Forró hangulat a klímaegyezmény tárgyalásán

Lassan halad az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását szabályozó koppenhágai egyezmény előkészítése. A tárgyaló felek abban sem értenek egyet, hogy melyik államoknak kellene aláírni a megállapodást.

Közel ezer tisztviselő készíti elő Bonnban az Egyesült Nemzetek Szövetségének következő, az üvegházhatású gázok kibocsátását szabályozó egyezményét, melyet a tervek szerint decemberben, Koppenhágában fogadnak majd el az érintett államok. A tárgyalások azonban nem haladnak jól, annak ellenére, hogy sok félben megvan a politikai szándék a megállapodásra.

"A tárgyalóasztalnál egymással ellentétes érdekeket képviselő csoportok ülnek, akiknek rendkívül rövid idő alatt kellene megegyezniük olyan fontos kérdésekben, mint például a finanszírozás. Nem tudom, hogy hogyan lesznek képesek a tárgyalásokból hátralévő öt hét alatt, az összes nyitott kérdésben megállapodni"- nyilatkozta Yvo de Boer az ENSZ klímaügyekért felelős vezetője a BBC-nek.

Kína és India sem hiányozhat

Az egyik legtöbb vitát kiváltó téma az üléseken, az, hogy melyik országoknak kellene csökkenteniük a káros anyag kibocsátásukat. "Amerikából, Kínából, Indiából, Japánból és az európai államokból kerül a legtöbb szennyező anyag a légkörbe. Ez a megállapodás elképzelhetetlen, ha nem vonatkozik mindegyik nagy mennyiségű üvegházhatást okozó gázt kibocsátó országra, beleértve Kínát és Indiát is"- mondta el az amerikai küldöttség vezetője Jonathan Pershing. A legtöbb fejlett ország az amerikaiakhoz hasonlóan csak akkor írná alá az egyezséget, ha Kína és India is vállalná a szennyező anyag kibocsátásának a csökkentését.

A fejlődő államok szerint azonban a legmagasabb színvonalú iparral rendelkező államok tehetnek a kialakult helyzetről, és nekik is kellene változtatniuk rajta. "India az az ország, ahol a vidéki lakosság felének, még egy gáztűzhely vagy egy villanykörte sincs az otthonában. A hazámat, jelentős mennyiségű káros anyagot kibocsátó országként leírni abszurd dolog. Nincs erre jobb szó" - mondja Chandrashekhar Dasgupta az indiai tárgyalóküldöttség egyik tagja. (A fejlődők egyébként számíthatnak az EU pénzügyi támogatására.)

Kvótakérdések

Bernaditas de Castro-Mueller a fejlődő országokat képviselő G77 csoport egyik vezető tisztségviselője szerint a fejlett államoknak el kellene tekinteniük attól, hogy különböző kvótákat kényszerítenek a szegényebb országokra és kötelessége lenne támogatni a rossz anyagi helyzetben lévő országokat a klímaváltozás okozta károk enyhítésében. "Felháborító, hogy a fejlett államok nem képesek felelősséget vállalni a tetteikért. Azoknak az országoknak, melyek a legtöbb üvegházhatású gázt bocsátották a légkörbe idáig, kötelessége lenne segíteni azokon, akik szenvednek a klímaváltozás hatásaitól" - állítja Bernaditas de Castro-Mueller.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo