Eddig a boltokat, soron következő nyaralásunk helyszínén a hotelt, az eladósorba került ingatlant, vagy éppen kedvenc sztárunk villáját kerestük a Google Earth-ön Most már a klímaváltozás jeleit és a beavatkozás pontjait is kereshetik vele a tudósok. A Google műholdak egész sorát birtokolja. Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) összefogott a technológiai óriáscéggel, hogy e szatelithálózatot a természeti környezetünk megértésének szolgálatába állítsák.
A szemünknek hiszünk
A klímaváltozás összetett folyamat, hiszen az egész globális bioszféra résztvesz benne. A levegő, a tengerek, a szárazföld, a csapadék, a napsütés, az ózonpajzs - mind változik, alakul, egymásra kihat. Soktényezős rendszer ez, amit nehéz megérteniük a laikusoknak. A szemünknek viszont hiszünk. Ha mutatnak egy 10-20 évvel ezelőtti műholdképet és ugyanarról a területről egy mai felvételt, a különbséget azonnal konstatáljuk és megértjük. Itt elsivatagosodott a táj, ott eltűnt néhány sarkköri jéghegy, amott visszahúzódik a gleccser.
A Google műholdas felvételeiből olyan fotószerű térképet fog létrehozni, mint amilyen a Google Earth, hogy ezen keresztül valós időben figyelhessük az ökoszisztémák változásait. A platform mindenki számára ingyen hozzáférhető lesz, és bár a részletek még nem ismeretesek, nem elképzelhetetlen, hogy a felhasználók is beírhatnak, taggelhetznek, hozzátehetik megjegyzéseiket, esetleg fényképeiket, videófelvételeiket a platformhoz, ahogy a Google Earth-ön is sokan odapinnelik és megosztják a fotókat, amiket az adott helyen készítettek.
A Google és az ENSZ szövetsége "azt az ígéretet hordozza, hogy megváltoztatja annak módját, hogyan látjuk a földgolyót." A sajtóközlemény emlegeti a környezettudományt és a big datát is, úgyhogy könnyen lehet, hogy a Google a műholdas felvételekre ráklikkelhető, megnyitható szövegbuborékokat vagy szövegfelületeket fog felvinni, így segítik elő konkrét, számosított adatok a képek megértését. A kezdeményezés nyilvános állami adattárakat és katalógusok információit is beépíti felületébe, mely könnyen kezelhető és felhasználóbarát lesz.
Amióta Donald Trump hatalomra lépett, az USA fokozatosan és folyamatosan csökkenti a klímaváltozással kapcsolatos kutatásokra fordított állami büdzsét. A műholdas felvételek gyűjtése, tárolása és elemzése se nem könnyű, se nem olcsó mulatság, de a Google annyiban nagy előnyben van, hogy a Google Maps és a Google Earth révén már szó szerint feltérképezte a földgolyót, tehát van mire alapoznia. A Google és a UNEP a tervek szerint összefog a NASA-val, az Európai Bizottság Közös Kutatási Központjával (JRC) és az Európai Űrügynökséggel (ESA) is.
(Futurism)