Forró hangulat a klímaegyezmény tárgyalásán

Lassan halad az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását szabályozó koppenhágai egyezmény előkészítése. A tárgyaló felek abban sem értenek egyet, hogy melyik államoknak kellene aláírni a megállapodást.

Közel ezer tisztviselő készíti elő Bonnban az Egyesült Nemzetek Szövetségének következő, az üvegházhatású gázok kibocsátását szabályozó egyezményét, melyet a tervek szerint decemberben, Koppenhágában fogadnak majd el az érintett államok. A tárgyalások azonban nem haladnak jól, annak ellenére, hogy sok félben megvan a politikai szándék a megállapodásra.

"A tárgyalóasztalnál egymással ellentétes érdekeket képviselő csoportok ülnek, akiknek rendkívül rövid idő alatt kellene megegyezniük olyan fontos kérdésekben, mint például a finanszírozás. Nem tudom, hogy hogyan lesznek képesek a tárgyalásokból hátralévő öt hét alatt, az összes nyitott kérdésben megállapodni"- nyilatkozta Yvo de Boer az ENSZ klímaügyekért felelős vezetője a BBC-nek.

Kína és India sem hiányozhat

Az egyik legtöbb vitát kiváltó téma az üléseken, az, hogy melyik országoknak kellene csökkenteniük a káros anyag kibocsátásukat. "Amerikából, Kínából, Indiából, Japánból és az európai államokból kerül a legtöbb szennyező anyag a légkörbe. Ez a megállapodás elképzelhetetlen, ha nem vonatkozik mindegyik nagy mennyiségű üvegházhatást okozó gázt kibocsátó országra, beleértve Kínát és Indiát is"- mondta el az amerikai küldöttség vezetője Jonathan Pershing. A legtöbb fejlett ország az amerikaiakhoz hasonlóan csak akkor írná alá az egyezséget, ha Kína és India is vállalná a szennyező anyag kibocsátásának a csökkentését.

A fejlődő államok szerint azonban a legmagasabb színvonalú iparral rendelkező államok tehetnek a kialakult helyzetről, és nekik is kellene változtatniuk rajta. "India az az ország, ahol a vidéki lakosság felének, még egy gáztűzhely vagy egy villanykörte sincs az otthonában. A hazámat, jelentős mennyiségű káros anyagot kibocsátó országként leírni abszurd dolog. Nincs erre jobb szó" - mondja Chandrashekhar Dasgupta az indiai tárgyalóküldöttség egyik tagja. (A fejlődők egyébként számíthatnak az EU pénzügyi támogatására.)

Kvótakérdések

Bernaditas de Castro-Mueller a fejlődő országokat képviselő G77 csoport egyik vezető tisztségviselője szerint a fejlett államoknak el kellene tekinteniük attól, hogy különböző kvótákat kényszerítenek a szegényebb országokra és kötelessége lenne támogatni a rossz anyagi helyzetben lévő országokat a klímaváltozás okozta károk enyhítésében. "Felháborító, hogy a fejlett államok nem képesek felelősséget vállalni a tetteikért. Azoknak az országoknak, melyek a legtöbb üvegházhatású gázt bocsátották a légkörbe idáig, kötelessége lenne segíteni azokon, akik szenvednek a klímaváltozás hatásaitól" - állítja Bernaditas de Castro-Mueller.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo