Ma már teljességgel nyilvánvaló, hogy a Földet fenyegető veszélyek közül messze az üvegházhatást okozó gázok, elsősorban a szén-dioxid-kibocsátása jelenti a legnagyobb kihívást. Józanul gondolkodó ember azt sem vonhatja kétségbe, hogy a klímaváltozás döntően emberi tevékenység eredménye, ezért mi magunk tehetjük a legtöbbet a folyamat lassításáért. A klímavédelem körüli ideológiai vitákból azonban csak akkor profitálhat az európai társadalom, ha azok nem elriasztják, hanem éppen hogy ösztönzik a gazdasági szereplőket, és támogatják az új beruházásokat.
Zöldebb és hatékony
„Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a harmadik energiacsomag és a klímacsomag elfogadásával egy olyan európai energiapolitika alapjait alkottuk meg, amely a versenyképesség fokozása és az ellátásbiztonság erősítése mellett az energiahatékonyságot, a környezetkímélő energiatermelést és a fogyasztói érdekek hatékony érvényesülését részesíti előnyben" - utalt Herczog Edit a közelmúlt törvényhozói munkájára.
A harmadik energiacsomag piaci oldalról, a klímacsomag pedig szabályozási oldalról teremtette meg a lehetőséget, hogy újabb befektetők, újabb szereplők érkezzenek az európai energiapiacra. „Az európai klímapolitika sikerének és az előttünk álló koppenhágai klímacsúcs céljai teljesülésének ez a kulcsa. Új energetikai befektetésekre, új innovatív technológiákra, új szereplőkre van szükségünk" - összegezte a gazdasági kihívásokat a képviselő.
Nagy szavak
„A nagy szavak és az ideológiai csaták még nem lassították a felmelegedést, új technológiák fejlesztése és üzembe helyezése viszont annál inkább. A közelmúlt európai döntései ezeket ösztönzik, ezen az úton kell tovább haladnunk" - zárta hozzászólását Herczog Edit.