David Miliband külügyminiszter, Ed Miliband eneriga- és éghajlatváltozásügyi miniszter, valamint John Beddington professzor, a brit kormány tudományos főtanácsadója október 22-én a londoni Tudományos Múzeumban mutatta be a globális hőmérséklet 4 ° C-os emelkedésének hatásait ábrázoló térképet. A Meteorológia Hivatal klíma-előrejelzési és - kutató intézete, a Hadley Centre 27 vezető tudós munkája alapján állította össze a térképet, mely a hatásokra vonatkozó legfrissebb, szakmailag lektorált tudományos eredményeket összegzi.
A térképet a Brit Nagykövetségeken keresztül juttatják el a legtöbb külügyminiszternek világszerte. Az akció a brit kormány diplomáciai kampányának része, amellyel a december 7-18. között Koppenhágában megrendezésre kerülő ENSZ Klíma csúcstalálkozó által kitűzött, ambiciózus, világméretű megállapodás létrejöttét kívánják elősegíteni. Greg Dorey, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete október 22-én adta át a térképet a magyar Külügyminiszter megbízottjának, Kosaras Ferenc, EU Ágazati és Kereskedelempolitikai osztályvezetőnek.
5,5 fok
A poszter kiemel néhányat a hatások közül, melyek akkor következhetnek be, ha a globális átlaghőmérséklet négy fokkal az iparosodás előtti szint fölé emelkedik. Látható, hogy ez a hőmérséklet-emelkedés nem egyenlő mértékben fog jelentkezni bolygónkon. A szárazföldek gyorsabban fel fognak melegedni, mint a tengerek, és a magasabb földrajzi szélességeken, különösen az Északi-sarkvidéken, nagyobb lesz a hőmérséklet-emelkedés. Az átlagos szárazföldi hőmérséklet 5,5 Celsius fokkal magasabb lesz az iparosodás előtti jellemző szintnél.
A térkép csak néhányat jelenít meg az emberi tevékenységet érintő lehetséges hatások közül, kihangsúlyozva az ivóvízhez való hozzáférést és a mezőgazdasági termelékenységet fenyegető súlyos veszélyeket, valamint az extrém hőmérsékletek, az aszályok, az erdőtüzek és a tengerszint-emelkedés lehetséges következményeit.
A terméshozamok előreláthatóan valamennyi fontos gabonanövény esetében csökkenni fognak minden jelentősebb termőterületen. 2050-re a himalájai gleccserek fele számottevően csökkenni fog, mely Kína lakosságának 23%-át fosztja meg a száraz évszakban számukra létfontosságú olvadékvíztől.
David Miliband, brit külügyminiszter elmondta, hogy „4 Celsius fokos hőmérsékletemelkedést nem bírna el a világ. Ez a térkép világosan ábrázolja ma az emberiség előtt álló kihívás mértékét - az éghajlatváltozás egy globális probléma, mely globális megoldást igényel, amelyre képesek vagyunk. Annak érdekében, hogy leküzdjük a klímaváltozás problémáját, mindenkinek-külügyminisztériumoknak, környezetvédelmi minisztériumoknak, pénzügyminisztériumoknak, védelmi minisztériumoknak, minden kormányzati és társadalmi ágazatnak együtt kell azon dolgoznia, hogy a globális felmelegedés mértéke ne haladja meg a 2 Celsius fokot. Csak így csökkenthető az a hatalmas biztonsági kockázat, melyet egy 4 fokos hőmérsékletemelkedés okozna."
Ambíciózus megállapodás kell
Ed Miliband, energia- és éghajlatváltozásügyi miniszter azt nyilatkozta: „A térkép megmutatja, hogy a tét nem is lehetne nagyobb a decemberi koppenhágai tárgyalásokon. Brit tudósok segítségével sikerült bemutatni azokat a katasztrofális hatásokat, melyeket két Celsius fok feletti globális hőmérsékletemelkedés eredményezne. Kevesebb, mint 50 nappal egy megegyezés megszületése előtt, az Egyesült Királyság mindent megtesz annak érdekében, hogy meggyőzze a világot arról, hogy olyan ambiciózus megállapodás szülessen, amely megvédi az emberiséget a 4 fokos hőmérsékletemelkedéstől."
Vicky Pope, a Meteorológia Hivatal klímaváltozásügyi főtanácsadója szerint „Ha a kibocsátások a jelenlegi ütemben folytatódnak, akkor a globális hőmérséklet valószínűleg 4 fokkal fog emelkedni az évszázad végére, vagy akár már ennél jóval korábban is. A tudományos kutatások azt mutatják, hogy ennek súlyos és kiterjedt hatásai lesznek a világ minden részében, ezért most kell cselekednünk a kibocsátások csökkentése érdekében, hogy megelőzhessük a jövőbeli víz- és élelmiszerhiányt":
Chris Rapley, a Tudományos Múzeum igazgatója és a londoni University College klímatudományi professzora a következőket mondta:
„A térkép szemléletes képet nyújt arról a drámai átalakulásról, melyen világunk keresztülmehet a 4 fokos globális hőmérséklet-emelkedés hatására. Nem hagy kétséget koppenhágai tárgyalások sikeres lezárásának kiemelkedő fontossága felől."