Meglehet a régóta várt áttörés decemberben

Az Egyesült Államok és az Európai Unió megkettőzi erőfeszítéseit annak érdekében, hogy a decemberi koppenhágai klímaváltozási csúcson megállapodás születhessen - számolt be az amerikai elnök az USA-EU csúcstalálkozó után.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A házigazda Barack Obama amerikai elnök kijelentette: kimerítő egyeztetéseket folytattak a klímaváltozás kérdéskörében, és egyetértettek, meg kell kettőzni az erőfeszítéseket az elkövetkező hetekben, hogy "megteremtsék a fejlődés kereteit". Ennek részleteiről azonban nem beszélt. Obama a Fehér Házban folytatott megbeszéléseket mások mellett Fredrik Reinfeldttel, a soros EU-elnökséget betöltő Svédország kormányfőjével, José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, valamint Javier Solanával, az EU közös kül- és biztonságpolitikai képviselőjével.

Barroso azt mondta, optimistább, mint korábban, Obama "megváltoztatta a klímaváltozási tárgyalások klímáját". Meggyőződése szerint az Egyesült Államok erős vezetésével valóban elérhető a megállapodás a klímaváltozást okozó gázok csökkentéséről a december 7. és 18. közötti dániai csúcstalálkozón. (Korábban még úgy foglalt állást, hogy Koppenhágában nem várható egy kiotói jellegű átfogó, kötelező érvényű klímavédelmi szerződés elfogadása.)

Az 50 százalékos csökkenés sem lehetetlen

Az USA-EU csúcstalálkozó részvevői az elfogadott közös nyilatkozat szerint megegyeztek arról, hogy előmozdítják egy nagyratörő, átfogó nemzetközi klímaváltozási szerződés elfogadását Koppenhágában. Az a közös törekvés, hogy egy alacsonyabb szénfelhasználású növekedési pályára álljon a világ, a káros gázok kibocsátása 2050-ig 50 százalékkal csökkenjen. Megállapodtak, együttműködnek "jelentős pénzügyi források" előteremtése érdekében, hogy a fejlődő országok is támogassák a klímavédelmi törekvéseket.

A klímavédelmi erőfeszítések egyik akadályát a washingtoni kongresszus jelenti. A szenátus demokrata tagjai annak ellenére napirendre vették az amerikai széndioxid-kibocsátás visszafogásának kérdését, hogy a republikánusok bojkottálják a vitát, mert el akarják halasztani az erről szóló törvény meghozatalát. A demokrata törvényjavaslat szerint az Egyesült Államok 2020-ig 20 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását a 2005-ös szinthez képest.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo