Még nem tudni: bojkott, vagy taktikai húzás?

Továbbra sincs megállapodás a koppenhágai klímakonferencián, sőt, a fejlődő országok bojkottal fenyegették a tárgyalásokat. Magyarország új, átfogó kötelezettségvállalásban érdekelt.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Háttérben folytatódó megbeszélések
A kivonulás ellenére a tárgyalások a színfalak mögött folytatódnak, és még sok részletkérdés van. A fejlődő világ egyre nagyobb készséget mutat arra, hogy kibocsátás-mérséklő intézkedéseket tegyen, azonban ezek nem lennének kötelező jogi érvénnyel bíró számok, és senki nem kéri tőlük, hogy csökkentsék a kibocsátást. Ugyanakkor fontos, hogy amit ajánlanak, azt valamilyen módon rögzíteni lehessen.

Afrikai országok vezényletével és a legtöbb káros gázt kibocsátó országok közé tartozó Kína és India támogatásával fejlődő országok egy csoportja kivonult a koppenhágai ENSZ klímakonferencia hivatalos fórumairól hétfőn. A világszervezet történetének legnagyobb szabású tárgyalássorozatán "pillanatnyilag nem történik semmi" - összegezte a hétfő délutáni helyzetet Zia Hoque Mukta, a bangladesi delegáció egy tagja. A bojkott azzal fenyeget, hogy kudarcba fullad a konferencia, amelyen közel 30 ezren vesznek részt. Szakértők és az ENSZ előző 14 klímakonferenciáján megedződött küldöttek azonban óvnak a lépés jelentőségének túlértékelésétől. "Taktikai húzásról van szó" - mondta például a német delegáció egy tagja.

A küldöttek nem hivatalos nyilatkozataiból az derül ki, hogy a jelenlegi állás szerint két konkrét célja van a fejlődő országoknak: az egyik a 2012-ben lejáró Kiotói jegyzőkönyv meghosszabbítása, ami azért volna előnyös számukra, mert ez a nemzetközi szerződés csak a gazdagabb, iparosodott államokat kötelezi a kibocsátás visszafogására. A másik célkitűzés egy új, a Kiotói jegyzőkönyvet kiegészítő egyezmény kidolgozása, amely a fejlődő országok klímavédelmi erőfeszítéseit hangolná össze.

Kellenek-e kötelezettségek a fejlődő országoknak?

A három év múlva lejáró Kiotói jegyzőkönyv az egyetlen nemzetközi jogi dokumentum, amely kötelező jelleggel írja elő az üvegházgáz-kibocsátás csökkentését, de csak a fejlett ipari államok számára. Éppen ezért hiányzik az aláírók közül az Egyesült Államok. Az amerikai érvelés szerint a kínai kibocsátás már most meghaladja az amerikait, és versenyhátrányt okozna, ha az ázsiai országban és a többi nagy feltörekvő államban továbbra sem kellene visszafogni a kibocsátást, míg a fejlett államok költséges klímavédelmi programok végrehajtására kényszerülnek.

Nagy lépésre készülnek az oroszok
Oroszország kész 2020-ig 25 százalékkal, vagyis több mint 30 milliárd tonnával csökkenteni az üvegházhatást okozó anyagok kibocsátását 1990-hez képest - írta Dmitrij Medvegyev orosz elnök blogjában hétfőn. Javasolta, hogy a világ legnagyobb gazdaságai egyszerre vállaljanak kötelezettséget a károsanyag-kibocsátásra vonatkozóan. Az államfő szerint Oroszország már így is az első helyen áll a világban a káros anyagok kibocsátásának csökkentése tekintetében, és kész újabb feladatokra vállalkozni. A kitűzött célt a gazdaság energetikai és ökológiai hatékonyságának növelésével, vagyis a tervezett modernizáció útján lehet elérni - írta Medvegyev, aki szerint az energiafelhasználás hatékonyságát az orosz gazdaságban a tervek szerint 2020-ig 40 százalékkal növelik. Az elnök javasolta, hogy a világ legnagyobb gazdaságai - egyben a legtöbb káros anyagot kibocsátó gazdaságok - az Egyesült Államok, Kína, India, Oroszország, Brazília és mások - egyszerre vállaljanak kötelezettségeket az üvegház-hatást okozó és egyéb káros anyagok kibocsátására vonatkozóan, és ezeket a kötelezettségeket tartsák be.

A fejlett ipari államok egy új szerződést javasolnak, amelyben a fejlődő világ is kötelezettségeket vállal. A fejlődő országok viszont attól tartanak, hogy egy ilyen megállapodás csökkentené a fejlett államok felelősségét, holott az ipari forradalom kezdete óta a légkörbe került üvegházgázok döntő többsége az ő éghajlatváltozási számlájukat terheli, ezért a közelgő klímakatasztrófa elhárításában is nagyobb szerepet kell vállalniuk. A Kiotói egyezmény ráadásul bevált, működő mechanizmusokat hozott létre, csak a határidejét volna szükséges kiterjeszteni, és meg kell szigorítani a kibocsátás-csökkentési célokat.

A magyar vélemény

A tárgyalások most érkeztek abba a szakaszba, amikor a fejlődő országok egy jelenős csoportja addig nem hajlandó a 2007-ben megfogalmazott Bali mandátum mentén egy átfogó megállapodásról tárgyalni, amíg a fejlett országok nem tesznek egyértelműbb és ambiciózusabb kibocsátás-csökkentési vállalásokat a 2020-ig terjedő időszakra - közölte az MTI érdeklődésére Faragó Tibor, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára, a magyar delegáció vezetője Koppenhágában.

A vállalás pedig nagyon lassan alakul a fejlett világban, és nem az Európai Unión múlik - mondta el a szakállamtitkár. Hozzáfűzte: gyakorlatilag nincsenek olyan átfogó tárgyalások, amelyeken az összes fejlett állam egyszerre részt venne, és egyeztetné a vállalásokat. Az EU trió svéd vezetéssel tárgyal ugyanakkor országcsoportokkal, és egyenként fejlett országokkal is. Összességében ugyanakkor nem látszik körvonalazódni a fejlettek részéről a 20-30 százalékos kollektív vállalás.

Magyarország az Európai Unióval együtt azt képviseli, hogy csak önmagában a Kiotói jegyzőkönyv alatti megállapodás nem oldaná meg a klímaváltozás problémáját, mivel annak az Egyesült Államok nem részese. Emellett vannak olyan részei a Kiotói jegyzőkönyvnek - például az erdőkezelés vagy az emisszió- kereskedelmi rendszer -, amelyeket az elmúlt évek tapasztalatai alapján javítani kellene, így egy új átfogó megállapodásnak is meg kell születnie Koppenhágában.

Schwarzenegger a klímaharc élére állna
Az Egyesült Államoknak kellene a klímavédelmi harc élére állnia Arnold Schwarzenegger szerint. A kaliforniai kormányzó a The Financial Times című lapnak elmondta: "az egész világnak a hasznára válna, ha Amerika volna a klímavédelmi mozgalom motorja." Schwarzenegger 2006-ban törvényt fogadtatott el Kaliforniában az üvegházgáz-kibocsátás korlátozásáról és a megújuló energiaforrások kiaknázásáról. Az akkori elnök, George W. Bush politikájával szembehelyezkedő jogszabály révén "valóságos zöld forradalom bontakozott ki" az államban - mondta a kormányzó, aki a héten felszólal a koppenhágai ENSZ klímakonferencián. "Kalifornia a világ nyolcadik legnagyobb gazdasága, és Kalifornia formálja az amerikai trendeket. Nem gondoljuk, hogy Washingtonra vagy Pekingre kellene várnunk" - mondta a politikus a londoni lapnak.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo