A 28 milliárd forintot ésszerűen is el lehetne küldeni

Az Energia Klub július 3-i, két országos napilapban is megjelent közleménye után több, energiahatékonysággal és megújuló energiával foglalkozó szervezet, illetve cég is eljuttatta észrevételeit az egyesülethez. Ezekből egyértelműen kiderül, hogy a legtöbb érdekelt elfogadhatatlannak és gazdaságilag károsnak tartja a kormány folyamatos ígérgetését a Zöld Beruházási Rendszer pályázatainak ügyében. Az éles kritikák mellett többen a kvótaeladásból befolyt 28,2 milliárd forint ésszerű felhasználására is javaslatot tettek.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Magyar Pellet Egyesület szerint például a pályázatok kiírásának késlekedése kiábrándító, különösen annak fényében, hogy a megújuló energiahordozók terén azt a rendkívül pozitív folyamatot sikerült megakasztani, mely a tavalyi NEP pályázat kapcsán megindult. Ha a szándék megvan az idei pályázatok kiírására, jelen esetben a pénz is rendelkezésre áll, akkor valami még mindig hiányzik. Hogy ez mi, arra jó lenne választ kapni az illetékesektől - összegezte az egyesület véleményét Jakab Andrea kommunikációs munkatárs.

A KVVM részéről elfogadhatatlan az a felelőtlen, néha arrogáns ígérgetés, ami már a megjelenés előtt komolytalanná, hiteltelenné tette a pályázatot - írta levelében Varga Pál, a Magyar Épületgépészek Szövetsége Megújuló Energia Tagozatának elnöke. Ráadásul nem csak a Zöld Beruházási Rendszer nem jelent meg, de emiatt nem írták ki a 2008-ban viszonylag jól működő NEP-et sem. A szövetség szemléletes megfogalmazása szerint, így két szék közül sikerült a pad alá beesnünk.

Bizonytalanság

Dékány István, a napenergia hasznosításával is foglalkozó Callens Kft. ügyvezetője felháborítónak tartja azt a közömbösséget és nemtörődömséget, ahogy a kormány a bevételt, és az ebből megvalósításra kerülő beruházásokat kezeli. A pályázatok bizonytalan kiírása a cégüket, ahogy fogalmazott, övön alul érinti. Több munkájuk befejezése csúszik, és sajnos van, amelyik meg sem valósul.

A véleményekből az is kitűnik, hogy nem elegendő kiírni a pályázatokat, az összeg megfelelő felhasználására is törekedni kellene. Jakab Andrea szerint az eddigi információk alapján a tervezett pályázatok elbírálási szempontjai kifejezetten hátrányos helyzetbe hozzák azokat, akik korábban már költöttek lakóépületük energiahatékonyságának növelésére, a most építkezők pedig eleve elesnek a támogatás lehetőségétől.

Kruchina Sándor, a hőszigetelő anyagok gyártásával foglalkozó Austrotherm Kft. marketing vezetője azt javasolja, hogy a támogatásokkal a kiemelten energiatakarékos épületek elterjedését kellene ösztönözni. Ezek az épületek a nagyobb energiamegtakarítás mellett követendő példaként is szolgálhatnak, sőt, a hazai tervezői gyakorlatra és a kivitelezői szokásokra is pozitívan hatnának.

Lobbik nélkül

Olyan javaslat is érkezett, hogy a minél hatékonyabb és lobbiérdek-mentes forráselosztás érdekében egy független, szakértőkből álló szervnek kellene kezelnie a rendelkezésre álló több milliárdos összeget. A követendő jó példa elvét megvalósítva kórházak, iskolák, szociális otthonok, vagy akár a nagyobb települések önkormányzati épületeinek felújítását kellene első sorban támogatni, de prioritást élvezhetnének a hátrányos helyzetben lévő régiók is.

A megújuló energiaforrásokra való átállás többek szerint is közös érdek, mivel ez alacsonyabb működési költséget, alacsonyabb energiadíjakat jelenthetne a válsággal amúgy is sújtott háztartások számára. A megújuló energiaforrások terjedésével jelentős számú új munkahely is létesülhetne az országban. Az ilyen energiahordozók nemcsak környezetkímélők, de folyamatosan rendelkezésre állnak és növelik hazánk energetikai ellátásbiztonságát is.

Kiszámíthatatlanság

A vélemények tükrében jól látható, hogy a késlekedő pályázatkiírással nem csak a lakosság esik el évi több tízezer forintos megtakarítási lehetőségtől, hanem a kiszámíthatatlan piaci körülmények egyértelműen nehéz helyzetbe hozhatják a hazai munkaerővel, helyben termelt energiát előállító, forgalmazó, illetve a felújításokban érdekelt cégeket is. Ezért is kérte az Energia Klub a kormányt arra, hogy a lebegtetés helyett jelöljön meg egy számon kérhető végső időpontot, vagy hivatalosan ismerje el: a Zöld Beruházási Rendszer pályázatai idén már nem kerülnek kiírásra.

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo