Klímavédelem: 100, vagy 30 milliárd euró?

Elképzelhető, hogy a fejlődő országoknak a decemberi koppenhágai klímacsúcsig várniuk kell, hogy kiderüljön, az EU mekkora támogatást nyújt számukra a klímaváltozás elleni küzdelemhez - áll a soros elnök svéd kormányzat közleményében.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A svéd környezetvédelmi miniszter, Andreas Carlgren a tagállamok környezetvédelmi minisztereinek találkozója után beszélt erről. A politikus elmondta, hogy az unió felkészült az anyagi segítségnyújtásra, de konkrét összegek megnevezése még korai lenne a Kiotói Egyezmény megújításáról szóló nemzetközi tárgyalások előtt.

Osztrák kollégája, Nikolaus Berlakovich véleménye szerint sem kellene az európai országoknak ajánlatukat a decemberi konferencia előtt nyilvánosságra hozniuk. Ezzel szemben a brit Energiai és Klímaváltozási Minisztérium államtitkára abbéli reményének adott hangot, hogy még a konferencia előtt sikerül valamilyen megállapodást tető alá hozniuk. Gordon Brown brit kormányfő szerint a fejlődő államoknak megközelítőleg 100 milliárd eurós segítségre van szükségük évente a klímaváltozás elleni hatékony küzdelemhez, ezzel szemben a bizottsági javaslat jóval kevesebbel, 30 milliárddal számol.

Kemény alkudozás kezdődhet az unió 27 tagállama és a támogatás célországai között, mivel a fejlett államok világos stratégiát várnak utóbbiaktól gazdaságaik „zöldebbé" tételére. Amennyiben a decemberi konferencián megállapodás születik, úgy az unió vállalja, hogy 2020-ig 30 százalékkal csökkenti szén-dioxid kibocsátását. Ha nem születik új nemzetközi egyezmény, marad a 20 százalékos célkitűzés.

Megakadályozhatják az egységes fellépést

A fejlődő országok támogatása mellett az uniós tagállamok közötti tárgyalások témáját képezi a klímaváltozás elleni küzdelem terheinek egymás közötti elosztása. Sztavrosz Dimasz uniós környezetvédelmi biztos reményének adott hangot, miszerint sikerül egyezséget kialakítani a következő hónapokban, még Koppenhága előtt. Egyes hivatalnokok azonban attól tartanak, hogy az intenzív alkudozás megakadályozza az egységes fellépést decemberben, ezért jobbnak látnák, ha az uniós megállapodás a klímakonferencia utánra halasztódna, ezzel elkerülve, hogy az olyan országok, mint Lengyelország, megakadályozhassák az egységes nemzetközi fellépést.

Mint ismeretes, Lengyelország energiaellátásának jelentős hányadát adják a szénerőművek, és egy esetleges megállapodás az energiaárak növekedését és a gazdasági növekedés lassulását eredményezheti számára.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo