Ültess egy fát a Kárpátokban!

2011 Az Erdők Nemzetközi Éve. A programot az Egyesült Nemzetek Szervezete, az Egyesült Nemzetek Erdészeti Fórumának (UNFF) kezdeményezésére 2011. február 2-án, New Yorkban indította útjára. A program célja, hogy felhívja a figyelmet az erdők megőrzésének és fenntartható kezelésének a fontosságára, mert jelentős szerepet töltenek be az emberi környezet és a természet védelmében.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A légköri széndioxid megkötésével és a fákban, talajban, valamint fatermékekben való tartós tárolásával, továbbá az erdő borította felszínek klímakiegyenlítő hatásával az erdők hozzájárulnak a klímaváltozás hatásainak enyhítéséhez, és ugyanakkor mérsékelhetik a nem megújuló anyagok és energiaforrások iránti igényt. Az erdők döntő szerepet játszanak a biodiverzitás fenntartásában, a vízkészletek megtartásában és a viharok, az áradások és aszályok okozta károk mérséklésében. Az erdők munkalehetőséget és jövedelmet biztosítanak, s így jelentősen hozzájárulnak a fenntartható vidékfejlesztés céljainak megvalósításához. Az erdők az egészségmegőrzés és a rekreáció szempontjából is pótolhatatlanok.

Az ENSZ program céljainak megvalósításához csatlakozva,  kezdeményezem az „ÜLTESS EGY FÁT A KÁRPÁTOKBAN" mozgalom megszervezését és a „ZÖLD KÁRPÁTOK PROGRAM" elnevezésű Kárpátok erdősítési program kidolgozását, illetve megvalósítását a Kárpát-medencében. Kezdeményezésemmel a Kárpátok erdeinek megőrzésére és fenntartható kezelésére, s ezek  fontosságára azért kívánom felhívni a figyelmet, mert védelmük és a tarvágott területek újraerdősítése feltétele annak, hogy a Tisza vízgyűjtő területének természeti rendszerei számára olyan ökológiai állapotot biztosíthassunk, amely hosszú távon, utódaink számára is megőrzi létfenntartó folyamataik épségét, a további fennmaradásuk zálogát jelentő fő szerkezeti és működési sajátosságaik érvényre jutását.

Felhívással fordulok ezért a Kárpát-medencei országok kormányaihoz, parlamentjeihez és népeihez, a bankok és vállalatok vezetőségéhez, a tudományos, oktatási és kulturális intézmények, intézetek, az egyházak és a civil szervezetek képviselőihez, továbbá a médiumokhoz és természetesen minden jóakaratú, a jövő nemzedékek megmaradásáért, jólétéért és biztonságáért felelős emberhez, különösen a szülőkhöz és nagyszülőkhöz, hogy támogassák kezdeményezésemet, és csatlakozzanak az „ÜLTESS EGY FÁT A KÁRPÁTOKBAN" mozgalomhoz, vegyenek részt a „ZÖLD KÁRPÁTOK PROGRAM" sikeres megvalósításában

Kiskunfélegyháza, 2011. március.                                                      

                                                                                                               Kelemen József 
                                                                                                     főtitkár, Közép-Európa Klub

Támogató nyilatkozat
Kelemen József, a Közép-Európa Klub főtitkára felhívással fordult az Erdők Éve alkalmából a Kárpát-medencei országok kormányaihoz, parlamentjeihez és népeihez, a bankok és vállalatok vezetőségéhez, a tudományos, oktatási és kulturális intézmények, intézetek, az egyházak és a civil szervezetek képviselőihez, valamint a médiumokhoz és természetesen minden jóakaratú, a jövő nemzedékek megmaradásáért, jólétéért és biztonságáért felelős emberhez, különösen a szülőkhöz és nagyszülőkhöz, hogy támogassák kezdeményezését, és csatlakozzanak az „ÜLTESS EGY FÁT A KÁRPÁTOKBAN” mozgalomhoz, és vegyenek részt a „ZÖLD KÁRPÁTOK PROGRAM” sikeres megvalósításában.
Mint a Magyar Tudományos Akadémia Botanikai Bizottságának elnöke, negyed százada foglalkozom a globális környezetváltozás biológiai hatásaival és várható következményeinek előrejelzésével a Kárpát-medence élővilágára. Számos előadásban és több szakcikkben hívtam fel figyelmet azokra a környezeti változásokra, amelyek következtében a szélsőséges időjárású évek gyakorisága drámai módon megnövekszik, az aszályos és az árvizes évek sorozatos váltakozása súlyos gazdasági nyomásként fog nehezedni a Kárpát-medence országaira és népeire. Ennek jeleit már napjainkban is tapasztaljuk. Ezért sürgős országokon, határokon és nemzeteken átnyúló nagy összefogás szükséges a Kárpát-medence vízügyi fenyegetettségének kivédésére. A síkvidéki területeken ezt a víztározók és az öntöző rendszerek kombinált kiépítésével lehet és kell megvalósítani. A hegyvidékeken pedig sürgősen meg kell indítani a Kárpátok újraerdősítését. A mindenfelé egyre nagyobb térségeken terjeszkedő kopár hegyoldalak, a termőtalajok elvesztésével, suvadásos katasztrófákkal és egyre növekvő árvízveszéllyel fenyegetnek. Különösen kritikus a helyzet a Tisza teljes vízgyűjtőjében.
Ez a folyamat leghatékonyabban a Kárpátok erdeinek sürgős újratelepítésével oldható meg. Ma már nem elég a hivatásos szervezetek működtetése, társadalmi összefogásra és folyamatos tudatformálásra épülő cselekvésre van szükség. Igenis: Mindenki ültessen egy fát a Kárpátokban! Az erdőben gazdag Kárpátok nemcsak munkát és kenyeret, hanem az élet biztonságát jelentik, nemcsak az ott élők, hanem mindannyiunk számára.
Pécs, 2011 április 4.                                                                               Dr Borhidi Attila
                                                                                 Széchenyi díjas akadémikus, professor emeritus

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo