Klímaváltozás cikkek
Gyarmatosítást segít a CIA
Az Egyesült Államok vezetői tudósai és kémei működnek együtt, hogy kiderítsék a klímaváltozás rejtett veszélyeit. A korábban kizárólag hírszerzésre használt kémműholdak és más titkos műszerek ezentúl az ökológiai folyamatok megfigyelését is szolgálják. A kezdeményezés nem új, valójában csak felelevenítése a Medea-programnak, amelyet a Bush-adminisztráció szüntetett meg nem sokkal kormányra kerülése után. A program könnyen elősegítheti, hogy az Északi-sark erőforrásainak kitermeléséből megkezdődjön a gazdasági haszonszerzés.
Három földrészen dermeszti a gazdaságot a hideg
Decemberben és januárban rekord-hidegeket mértek Európában, Amerikában és Ázsiában. A január eleji zordjárás idő tovább növelte a szállítmányozás lassulásából származó veszteségeket, s fokozta a mezőgazdaságban és az infrastruktúrában karácsony előtt keletkezett károkat. Még a kellemes klímájú Floridában is fagypontot ért el a hőmérséklet.
Ökológiai katasztrófától tart a pápa
Újévi békeüzenetében a természeti környezet óvására, a fogyasztásban pedig önmérsékletre szólította fel a híveket a világ legnagyobb egyházának vezetője. A csökkenő erőforrásokból adódó konfliktusokra is felhívta a figyelmet. "Ha békében élünk a Földdel, akkor lesz béke a Földön", véli a 82 éves katolikus egyházfő. "Legyetek jó őrzői annak, amit Isten adott nekünk", ösztönözte hallgatóit XVI. Benedek pápa a Vatikánban.
Valamit tenni kell: már a kínaiak tennének ellene
Egy nemrég közzétett közvélemény-kutatás eredményei szerint a kínaiak többsége aggasztónak találja a klímaváltozás jelenségét, és készek arra, hogy csökkentsék egyéni gázkibocsátásukat a kilátások javulása érdekében.
EU: nem rajtunk múlt a siker
Főként az okozta a koppenhágai klímaértekezlet kudarcát, hogy az Egyesült Államok és Kína részéről hiányzott a kötelezettségvállalásra irányuló akarat - mondta az EU soros elnökségét ellátó Svédország környezetvédelmi minisztere kedden Brüsszelben.
A kínaiak szerint valamit tenni kell!
Egy nemrég közzétett közvélemény-kutatás eredményei szerint a kínaiak többsége aggasztónak találja a klímaváltozás jelenségét, és készek arra, hogy csökkentsék egyéni gázkibocsátásukat a kilátások javulása érdekében.
Ígéretek és fellengzős szavak a klímacsúcsról
Bár Barack Obama amerikai elnök nem tett új klímavédelmi vállalásokat országa nevében, Kína hajlandónak mutatkozik növelni éghajlatvédelmi programjai átláthatóságát. A pénteki események.
Nem hozott áttörő sikert a klímacsúcs
A zárónyilatkozat "tudomásul vételével" érhet véget szombaton a koppenhágai ENSZ-klímakonferencia. A maratoni, csaknem káoszba fulladó plenáris ülésen nem sikerült elérni a zárónyilatkozat elfogadásához szükséges egyhangú döntést.
Nem éri el fő célját a klímacsúcs?
Bár még van egy kevés idő, egyelőre úgy tűnik hiába várták sokan, hogy a koppenhágai klímacsúcson sikerült a résztvevő államoknak egy, a Kiotói egyezményhez hasonló, jogilag is kötelező érvényű megállapodást kötni.
Klímacsúcs: ehhez már kevés az EU?
Minden jel arra mutat, hogy a világ két legnagyobb üvegházgáz-kibocsátója, Kína és az Egyesült Államok a koppenhágai klímacsúcs kétnapos zárószakaszába készül sűríteni az érdemi tárgyalásokat. Az Európai Unió kísérletei a patthelyzet megtörésére egyelőre sikertelennek bizonyultak.
Még nem tudni: bojkott, vagy taktikai húzás?
Továbbra sincs megállapodás a koppenhágai klímakonferencián, sőt, a fejlődő országok bojkottal fenyegették a tárgyalásokat. Magyarország új, átfogó kötelezettségvállalásban érdekelt.
Óvatos optimizmus a második félidő előtt
Félidején is túljutott a koppenhágai ENSZ klímakonferencia, amelyen egyelőre nem sikerült egyezségre jutni az éghajlatváltozás elleni küzdelem folytatásáról. A miniszterekkel, államtitkárokkal megerősített delegációknak öt napjuk maradt a megállapodásra.
Ha az USA és Kína nem....
Pénteken sem közeledtek az álláspontok a koppenhágai ENSZ klímakonferencián, és a világszervezet éghajlatváltozási ügyekért felelős tisztviselője a tanácskozás ötödik napján már azt szorgalmazta, hogy az új nemzetközi szerződés megkötéséig maradjon érvényben a Kiotói jegyzőkönyv.
Történelmi felelősség és a tudományos fasizmus
Új világrend van kialakulóban a koppenhágai ENSZ Klímakonferencián, amelynek csak egyik ürügye a klímaváltozás elleni küzdelem - mondta a magyar tárgyakódelegáció szakmai felelőse. Az amerikai republikánusok pedig még le vannak maradva: addig nem akarnak semmifél emegállapodást, amíg a "tudományos fasizmus" véget nem ér.
"Arra kérünk minden politikust.."
Közös vezércikkben szólította fel a klímaváltozás elleni küzdelemre a világ vezetőit 45 ország 56 napilapja hétfőn. A koppenhágai ENSZ klímakonferencia nyitó napjára időzített akciót a londoni The Guardian kezdeményezte, és Európa mellett Ázsiából, Afrikából és az amerikai kontinensről is csatlakoztak hozzá lapok.
Ahol jó élni: Koppenhága, Bécs, Amszterdam
Koppenhága Európa „legzöldebb" városa. A dán fővárost Stockholm, Oslo, Bécs és Amszterdam követi a sorban. Erre a következtetésre jutott az a harminc európai ország harminc nagyvárosának környezeti fenntarthatóságáról szóló egyedülálló tanulmány, amelyet a Siemens mutatott be az ENSZ koppenhágai éghajlat-változási konferenciáján.
A legérintettebbeket érdekli kevésbé a klímaváltozás
Egy számos országban elvégzett felmérés szerint már az emberek kétharmada véli úgy, hogy nagyon fontos probléma az éghajlat melegedése, s ez a legnagyobb ilyen arány az elmúlt 11 évben, a témával kapcsolatos közvélemény-kutatások kezdete óta.
A fejlett világ nem vállalja túl magát
Néhány nappal a koppenhágai klímacsúcs előtt a fejlett országok együttes kibocsátás-csökkentési vállalásai csak mintegy felét érik annak a szintnek, amire szükség lenne ahhoz, hogy az iparosodás előtti állapothoz képest a globális hőmérséklet-emelkedés ne haladja meg a 2 Celsius-fokot - hangzott el szerdán egy európai bizottsági háttérbeszélgetésen. - tudta meg a Bruxinfo.
Karnyújtásnyira a klímamegállapodás?
"Karnyújtásnyira van a megállapodás a decemberi koppenhágai klímacsúcson" - jelentette ki Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a brit Nemzetközösség trinidadi csúcsértekezletén. Franciaország és Nagy-Britannia javasolta, hogy hozzanak létre egy világalapot, amelyből segítenék a szegény országokat az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében.
Ön is tehet valamit: segítsen a faültetésben!
A Klíma Klub Közhasznú Nonprofit Kft. novemberben 11000 fát fog elültetni az ország különböző pontján a MEGOSZ, Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének segítségével.
Meglehet a régóta várt áttörés decemberben
Az Egyesült Államok és az Európai Unió megkettőzi erőfeszítéseit annak érdekében, hogy a decemberi koppenhágai klímaváltozási csúcson megállapodás születhessen - számolt be az amerikai elnök az USA-EU csúcstalálkozó után.
Végre megvan a közös EU-s álláspont
Hosszas viták után a tagállamoknak a klímavédelem nemzetközi finanszírozásával kapcsolatosan is sikerült megállapodásra jutniuk. Az unió által Koppenhágában képviselendő elveket lefektették, ugyanakkor a tehermegosztás konkrét számairól még nem egyeztettek a tagállamok képviselői.
Szárazság, erdőtüzek, vízhiány - térképen a klímaváltozás
45 nappal a koppenhágai nemzetközi klímatárgyalások előtt brit miniszterek az eddigi legambiciózusabb megállapodást sürgetik, annak érdekében, hogy ezeket a veszélyes hatásokat elkerülhessük.
Veszélyes számháború
Dúl a klímaháború, immár sok éve. A világ országai harcolnak a szén-dioxid-kibocsátással, de úgy tűnik, az egyes államok nemcsak a Celsius-fokok, hanem egymás ellen is hadakoznak. Vajon sikerül-e a különböző érdekek mentén egyezségre jutniuk? Etikai és politikai kérdések, finanszírozási dilemmák lassítják a megegyezést, amelynek elvileg decemberben, Koppenhágában kellene megszületnie. Eközben a tudósok szerint, ha továbbra is kizárólag a fosszilis energiahordozókra épül a fejlődés, nem sokat hagyunk hátra a világból a későbbi generációk számára.
Herczog: még több befektetést, még több technológiát!
Még több energetikai befektetésre, további innovatív technológiákra és új szereplőkre van szüksége Európának, hogy a decemberi koppenhágai klímacsúcs ambiciózus elvárásai valóban teljesülhessenek - összegezte Herczog Edit szocialista képviselő a legfontosabb kihívásokat az EP szerdai vitájában.
Soros György is "bezöldült"
Soros György egymilliárd dollárt készül "zöld technológiákba", megújítható energiaforrásokba fektetni. Hétvégi, koppenhágai sajtóértekezletén a magyar származású amerikai üzletember új kezdeményezést is bejelentett, amelynek keretében tíz éven át évi 10 millió dollárral támogatja a klímavédelmet.
Klímaváltozás: nyertesek vagy vesztesek leszünk?
A Magyar Agrárkamara Növénytermesztési Osztályán belül 7 taggal megalakult az Öntözésfejlesztési Munkacsoport annak érdekében, hogy a klímaváltozásnak ne vesztesei, hanem nyertesei legyenek a magyar termelők.
350 percnyi szemétszedéssel a szebb jövőért
A Klíma Klub csatlakozik az Éghajlatvédelmi Világnaphoz, melynek kapcsán meghirdeti a „350-en 350 percig a szemét ellen!" lakossági szemétszedési akcióját október 24-én a Városligetben.
A gazdagok álljanak az élre!
Egy nemrég közzétett közvélemény-kutatás szerint az ázsiai állampolgárok az amerikai elnök szerep-vállalásától teszik függővé a decemberi koppenhágai klímacsúcs sikerét. Sokan úgy vélik, Obama nélkül nem lesz változás.
Zöldben foglald el Magyarországot!
A zöldtárca „Egy mozdulat" szemléletformáló programja szeptember közepén Magyarország legnépszerűbb kvíz oldalára a Honfoglalóra költözik. Az „Egy mozdulat" program ősszel, egy országos iskolai programmal egészül ki, mely a legifjabb generációt, elsősorban az általános iskola felső tagozatos diákjait mozgósítja.
Európa milliárdokkal támogatná a fejlődők küzdelmeit
Azt javasolja az Európai Bizottság, hogy az unió évente 15 milliárd euróval támogassa a fejlődő országok küzdelmét az éghajlatváltozás ellen - derül ki brüsszeli médiajelentésekből.
Magyarország megint lehetőségei mögött kullog
Hazánk megújuló energiapolitikájában nem tükröződnek az Európai Unió célkitűzései, tétlenségünkkel, kihasználatlan napsugárzási adottságainkkal csökkentjük a fenntartható fejlődés megteremtésének esélyeit, mialatt az ország energetikai kiszolgáltatottsága változatlan marad. Pedig a megfelelően csapdába ejtett napfény kiaknázásával, a hazai besugárzási viszonyok mellett az éves energiatermelés tekintélyes hányadát lehetne a mai technológiákkal hasznosítani - hívja fel a figyelmet a Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézete (MTA MFA).
Forró hangulat a klímaegyezmény tárgyalásán
Lassan halad az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását szabályozó koppenhágai egyezmény előkészítése. A tárgyaló felek abban sem értenek egyet, hogy melyik államoknak kellene aláírni a megállapodást.
60 éven belül mérgező lesz a tenger!
Ha nem sikerül jelentősen csökkenteni az üvegház hatású gázok kibocsátását a közeljövőben, a globális felmelegedés miatt megszűnhetnek, vagy elveszthetik az erejüket a Jeges-tenger áramlatai, állítja Ola Johannessen, a Nansen Enviromental and Remote Sensing Center, norvég kutatóintézet igazgatója.
Világsztárral harcolunk a klímaváltozás ellen
Moby, az Európai Bizottság és a Music Television közös kampányának keretében ingyenes koncerttel harcol a klímaváltozás ellen. Az augusztus 20-i stockholmi előadást a világhálón keresztül milliók nézhetik egyenes adásban. A pozitív kezdeményezésből, amely a világ egyik legnagyobb problémájára igyekszik felhívni a figyelmet, Magyarország sem maradhat ki. Szeptember 19-én Budapesten is egy világsztár lép színpadra, ahol a közönség a kampány hazai fő támogatójával, Katus Attilával is találkozhat.
Klímavédelem: 100, vagy 30 milliárd euró?
Elképzelhető, hogy a fejlődő országoknak a decemberi koppenhágai klímacsúcsig várniuk kell, hogy kiderüljön, az EU mekkora támogatást nyújt számukra a klímaváltozás elleni küzdelemhez - áll a soros elnök svéd kormányzat közleményében.
Uniós hadüzenet a pazarlásnak
Az Európai Unió hadat üzent a túl sok áramot fogyasztó elektromos készülékeknek: ezek forgalmazását a következő években fokozatosan szigorítják, illetve megszüntetik.
A klímaváltozás miatt újra divat lett a mezőgazdaság
A globális felmelegedés és a gazdasági mélyrepülés miatt újra divat lett a mezőgazdaság Ausztráliában, ahol egyre több fiatal tér vissza a gyökereihez, tervezi azt, hogy mezőgazdaságból él meg.
Már a zene is segíti a klímaharcot
Az Európai Bizottság és az MTV zenecsatorna „Play to Stop - Europe for Climate" címmel közös kampánysorozatot hirdetett, mely a klímaváltozás következményeire hívja fel a fiatalok figyelmét. A kampány a decemberben megrendezésre kerülő koppenhágai klímakonferencia kísérőprogramja is egyben.
Számos sziget eltűnhet a Föld felszínéről
Nem nyújtanak elegendő védelmet a kis szigetországoknak a világ vezető hatalmai által elfogadott klímavédelmi célkitűzések - állította pénteken az érintett kis államokat tömörítő szervezet (Aosis).
Idő kell, amíg tisztább lesz a magyar levegő
A klímaváltozásra adott válaszokról, valamint a szállópor koncentráció csökkentéséről és a térségbe érkező illegális hulladékszállítmányokról is tárgyaltak a visegrádi négyek (V4-ek) környezetvédelmi miniszteri találkozóján Krakkóban.
A 28 milliárd forintot ésszerűen is el lehetne küldeni
Az Energia Klub július 3-i, két országos napilapban is megjelent közleménye után több, energiahatékonysággal és megújuló energiával foglalkozó szervezet, illetve cég is eljuttatta észrevételeit az egyesülethez. Ezekből egyértelműen kiderül, hogy a legtöbb érdekelt elfogadhatatlannak és gazdaságilag károsnak tartja a kormány folyamatos ígérgetését a Zöld Beruházási Rendszer pályázatainak ügyében. Az éles kritikák mellett többen a kvótaeladásból befolyt 28,2 milliárd forint ésszerű felhasználására is javaslatot tettek.
Obama sem hozta meg az igazi áttörést?
Minden korábbinál határozottabban elkötelezte magát az éghajlatváltozás elleni küzdelem mellett a hét legfejlettebb ipari hatalom és Oroszország alkotta G8-as csoport. Szerdán kezdődött csúcstalálkozójuk első napját záró közös nyilatkozatuk szerint nem emelkedhet világszerte 2 Celsius foknál nagyobb mértékben a középhőmérséklet a 2020-ig tartó időszakban, a szén-dioxid-kibocsátást pedig 50 százalékkal csökkenteni kell 2050-ig. Ez sem elég?
"Adjunk nekik évi 100 milliárd dollárt"
Gordon Brown brit miniszterelnök szerint a "gazdag államoknak" egy olyan, évi 100 milliárd dollárral gazdálkodó pénzalapot kellene létrehoznia, melyből segíteni lehetne a fejlődő országokat a klímaváltozás elleni harcában. Brown szerint 2020-ra kellene felállnia az alapnak, mely a pénzét elsősorban a széndioxid-kibocsátási jogokkal folyó kereskedelemből, a kereskedési rendszer nemzetközi kiterjesztése révén hozná össze.
Egyre közelebb a katasztrófa
Hirtelen és elkerülhetetlen éghajlati változások egyre növekvő kockázatával kell szembenéznie a világnak a vártnál gyorsabb globális felmelegedés miatt - figyelmeztetett egy nemzetközi tudóscsoport csütörtökön nyilvánosságra hozott tanulmánya.
Egy biztos: a gazdagabb és a szennyező fog fizetni
Megállapodtak az uniós országok állam-, illetve kormányfői arról, hogy milyen elvek szerint finanszírozzák az éghajlatváltozás elleni globális küzdelem teendőit - közölték uniós diplomaták.
Egy hét zöld szemmel
Ahogy minden héten, most is számos környezetvédelemről, illetve társadalmi felelősségvállalásról szóló hírről számolt be a Klímablog. Az elmúlt hét napban megjelent hírekből szemlézünk.
Fiatalokkal erősítenek a környezetvédők
A Klíma Klub 2009. június 6.-án a Csillebérci Szabadidő és Ifjúsági Központban megalakította a Gyermek - Diák, és Ifjúsági Tagozatát. A toborzásnak lesz folytatása, hiszen a nyár során több alkalommal is keresnek vállalkozó kedvű fiatalokat.