Az emberiség cselekedetei az elkövetkező néhány évtizedben több tízezer évre meghatározzák majd a földi klímát. A nem megújuló energiahordozók ugyanis természetes úton ennyi idő alatt távoznak a légkörből - nyilatkozta Gerry Shaffer geokémikus, a Koppenhágai Egyetem kutatója a Wirednak.
A dán egyetem kutatói az üvegházhatású gázok kibocsátását elemző két modell hatását vizsgálták az óceánokra. Az első abból indult ki, hogy az emberiség elkezdi visszaszorítani az üvegházhatású gázok kibocsátását és ezek mennyisége a légkörben 2050-től már csökkeni fog. Az óceánok hőmérséklete ebben az esetben is emelkedne, de csak olyan mértékben, amihez még képes alkalmazkodni a tenger élővilága. A második modell abból indult ki, hogy nem változik semmi és a széndioxid mennyisége az évszázad végéig növekedni fog a légkörben. Ebben az esetben az óceánok hőmérséklete olyan mértékben emelkedhet meg néhány ezer év alatt, hogy képtelenné vállnak a jelenlegi ökoszisztéma fenntartására, és a halak, kagylók és rákfélék oxigén hiányában kipusztulnak.
A dán kutatók hosszú távú jóslata korántsem annyira részletes, mint a legtöbb rövid távú hely specifikus előrejelzés, de a modell elkészítésénél használt módszerrel, korábbi adatok segítségével pontosan tudták meghatározni az éghajlat már megfigyelt változásait. A jóslat készítésénél nem vették figyelembe az óceánokba kerülő széndioxid növekedésének olyan, már most is tapasztalható hatásait, mint az óceánok elsavasodása, aminek hatására a korallzátonyok pusztulni kezdtek.