A fejlett világ nem vállalja túl magát

Néhány nappal a koppenhágai klímacsúcs előtt a fejlett országok együttes kibocsátás-csökkentési vállalásai csak mintegy felét érik annak a szintnek, amire szükség lenne ahhoz, hogy az iparosodás előtti állapothoz képest a globális hőmérséklet-emelkedés ne haladja meg a 2 Celsius-fokot - hangzott el szerdán egy európai bizottsági háttérbeszélgetésen. - tudta meg a Bruxinfo.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Nagyon messze vagyunk még a 25 és 40 százalék közötti célkitűzéstől. Az azonban bizakodásra ad okot, hogy a barcelonai tárgyalássorozat óta egyre több vállalás hangzik el mind a fejlett, mind pedig a fejlődő országok részéről; bízunk abban, hogy az állam- és kormányfők az eddigi vállalásoknál jóval nagyobb számokkal érkeznek majd Koppenhágába" - közölte a Bizottság környezetvédelmi igazgatóságának egyik klímaszakértője. Hozzátette: az EU arra fog törekedni, hogy Koppenhágában egy tartalmilag erős, és néhány hónap követési idővel jogilag kötelező megállapodás szülessen.

A Bizottság számításai szerint a fejlett országok részéről az együttes csökkentési vállalások jelenleg 13 és 17 százalék között vannak; a végleges étékek attól függnek, hogy az egyes országok vagy országcsoportok - például az EU - az általuk megadott csökkentési sávok alsó vagy felső hányadában rögzítik-e a végleges számokat.

Norvégia vállalta

Ezzel szemben a fejlődő országok azt várják a fejlettektől, hogy legalább 40 százalékos kibocsátás-csökkentést vállaljanak 2020-ig; ezt egyelőre csak Norvégia vállalta (az 1990-es szinthez képest), míg Brazília arra tett ígéretet, hogy ugyanebben az időszakban 36,1-38,9 százalék között csökkenti az emisszióját.

Az Egyesült Államok az 1990-es szinthez képest mindössze 3 százalékos csökkentést ígér, ugyanakkor Japán 25 százalékos kibocsátás-csökkentést vállalt (itt is 1990 a bázis év), míg Oroszország a közelmúltban bejelentette, hogy a korábban tett 10-15 százalékos vállalását kész 20-25 százalékra emelni 2020-ig, szintén az 1990-es szinthez képest.

Kína - a világ legnagyobb kibocsátója - egyelőre nem akar csökkentést vállalni, hanem az ipar energiaintenzitásának 40-45 százalékos csökkentésével kívánja a kibocsátását is kordában tartani. A közelmúltban, Pekingben megtartott amerikai-kínai csúcstalálkozón Barack Obama amerikai, és Hu Csin-tao kínai elnök bejelentették, hogy a két ország megújulóenergia-partnerségi megállapodást kötött, amelynek keretében együttesen fognak szélenergia- és fejlett bioüzemagyanyok gyártását célzó kutatásokat folytatni. A partnerség ugyanakkor kiterjed a tiszta széntechnológiák kifejlesztésére, és a két ország közös szabványokat kíván kidolgozni az elektromos gépjárművekre is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo