A legérintettebbeket érdekli kevésbé a klímaváltozás

Egy számos országban elvégzett felmérés szerint már az emberek kétharmada véli úgy, hogy nagyon fontos probléma az éghajlat melegedése, s ez a legnagyobb ilyen arány az elmúlt 11 évben, a témával kapcsolatos közvélemény-kutatások kezdete óta.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ám a két legnagyobb levegőszennyező országban, Kínában és az Egyesült Államokban csökkent a társadalom figyelme a kérdés iránt. A hétfőre virradó éjszaka közzétett felmérést a BBC rendelte meg, és a Globescan intézet végezte el 23 országban, köztük olyanokban, amelyek a világ legnépesebb államai közé tartoznak. Összesen több mint 24 ezer embert kérdeztek meg június és október között.

Az eredmények azt mutatják, hogy általában jócskán megnőtt az emberek érzékenysége azóta, hogy 1998-ban először kérdezték ki a véleményüket ebben az ügyben. Az arány 44 százalékról mára 64 százalékra emelkedett, de Kínában és az Egyesült Államokban két éve megfordult ez a folyamat: a 2007-es 59-ről 57 százalékra, illetve 50-ről 45 százalékra csökkent a válaszolók érdeklődése. Ez a két ország a klíma felmelegedéséért felelősnek tekintett szén-dioxid gáz legnagyobb kibocsátója a világon.

Válságban is küzdeni kell az éghajlatváltozás ellen

A legnagyobb fokú érzékenység Brazíliában (86 százalék), Costa Ricában és a Fülöp-szigeteken (83-83), és Törökországban (81) mutatkozott. A gazdasági válság ellenére a megkérdezettek 61 százaléka támogatja azt, hogy országának a kormánya beruházásokkal küzdjön a felmelegedés ellen, még ha ez gazdasági gondokat is okozhat. Országokra lebontva Kínában ezzel 89 százalék ért egyet, az Egyesült Államokban 52 százalék, Pakisztánban viszont csak 19.

Átlagosan 44 százalék - de tíz országban a többség - akarja, hogy kormánya ambiciózus célokért lépjen föl a hétfőn kezdődő koppenhágai klímaértekezleten. Ilyenek főleg az európai országok - Nagy-Britannia (62 százalék), Franciaország (57), Németország (55) valamint Kanada, Japán és Brazília. Ez az adat 46 százalék az Egyesült Államokban és csak 37 százalék Kínában.

Átlagosan a megkérdezettek 6 százaléka ellenzi, hogy kormánya megállapodást kössön, az Egyesült Államokban azonban több mint kétszer annyi embernek - 14 százaléknak - ez a véleménye.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo