Az EcoAct Group a korábbi jelentéseiben a francia, az angol és a spanyol tőzsde élvonalát (CAC 40, FTSE 100, IBEX 35), a legnagyobb cégeket elemezte környezettudatosság szempontjából. Összesen 79 kritériumot vizsgált, és ezek szerint osztályozta az óriáscégeket. Új vizsgálatában a Dow Jonex Index 30 topvállalatát vette górcső alá.
E cégek ökológiai teljesítménye és szerepvállalása éles kontrasztban áll a Trump-adminisztráció környezetvédelem-ellenes, Obama zöld törvényeit lefaragó politikájával. A világ közvéleménye iránt elszámolással tartozó, nagy tőzsdei cégek ma már nem engedhetik meg maguknak, hogy ne vegyék fontosnak a környezetkímélő üzletvitel kialakítását.
A világ legnagyobb és legnyereségesebb vállalatairól van szó. Miért fontos nekik a környezetbarát működés? Mert meg vannak győződve róla, hogy ezzel versenyelőnyt szereznek mind megtakarításban (energiatakarékosság, alapanyagpazarlás kiiktatása, erőforrások optimalizálása stb.), mind a fogyasztói megítélésben (a társadalomtudatos renomé márkahűséget eredményezhet). Azok az országok, ahol nincsenek szigorú környezetvédelmi követelmények a cégekkel szemben, ott a cégek nem válnak „klímarezilienssé”, vagyis kevésbé motiváltak arra, hogy adaptálódjanak, és felkészüljenek a klímaváltozás üzletvitelükre gyakorolt káros hatásaira, és azokat kivédjék.
Karbonsemleges multik
Jelenleg viszonylag kevés óriáscég van, mely karbonsemleges. Az EcoAct Group a tőzsdei élvonalban csak kettőt nevez meg: az egyik a Goldman Sachs, a másik a Microsoft. Ugyanakkor egy gyors Google-keresés elárulja, hogy több más vállalat állítja ugyanezt magáról: a UPS csomagküldő, a Scandinavian Airline, az Avis autókölcsönző mind karbonsemleges, 2007 óta a Google, 2012 óta a Marks & Spencer is az.
Íme a legfontosabb megállapítások a Dow 30 vizsgálatból:
- A Microsoft, az Intel és a Johnson & Johnson bizonyultak a legzöldebb vállalatoknak a Dow 30-mezőnyben.
- A Dow 30-ban szereplő IT- és telkomcégek 83 százaléka bekerült a legzöldebb top 10-be is, ami azt jelenti, hogy e két szektorban előrehaladott a megújuló energiák használata.
- A Microsoft küldetése "erőt adni minden embernek és szervezetnek a bolygón, hogy többet tudjon elérni", s e misszióba illeszkedve kínál mesterséges intelligenciát a környezetvédelemre, használ energiatakarékos szerverközpontokat és okos technológiai megoldásokat a vízhiány kezelésére.
- Üzleti tevékenysége zöldítésével a Microsoft évente 9,5 megatonna szén-dioxid kibocsátásának veszi elejét; 10 millió kilogramm elektronikai eszközt hasznosít újra, mely egyébként a hulladéktelepen végezné.
- A Dow 30-cégek 70 százalékának van terve arra, hogy a klímakockázatokat kezelje.
- A Dow 30-vállalatok vezérigazgatóinak fele tett nyilatkozatot arról, hogy cégével részt vesz a klímavédelemben.
- Angliában és Franciaországban az amerikainál szigorúbb törvényi előírások vonatkoznak arra, hogy a cégeknek jelenteniük kell légszennyezésüket a részvényesek felé. Itt a vállalatok 100 százaléka jelenti első és másodfokú emisszióját (vagyis a beszállítókét is), 80 százalék közlései pedig kiterjednek a harmadfokú kibocsátásra is (a beszállítók beszállítói).
- Az EcoAct Group vezetője meglepőnek találta, hogy a Dow 30-mezőnyben csak a cégek 27 százaléka tűzte ki konkrét célnak, hogy 100 százalékban átáll a megújuló energiákra, pedig többségük már használ megújulókat.
- A tőzsdei élmezőnyök korábbi vizsgálataihoz képest a Dow 30 körén belül a legnagyobb azon cégek aránya, melyek javadalmazzák a munkatársaikat, ha segítenek elérni a kitűzött környezettudatos vállalásokat: 37 százalék nyújt valamiféle ösztönző eszközöket ezért, 30 százalék pedig pénzbeli jutalmat oszt szét a felsővezetés szintjén.