Ígéretek és fellengzős szavak a klímacsúcsról

Bár Barack Obama amerikai elnök nem tett új klímavédelmi vállalásokat országa nevében, Kína hajlandónak mutatkozik növelni éghajlatvédelmi programjai átláthatóságát. A pénteki események.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Felháborodtak a civilek
A civilek "kitiltása" miatt a sajtóközpontot leszámítva igencsak megcsappant a Bella Center látogatottsága az ENSZ-klímatárgyalások hivatalosan utolsó, pénteki napjára. A csúcsnak helyet adó Bella Center sajtóközpontjában több ezer újságíró várja a zárt ajtók mögött zajló tárgyalásokról kiszivárgó információkat. Az épületen belül elhelyezett kivetítőkön kisebb-nagyobb csoportokban követik az emberek a plenáris ülés közvetítését. A konferenciaközpont azon része, ahol a civil szervezetek standjai sorakoznak, szinte teljesen üres. A falakra egységesen a "Civil társadalmat eltávolították a tárgyalásokról. Hogyan dönthettek rólunk, nélkülünk?"- transzparenseket ragasztottak.

Barack Obama a világ vezetőit "közös cselekvésre" buzdította egy klímavédelmi egyezmény elérése érdekében. Ugyanakkor nem növelte a már korábban bejelentett 17 százalékos, 2005 és 2020 közötti időszakra vonatkozó amerikai kibocsátás-csökkentési vállalást. Ez egyébként jóval elmarad Japán és az Európai Unió által vállalt mértéktől, a bejelentést mégis széles körben jelentős előrelépésnek értékelték, mivel az előző elnök, George W. Bush semmilyen vállalást nem volt hajlandó tenni e téren.

Obama úgy vélte, hogy az emberiség akarata a klímaváltozás megfékezésére "az elégséges és elégtelen határán billeg", miközben a globális felmelegedés következtében változó környezet elfogadhatatlan biztonsági, gazdasági és természeti kockázatot jelent. Szerinte a gazdag országoknak segíteniük kell a fejlődőket a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásban. Végül azt hangsúlyozta, hogy itt az ideje "jelentős előrelépést tenni" a tárgyalásokon.

Később az amerikai elnökkel kibővült körben folytatódott a „minicsúcs", a közel 30 ország és nemzetközi szervezet magas rangú vezetőjének informális megbeszélése a koppenhágai ENSZ klímakonferencián. Nicolas Sarkozy francia államfő, aki részt vett a szűk körű megbeszélésen, elmondta: "az egyik legnagyobb probléma az, hogy Kína továbbra sem hajlandó hozzájárulni klímavédelmi programjainak külső ellenőrzéséhez". Szerinte Barack Obama "kiváló beszédet tartott", komoly előrelépést azonban nem sikerült elérni.

Kína tettekkel kíván bizonyítani

Kína hajlandó növelni éghajlatvédelmi programjai átláthatóságát, és feltétel nélkül teljesíti üvegházgáz-kibocsátási vállalásait - közölte később a kínai miniszterelnök a koppenhágai ENSZ klímakonferencia befejező, plenáris ülésén. Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kijelentette: Kína betartja, és akár túl is teljesítheti a 2020-ig tartó időszakra vonatkozó kibocsátás-csökkentési vállalásait. "Tettekkel támasztjuk alá szavainkat" - mondta a pekingi kormány vezetője. Beszédében Ven azt is jelezte, hogy országa a nemzetközi nyomásnak engedve kész fokozni a transzparenciát az éghajlatváltozás megfékezését célzó programok végrehajtásában.

Kína évi 6,8 milliárd tonna szén-dioxiddal az első számú üvegházgáz-kibocsátó a világon. Az ázsiai ország vezetése a konferencia előtt, novemberben közölte, hogy az energiahatékonyság növelésével 2020-ig 40-45 százalékkal csökkenteni kívánja az egységnyi bruttó hazai termékre (GDP) jutó szén-dioxid-kibocsátást a 2005-ös szinthez képest. Elemzők szerint nagy eredmény, hogy konkrét vállalást tesz a pekingi vezetés.

Vasárnapig tárgyalnak?
Valószínűleg az eredetileg tervezettnél tovább tart a koppenhágai ENSZ klímakonferencia, amely hivatalosan pénteken ér véget. A dpa német hírügynökség értesülései szerint a házigazda dán delegáció tagjai pénteken azt hangoztatták, hogy "a találkozónak nincsen meghatározott időponthoz kötött vége", a The New York Times című lap pedig online kiadásában ugyancsak pénteken azt írta, hogy akár vasárnapig is eltarthat a tárgyalássorozat.

Kudarcba fulladt tárgyalások éjszaka

Az egész éjjel folyó intenzív tárgyalások ellenére sem sikerült megegyezésre jutni a tárgyalóknak Koppenhágában a kibocsátás-csökkentési vállalások mértékéről és időzítéséről. Az éjjel elfogadott megállapodás-tervezet annyit ugyanakkor rögzít, hogy a globális felmelegedés mértékét 2 Celsius fokon belül kell tartani, és a fejlődő országok klímaváltozás elleni erőfeszítéseit a gazdag országok legalább évi 100 milliárd dollárral támogatják majd hosszú távon - értesült a Reuters. A kiszivárgott információk alapján a 100 milliárd dolláron felül a legszegényebb országok további 30 milliárd dolláros támogatáshoz jutnának.

"A helyzet kétségbeejtő" - mondta egy vezető indiai delegált péntek reggel, miután a tárgyalók egész éjjel arról a szövegről egyeztettek, mely a konferenciát záró politikai jellegű dokumentum alapjául szolgálhat. "Még arról sincs megegyezés, hogyan nevezzük a szöveget: deklarációnak, nyilatkozatnak, vagy hogyan. Ők (a fejlett országok) azt akarják, hogy egy politikailag kötelező erejű dokumentum szülessen, de ezt mi ellenezzük" - tette hozzá az indiai tárgyaló.

Egy német delegált pedig így jellemezte a tárgyalások péntek reggeli állását: "Nem értünk el eredményt semmiben. Csak tervezeteink vannak. Nagyon, nagyon nehéz a helyzet. Az idő kezd elfogyni."

A feleknek tehát a fejlett és fejlődő országok közötti ellentét miatt egyelőre nem sikerült elfogadniuk egy olyan tervezetet, amelyet a vezetők elé terjeszthetnének - összegezte a helyzetet Andreas Carlgren svéd környezetvédelmi miniszter, aki szerint az egyezség tető alá hozása így a vezetőkre marad.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo