Szárazság, erdőtüzek, vízhiány - térképen a klímaváltozás

45 nappal a koppenhágai nemzetközi klímatárgyalások előtt brit miniszterek az eddigi legambiciózusabb megállapodást sürgetik, annak érdekében, hogy ezeket a veszélyes hatásokat elkerülhessük.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

David Miliband külügyminiszter, Ed Miliband eneriga- és éghajlatváltozásügyi miniszter, valamint John Beddington professzor, a brit kormány tudományos főtanácsadója október 22-én a londoni Tudományos Múzeumban mutatta be a globális hőmérséklet 4 ° C-os emelkedésének hatásait ábrázoló térképet. A Meteorológia Hivatal klíma-előrejelzési és - kutató intézete, a Hadley Centre 27 vezető tudós munkája alapján állította össze a térképet, mely a hatásokra vonatkozó legfrissebb, szakmailag lektorált tudományos eredményeket összegzi. 

A térképet a Brit Nagykövetségeken keresztül juttatják el a legtöbb külügyminiszternek világszerte. Az akció a brit kormány diplomáciai kampányának része, amellyel a december 7-18. között Koppenhágában megrendezésre kerülő ENSZ Klíma csúcstalálkozó által kitűzött, ambiciózus, világméretű megállapodás létrejöttét kívánják elősegíteni. Greg Dorey, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete október 22-én adta át a térképet a magyar Külügyminiszter megbízottjának, Kosaras Ferenc, EU Ágazati és Kereskedelempolitikai osztályvezetőnek. 

5,5 fok

A poszter kiemel néhányat a hatások közül, melyek akkor következhetnek be, ha a globális átlaghőmérséklet négy fokkal az iparosodás előtti szint fölé emelkedik. Látható, hogy ez a hőmérséklet-emelkedés nem egyenlő mértékben fog jelentkezni bolygónkon. A szárazföldek gyorsabban fel fognak melegedni, mint a tengerek, és a magasabb földrajzi szélességeken, különösen az Északi-sarkvidéken, nagyobb lesz a hőmérséklet-emelkedés. Az átlagos szárazföldi hőmérséklet 5,5 Celsius fokkal magasabb lesz az iparosodás előtti jellemző szintnél.

A térkép csak néhányat jelenít meg az emberi tevékenységet érintő lehetséges hatások közül, kihangsúlyozva az ivóvízhez való hozzáférést és a mezőgazdasági termelékenységet fenyegető súlyos veszélyeket, valamint az extrém hőmérsékletek, az aszályok, az erdőtüzek és a tengerszint-emelkedés lehetséges következményeit.

 

A terméshozamok előreláthatóan valamennyi fontos gabonanövény esetében csökkenni fognak minden jelentősebb termőterületen. 2050-re a himalájai gleccserek fele számottevően csökkenni fog, mely Kína lakosságának 23%-át  fosztja meg a száraz évszakban számukra létfontosságú olvadékvíztől. 

David Miliband, brit külügyminiszter elmondta, hogy „4 Celsius fokos hőmérsékletemelkedést nem bírna el a világ. Ez a térkép világosan ábrázolja ma az emberiség előtt álló kihívás mértékét - az éghajlatváltozás egy globális probléma, mely globális megoldást igényel, amelyre képesek vagyunk. Annak érdekében, hogy leküzdjük a klímaváltozás problémáját, mindenkinek-külügyminisztériumoknak, környezetvédelmi minisztériumoknak, pénzügyminisztériumoknak, védelmi minisztériumoknak, minden kormányzati és társadalmi ágazatnak együtt kell azon dolgoznia, hogy a globális felmelegedés mértéke ne haladja meg a 2 Celsius fokot. Csak így csökkenthető az a hatalmas biztonsági kockázat, melyet egy 4 fokos hőmérsékletemelkedés okozna."

Ambíciózus megállapodás kell

Ed Miliband, energia- és éghajlatváltozásügyi miniszter azt nyilatkozta: „A térkép megmutatja, hogy a tét nem is lehetne nagyobb a decemberi koppenhágai tárgyalásokon. Brit tudósok segítségével sikerült bemutatni azokat a katasztrofális hatásokat, melyeket két Celsius fok feletti globális hőmérsékletemelkedés eredményezne. Kevesebb, mint 50 nappal egy megegyezés megszületése előtt, az Egyesült Királyság mindent megtesz annak érdekében, hogy meggyőzze a világot arról, hogy olyan ambiciózus megállapodás szülessen, amely megvédi az emberiséget a 4 fokos hőmérsékletemelkedéstől."

Vicky Pope, a Meteorológia Hivatal klímaváltozásügyi főtanácsadója szerint „Ha a kibocsátások a jelenlegi ütemben folytatódnak, akkor a globális hőmérséklet valószínűleg 4 fokkal fog emelkedni az évszázad végére, vagy akár már ennél jóval korábban is. A tudományos kutatások azt mutatják, hogy ennek súlyos és kiterjedt hatásai lesznek a világ minden részében, ezért most kell cselekednünk a kibocsátások csökkentése érdekében, hogy megelőzhessük a jövőbeli víz- és élelmiszerhiányt":
Chris Rapley, a Tudományos Múzeum igazgatója és a londoni University College klímatudományi professzora a következőket mondta: 

„A térkép szemléletes képet nyújt arról a drámai átalakulásról, melyen világunk keresztülmehet a 4 fokos globális hőmérséklet-emelkedés hatására. Nem hagy kétséget koppenhágai tárgyalások sikeres lezárásának kiemelkedő fontossága felől."

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo