Klímaváltozás cikkek


Obama sem hozta meg az igazi áttörést?

Obama sem hozta meg az igazi áttörést? 

Minden korábbinál határozottabban elkötelezte magát az éghajlatváltozás elleni küzdelem mellett a hét legfejlettebb ipari hatalom és Oroszország alkotta G8-as csoport. Szerdán kezdődött csúcstalálkozójuk első napját záró közös nyilatkozatuk szerint nem emelkedhet világszerte 2 Celsius foknál nagyobb mértékben a középhőmérséklet a 2020-ig tartó időszakban, a szén-dioxid-kibocsátást pedig 50 százalékkal csökkenteni kell 2050-ig. Ez sem elég?
"Adjunk nekik évi 100 milliárd dollárt"

"Adjunk nekik évi 100 milliárd dollárt" 

Gordon Brown brit miniszterelnök szerint a "gazdag államoknak" egy olyan, évi 100 milliárd dollárral gazdálkodó pénzalapot kellene létrehoznia, melyből segíteni lehetne a fejlődő országokat a klímaváltozás elleni harcában. Brown szerint 2020-ra kellene felállnia az alapnak, mely a pénzét elsősorban a széndioxid-kibocsátási jogokkal folyó kereskedelemből, a kereskedési rendszer nemzetközi kiterjesztése révén hozná össze.
Egyre közelebb a katasztrófa

Egyre közelebb a katasztrófa 

Hirtelen és elkerülhetetlen éghajlati változások egyre növekvő kockázatával kell szembenéznie a világnak a vártnál gyorsabb globális felmelegedés miatt - figyelmeztetett egy nemzetközi tudóscsoport csütörtökön nyilvánosságra hozott tanulmánya.
Egy biztos: a gazdagabb és a szennyező fog fizetni

Egy biztos: a gazdagabb és a szennyező fog fizetni 

Megállapodtak az uniós országok állam-, illetve kormányfői arról, hogy milyen elvek szerint finanszírozzák az éghajlatváltozás elleni globális küzdelem teendőit - közölték uniós diplomaták.
Egy hét zöld szemmel

Egy hét zöld szemmel 

Ahogy minden héten, most is számos környezetvédelemről, illetve társadalmi felelősségvállalásról szóló hírről számolt be a Klímablog. Az elmúlt hét napban megjelent hírekből szemlézünk.
Fiatalokkal erősítenek a környezetvédők

Fiatalokkal erősítenek a környezetvédők 

A Klíma Klub 2009. június 6.-án a Csillebérci Szabadidő és Ifjúsági Központban megalakította a Gyermek - Diák, és Ifjúsági Tagozatát. A toborzásnak lesz folytatása, hiszen a nyár során több alkalommal is keresnek vállalkozó kedvű fiatalokat.
Spóroljuk meg a kibocsátás harmadát!

Spóroljuk meg a kibocsátás harmadát! 

A kormány döntése nyomán a zöldtárca még a nyáron kiírhatja a kiotói kvótabevételből finanszírozott Klímabarát Otthon és Klímabarát Intézmény pályázatokat a Zöld Beruházási Rendszer keretében.
40 év múlva "spanyol" időjárás lesz hazánkban

40 év múlva "spanyol" időjárás lesz hazánkban 

Magyarországon és Lengyelországban 2050-re annyi lesz a 30 Celsius foknál melegebb napok száma, mint jelenleg Spanyolországban és Szicíliában - tartalmazza a Világbank legújabb tanulmánya.
A Kárpátok szerepe az éghajlatváltozásban

A Kárpátok szerepe az éghajlatváltozásban 

Május 15-16-án a Kárpát-medence országaiból meghívott 50 szakember részvételével a „Kárpát-medencei feladatok a XXI. századra" elnevezésű program keretében „Az Északkeleti-Kárpátok erdeinek szerepe az éghajlatváltozásban" címmel konferenciát tartottak Kiskunfélegyházán.
Klímaharc: "született egy új eszköz"

Klímaharc: "született egy új eszköz" 

A walesi herceg szerint az internet a legalkalmasabb eszköz arra, hogy felhívja az emberek figyelmét a környezetszennyezés következményeire. „Született egy eszköz, melynek segítségével eredményesen vehetjük fel a harcot" - vélte Károly herceg.

Milyen az éghajlatváltozás a gyerekek szemével? 

A Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, valamint az Oktatási és Kulturális Minisztérium ismét meghirdeti immáron hagyományosnak tekinthető rajz- és fotópályázatát a 2009. szeptember 16-22. között megrendezésre kerülő Európai Mobilitási Hét és Autómentes Nap alkalmából. A „Szokásaid változzanak, ne az éghajlat!" jelmondat égisze alatt futó pályázatra több kategóriában is várják a szervezők az óvodás korú, általános- és középiskolás gyermekek alkotásait.

Nem olvad az Antarktisz annyira 

Az egyik legnagyobb jégmező elolvadása feltehetően nem fogja olyan mértékben megemelni az óceánok szintjét, mint azt korábban vélték. A kutatók most 5-6 méter helyett 3,3 méterre teszik a nyugat-antarktiszi jégmező megsemmisüléséből eredő tengerszint-növekedést. 

Az amerikaik nem érzik magukat hibásnak 

Érdekes változást tárt fel a Rasmussen közvélemény-kutató csoport az amerikai választópolgárok globális felmelegedésre vonatkozó véleményét illetően. Míg a tavalyi kutatás során a szavazók közel fele értett egyet azzal, hogy az éghajlatváltozás miatt az emberi tevékenység okolható, addig idén már azok vannak többségben, akik a bolygó természetes életciklusához tartozó jelenségnek tekintik a folyamatot.

Egy buszjegybe kerül a klímaváltozás megállítása 

Az európai vezetők brüsszeli találkozójukon elismerték, hogy a klímaváltozás leküzdése érdekében a fejlett világnak elő kell teremtenie a fejlődő országokat segítő pénzforrásokat, azonban konkrét összegekről nem beszéltek, amellyel megalapozhatnák ezeket a terveket. A Greenpeace szerint a konkrét pénzügyi vállalások hiánya nem visz minket közelebb egy globális klímamegállapodás felé az ez év decemberében tartandó ENSZ Klímakonferencián.

Az egész Földet megfigyeli a NASA 

A NASA és a Cisco bejelentette, hogy közösen fejleszti ki a Planetary Skin nevű, a bolygónk egész felszínét lefedő hálózatot, amely a világ számos pontján mért környezeti adatok összegyűjtését, rendszerezését és statisztikai elemzését szolgálja.

A kihívás nagy, de a tét még nagyobb 

A Klíma Klub által szervezett első magyarországi Klímacsúcs bebizonyította, kell és lehet is beszélni a kérdésről. Van igény a párbeszédre, ha erre a megfelelő főrumok rendelkezésre állnak A konferencia plenáris ülésén és a délutáni szekcióüléseken elhangzott előadások bizonyították, hogy a politikusoktól a tudományos élet és a gazdaság képviselőin át a civil szervezetekig, a társadalom minden szereplője tisztában van a klímavédelem jelentőségével. Ahogyan a Klímacsúcs díszvendége Stavros Dimas, az EU környezetvédelmi biztosa fogalmazott, a zöldebb világ megteremtése a ma élő generációk feladata és felelőssége.

A városok nem adják fel, Budapest sem 

A Bizottság kezdeményezésére a Polgármesterek Szövetsége keretében több mint 350 európai város - köztük Budapest - ünnepélyes keretek között vállalást tett arra, hogy nem pusztán teljesíti, hanem túlteljesíti az EU egyik fontos energiapolitikai célkitűzését és 2020-ig 20%-kal mérsékli a szén-dioxid-kibocsátást.

Megfulladnak az óceánok! 

Ha nem sikerül drasztikusan csökkenteni az üvegház hatású gázok kibocsátását a következő ötven évben, a Föld óceánjai fuldokolni fognak százezer éven keresztül. Az átlaghőmérséklet további emelkedése csökkentheti a tengerek oxigén elnyelő képességét, ami felborítja a vízi élőlények táplálékláncát és a víz jórészét élettelenné teheti.

"Az unió vezetői a katasztrófa felé kormányoznak" 

A környezetvédő szervezetek úgy látják, hogy az unió energia és klímacsomagja jelen formájában nem alkalmas arra, hogy megteremtse az energia- és klímabiztonság szempontjából megnyugtató jövő alapjait. A zöldek azt kérik, ne támogassák a magyar képviselők a felpuhított csomagot. Íme a nyílt levél.

Vegyelvissza.hu az Év Honlapja 

Az Internet Marketing Klub és a Magyar Marketing Szövetség által az idén immár hetedik alkalommal közösen meghirdetett "Az Év Honlapja" pályázatának 281 nevezése között, a non-profit kategória győztese, valamint az összesített közönségszavazat 4-ik helyezettje lett a Klímaváltozás elleni program, a Vegyél vissza! weboldala. A weboldal az alapítók és a Webshark együttgondolkodásának eredményeképp jött létre, akik szakmai támogatóként a klímavédelmi kampány online megjelenését a program indulása óta erősítik.

A klímaváltozás is segíthet a válság elleni harcban 

A globális gazdasági válság ellenére a nemzetközi közösségnek folytatnia kell a küzdelmet a klímaváltozás ellen, sőt, a klímavédelem új munkahelyeket is teremthet az általános munkahelyvesztés közepette, állapították meg a 14. ENSZ Klímakonferencia résztvevői a tanácskozás kezdetén a lengyelországi Poznanban.

Takaróval a klímaváltozás ellen 

Több mint másfél méter vastag jégréteget védtek meg az olvadástól milánói tudósok egy négy milliméter vastag anyaggal az egyik síparadicsomban.

Hazánk jól teljesít, így kompenzációt akar 

A V4-ek külügyminiszterei varsói találkozójukon számos uniós témával kapcsolatban egyeztettek. Az országok támogatásukról biztosították a visegrádiak közül januárban debütáló cseh elnökséget, valamint az unió klímavédelmi csomagjával kapcsolatban is tárgyaltak.

Videó: egy tüntetés testközelből 

Az alábbi kisfilmen egy, a hideg időjárás miatt elhalasztott tüntetést mutatnak be. Reméljük mi sosem fogunk hasonlót megérni.

A magyar gazdák lehetnek a klímaváltozás nyertesei! 

Amennyiben sikerül megvalósítani a tervezett projekteket, akkor hazánk vezető élelmiszertermelő ország, így a felmelegedés győztese lehet - véli az FVM. Már persze, ha megfelelő mennyiségű növényt termelünk, ha azt el tudjuk adni külföldre és továbbra is élénk marad az érdeklődés a bioüzemanyagok iránt. De akkor igen.

Létkérdés, hogy ne csak a szánk legyen nagy 

Magyarország a térség államaihoz képest fokozottan ki van téve az éghajlatváltozás várható negatív hatásainak, így elemi érdeke, hogy elősegítse a mielőbbi uniós és a globális összefogást - hangsúlyozza az Energia Klub közleményében annak kapcsán, hogy az Európai Unió Környezetvédelmi Tanácsa hosszú távú klíma- és energiapolitikai kérdéseket is napirendjére tűz a jövő héten.

Klímakockázatok 

Napjaink egyik legkomolyabb kihívása a klímaváltozás, amelynek következményei messze túlmutatnak a környezeti hatásain. Nem véletlen, hogy a téma viszonylag rövid időn belül beférkőzött a politikai és gazdasági életbe egyaránt. A KPMG nemrégiben publikált tanulmánya ugyan kísérletet tesz arra, hogy felmérje a probléma üzleti életre gyakorolt esetleges hatásait, de kérdései és következtetései elsősorban a figyelem felkeltését célozzák.

12 bölcs válaszokat keres 

Az EU vezetői csütörtökön valószínűleg jóváhagyják a bölcsek tanácsának felállítását. A tizenkéttagú testület legfőbb feladata az Európát érő kihívásokra történő lehetséges válaszok kidolgozása lesz, elnöknek Felipe González, volt spanyol miniszterelnök kérték fel.

Mindenkinek ad munkát a klímaváltozás 

A felívelőben lévő "zöld" gazdaság új munkahelyek millióit teremti világszerte a következő években, Németországban 2030-ra több embernek ad állást a környezetvédelem, mint a nehézipar, a gép- és autógyártás - derül ki az ENSZ munkaügyi szervezete, az ILO legújabb tanulmányából.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
 Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni

Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni 

Gyurcsik Attilával, a Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán több dobogós helyezést elért Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával beszélgettünk.
A kockázat csökkenthető, de a legjobb, ha egyáltalán nem dohányzunk

A kockázat csökkenthető, de a legjobb, ha egyáltalán nem dohányzunk 

Május 31-e a Dohányzásmentes Világnap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo