A globális felmelegedésre is vigyáz a tőzsdefelügyelet

Új „útmutatással" látta el a tőzsdén szereplő cégeket az amerikai tőzsde- és értékpapír-felügyelet: ezentúl tájékoztatniuk kell a befektetőket azokról a veszélyekről, melyeket a globális felmelegedés okoz üzleti tevékenységüknek. A S.E.C. döntése úttörő lépés: a korábbinál erősebb ökológiai realizmust hoz a vállalati mérlegek, a befektetői döntések és a részvénypiaci elemzések világába.

A közel 3800 főt foglalkoztató hatóság már jó ideje bevezette a tőzsdei cégek azon kötelezettségét, hogy tájékoztassák a befektetőket azokról a természeti tényezőkről, melyek árthatnak üzleti tevékenységüknek - jogi vagy pénzügyi értelemben. A változás ezúttal annyi, hogy a szabályozás először tér ki a "globális felmelegedésre". E kifejezés megjelenése tulajdonképpen hosszú távú gondolkodást és átfogóbb szempontrendszert visz be a szabályozásba. Így olyan ökológiai folyamatok üzleti kihatásai kerülnek képbe, amik jóval hosszabb kifutásúak, mint egy-egy időszakos időjárási jelenség (hurrikán, árvíz stb.). Az új kitétel hivatalos csak „útmutatást" jelent arra vonatkozóan, a vállalatok mikor és hogyan jelentsék be a klímaváltozásból eredő rizikótényezőket.

Mit kell bejelenteni ezután?

Azt például, hogy milyen hatással vannak/lesznek az üzleti tevékenységre az éghajlattal összefüggő bírósági perek, s a klímaváltozással kapcsolatos új törvények hatására hogyan kell átalakítaniuk gyártási módszereiket. De nemcsak negatív értelemben érvényes a bejelentési kényszer: a megújuló erőforrásokra alapozó cégeknél egy új, nekik kedvező szabályozást is értelemszerűen jelezni kell a befektetőknek szóló tájékoztatásban.


Új idők járnak a Wall Streeten

Azok a bankok vagy biztosítótársaságok, melyek partszakaszokon lévő javakba fektetnek, vagy azokat biztosítják, kötelesek beszámolni a hurrikánok vagy a tengerszint emelkedése által előálló rizikókról és érintettségről. Az új bejelentési feltétel tehát a jövőbeli kockázatok pontosabb kalkulálását mozdítja előre. A negyedéves jelentések és profit-előrejelzések hagyományosan kitértek az erősödő versenyhelyzetre, ezentúl a globális felmelegedés hatásait is említeni fogják.

Erősödött a nyomás

Mary L. Schapiro, a S.E.C. Barack Obama által kinevezett elnöke úgy fogalmazott, „logikus lépés" a globális felmelegedés bevezetése a rizikótényezők közé. Ezzel nem rónak ki jogi kötelezettséget a vállalatokra, csupán az eddigi kötelességeiket pontosítják. Cáfolta továbbá, hogy a klímaváltozás egy bizonyos fajta tudományos vagy politikai értelmezését próbálnák ráerőltetni a piacra.

A S.E.C. nem titkoltan a környezetvédő csoportok, közösségi nyugdíjalapok és az egyes államok biztosítási felügyeleteinek nyomására hozta új döntését, hogy azok aktuális, friss, klímaváltozással összefüggő híreket kaphassanak a magánszektor tevékenységéről, s annak jogi, szabályozási és fizikai kihatásairól.

A jogi aspektus erősítésébe nyilvánvalóan belejátszott az, hogy a következő években a CO2-kvótarendszer elterjedése a világban az üzleti tervezés és a működési költségek változásának is fontos része lesz. Ez a távlat nagy szerepet játszott a S.E.C. döntésében. Az illetékes bizottság két republikánus tagja a határozat ellen, a három demokrata tag pedig mellette szavazott.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo