megyék perelik az olajcégeket. Új kereseti taktikát használnak: a tengerszint emelkedését, ennek a helyi ingatlanokra gyakorolt hatását és a közháborítás vádját használják az olajipari vállalatok elmarasztalásának kivívására. Ha győznek a felperesek, bármelyik eset precedensértékűvé válhat.

Csaknem olyan meleg a Balti-tenger, mint a Földközi 

Továbbra sem enyhül a kánikula Németországban, csütörtökön már a Földközi-tenger vízének hőmérsékletét is megközelítette a Balti-tenger vize az északnémet partoknál.

Cowboycsizmás, klímahívő meteorológus lesz Trump tudományos főtanácsadója 

Trump elnöksége első másfél évében igyekezett ignorálni a klímaváltozást. Most viszont a Fehér Ház Tudomány és Technológia Politikai Osztályának vezetőjévé választott egy olyan tudóst, aki a szélsőséges időjárás szakértője. Márpedig az egyértelműen összefügg a klímaváltozással.

A pusztító tűzvészek nem hallgatnak a politikusokra 

Miközben sokan, köztük Trump amerikai elnök, még mindig tagadják a klímaváltozás következményeit, júliusban 25.000 tűzoltó dolgozott 140 erdőtűz oltásán az Egyesült Államokban – és további, olyan mértékű tüzekre kell számítani, amelyekre századok, akár évezredek óta nem volt példa.

Idén is feléltük a Föld éves tartalékait 

Idén is két végén égeti a gyertyát az emberiség, másfél Föld erőforrásai sem lennének elegek ahhoz, hogy hosszú távon fenntartsuk az életmódunkat. Augusztus 1-re esik idén a túlfogyasztás napja.

Összekeveredtek az évszakok: egy hónap és már kész az újbor 

Ahogyan minden évben, idén is a Csabagyöngyével kezdődik Magyarországon és egész Európában a szüret, hiszen ez a legkorábbi szőlőfajta az északi féltekén. Ráadásul a mostani szüret kb. 2 héttel korábbra tevődött, mint ahogy ezt más években megszoktuk.

Globális felmelegedés: igen, ezért van ilyen meleg 

Az északi félteke nagy területein szélsőségesen meleg és száraz időjárás uralkodik hetek óta. A kérdésre, hogy miért van ez így, a válasz nyilvánvaló: a globális felmelegedés megzavarja az évmilliók óta működő időjárási rendszereket.

Kétszer durvább lehet a globális felmelegedés, mint gondoltuk 

A ma használatos számítógépes klímamodellek alábecsülik a hosszútávú változásokat. Három korábbi felmelegedési korszakból azonban az a tanulság: kétszer erősebb lehet a felmelegedés, mint amiről a klímapolitika beszél.

Tonnánként 27 ezer forintból kivonják a levegőből az üvegházgázokat 

A karbon megkötés technológiai megoldásai eddig túl költségesnek bizonyultak ahhoz, hogy globális méretekben bevethessük a klímavédelem érdekében. Egy új megoldás azonban gazdaságossá teszi az üvegházgázok kiszívását a levegőből, tonnánként 92-232 dollárért. Az eljárást kidolgozó kanadai cégbe Bill Gates is befektetett.

Halálos összecsapások a vízért 

Súlyos vízhiány kínozza Pakisztánt és Indiát. A helyzet annyira kritikus, hogy több alkalommal is halálos összetűzések történtek.

A bevallottnál jóval magasabb lehet az amerikai kibocsátás 

Az amerikai kőolaj-és gázipar évente 13 millió köbtonna metánt bocsát ki, 60 százalékkal többet az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség eddigi becslésénél - derült ki az Coloradói Egyetem vezetésével készült tanulmányból.

Ez a csokimárka egyre több országban csak megújuló energiát használ 

A megújuló energiákra való átállás is olyan trendje a vállalati felelősségvállalásnak, ami mellett egyre több cég kötelezi el magát. Van olyan ország, ahol a villamos energia áringadozása túl nagy a csúcsidőszak és a többi napszak között, hogy a napenergia maradt az egyetlen kalkulálható és gazdaságos megoldás.

Rendkívüli időjárás: három hét múlva indulhat a szüret 

Az idei tavasztól tapasztalható időjárás különleges helyzetet teremtett a szőlőtermesztésben országszerte. A rendkívüli klimatikus viszonyok miatt már július közepén megkezdődhet a szüret a Csabagyöngye szedésével.

G7: Trump a világ ellen 

Botrányba fulladt a kanadai g7-es találkozó, az USA és az elvileg szövetséges országok megegyezése Trump vámtervein bukott el. Hétből hat ország egységes, de az Egyesült Államok nélkül keveset tudnak tenni a klímavédelem és a szabad kereskedelem érdekében.

Elektromos autók miatt fektetnek a megújulókba az olajcégek 

Kezd felpörögni az olajvállalatok megtelepedése a megújuló energiák szektorában, de még mindig az árbevételük és éves akvizícióik töredékét költik ilyen cégekre. A megújulók nyereségessége azonban kihagyhatatlan üzleti lehetőség, s az elektromos autók térnyerése is rákényszeríti őket, hogy ilyen irányban invesztáljanak.

Így hamukálnak az olajcégek a klímaváltozásról 

Nem ismerik el, hogy jelentős szerepük volt a létrejöttében, hogy most zajlik, és hogy azonnali cselekvésre lenne szükség. Fenntarhatósági és etikai jelentéseikben valami távoli dologkként kommunikálják a globális felmelegedést, amit majd egyszer kezelni kellene. Ha egyáltalán érdemes és már nincs túl késő ehhez.

Magyarország 2028: mi vár a mezőgazdaságra? 

Az előttünk álló 10 év legfőbb mezőgazdasági kihívásait az jelenti, hogy a hazai gazdák fel vannak-e készülve a növekvő húsfogyasztás miatti többlettermelésre, mennyire nyitottak az alternatív fehérjeforrásokra és milyen módszerekkel tudnak alkalmazkodni a klímaváltozáshoz – hangzott el a K&H-ban rendezett Agrár Klubon, ahol az agrárium 10 éves vízióját vitatták meg a szektor szakemberei.

Fenntarthatóságba fektet a Mars csoki gyártója 

Egymilliárd dollárt különít el fenntarthatósági célokra a világ egyik legnagyobb édességgyártója, a Mars. 2050-ig 67 százalékkal csökkentenék az üvegházgáz-kibocsátásukat.

Nincs értelme a sarkköri olajkitermelésnek? 

Persze amíg a székében volt, ezt ilyen nyíltan nem mondhatta ki Christiana Figueres, aki a párizsi klímaegyezmény tető alá hozásáért is felelős. Három okot sorol fel, amiért el kéne felejteni az Északi-sark megbolygatását.

A rekordmeleg tenger erősítette a pusztító hurrikánt 

Hetekkel az előtt, hogy a Harvey hurrikán 2017 augusztusában lecsapott az Egyesült Államok texasi partvidékén, a Mexikói-öböl vize minden idők legmelegebbje, 30 Celsius-fokos volt az amerikai Nemzeti Légkörkutató Intézet (NCAR) új elemzése szerint.

Jégolvadás: a fókák vezethetik nyomra a kutatókat 

A Déli-sark körüli tengerekben élő két fókafaj egyedei segítenek brit kutatóknak abban, hogy adatokat gyűjtsenek a nyugat-antarktiszi fogyatkozó jégtakaró körüli vizek hőmérsékletéről és sótartalmáról, hogy a klímakutatók még pontosabb előrejelzéseket készíthessenek a jégtakaró olvadásáról.

2017-ben voltak a legmelegebbek az óceánok 

A klímaváltozás mérésében nemcsak a talaj és a levegő hőmérséklete számít, hanem a tengeré is. Az óceánok melegedése jelzi a legpontosabban a klímaváltozás gyorsaságát. Az öt legmelegebb évet az óceán hőmérsékletében mind ebben az évtizedben mérték.

Túl nehéz feladat a napfény tompítása, véli az ENSZ 

A geoenginering egyik leleménye, miszerint vegyi anyagokat szórnának a magas légkörbe, hogy így tompítsák a napsugarak erejét, túl nehéz feladatnak mutatkozik ahhoz, hogy kivitelezhető legyen, vonta le a konklúziót az ENSZ vizsgálata.

A klímaváltozás és minimálbér miatt drágul a bor 

A borárak emelkedése várható a külkereskedelmi folyamatok és a termelési költségek növekedése miatt – hívta fel a figyelmet a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa. A szélsőséges időjárás ugyanis tavaly a világ több régiójában is nagymértékben csökkentette a szőlőtermelést, ami befolyásolhatja a 2018-ban piacra kerülő borok mennyiségét is.

Karbonsemleges az autómegosztás az Uber riválisánál 

Már az első évben több millió dollárt költ a Lyft karbonsemlegesítő projektekre, vagyis olyan beruházásokra, amik üvegházgáz-megkötéssel ellentételezik az autóhasználattal járó káros anyag kibocsátást. Az Uber vetélytársa így próbál ügyféllojalitást kiépíteni a környezettudatos polgárok körében.

Minden rekordot megdöntött az áprilisi időjárás 

A tavalyi év is az átlagosnál melegebb volt, de az idei áprilisi időjárás minden rekordot megdöntött, 2018 éve nem volt ilyen meleg a második tavaszi hónap Magyarországon - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Az oroszoknál is eltűnőben vannak a gleccserek 

Az Oroszország Északi-sarkvidékének gleccsereit vizsgáló geofizikusok kimutatták, hogy a jégtömeg esetében az elmúlt évtizedben csaknem kétszer akkora volt a jégveszteség, mint az előző hatvan évben.

Felmelegedés: a hegycsúcsok is kizöldülnek 

Megötszöröződött az elmúlt tíz évben az európai hegycsúcsokon élő növényfajok száma az 1957-66 közötti időszakhoz képest - mutatta ki 11 európai országi kutatóinak közös tanulmánya, amelyet a Nature című tudományos folyóiratban tettek közzé.

Balaton: unokáink már látni sem fogják? 

Riasztó eredményekre hívták fel a figyelmet, a klímaváltozás miatt ugyanis a magyar tenger is gondba kerülhet: a kutatók prognózisa szerint 2100-ra a Balaton vízgyűjtőjén a vízkészlet jelentős csökkenésére kell számítani, ami befolyásolja tó hasznosíthatóságát is.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Infokom

Hol tartanak a cégek a digitalizációban?

Hol tartanak a cégek a digitalizációban? 

A Digiméter negyedik alkalommal mérte fel a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációjának szintjét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo