Éghajlatváltozás okozta a Római Birodalom vesztét?

Klimatológusok újraszemezgetik a történelem nagy eseményeit: igyekeznek rájönni az ökológiai folyamatok és a társadalmi, politikai, civilizációs történések kapcsolatára. A múlt példáiból talán elleshetjük, milyen óvintézkedéseket kell tennünk a jövőben.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy új tanulmány aprólékosan, évről-vére végigvette Nyugat-Európa elmúlt 2500 évének éghajlati és időjárási változásait. Hogyan tudták ilyen részletekbe menően kielemezni a távoli múlt időjárását?

Német- és franciaországi fadarabokból. Fatörzsek gyűrűit és régi épületek faburkolatait vizsgálták meg, mintegy 9000 fadarabot. Az éves fanövekedést, vagyis a gyűrűk vastagságát alapul véve biztonsággal tudtak következtetni a csapadék mennyiségére. Ezt különösen az alacsonyabb fekvésű területeken található tölgyfákból okoskodták ki, melyek gyorsabban nőnek a csapadékosabb időszakban. A hőmérsékletet a magaslati tájakon előforduló conifer fákból becsülték meg, mely gyorsabban nő a melegben és lassabban a téli hidegben.

Esőkirály és aszálycsászár

A tudósok kimutatták, hogy olyan mértékű éghajlatváltozására, amit a modern korban tapasztalunk, nem volt példa az elmúlt 2500 évben, derül ki a Science magazinban közzétett tanulmányból. Milyen összefüggéseket találtak időjárás és a társadalmi jelenségek között:

  • 300 éven át tartó szeszélyes időjárás gyorsította fel a Római Birodalom bukását (i. sz. 250-550 között).
  • Az időszámításunk szerint 700 és 1000 közötti kellemesebb éghajlati időszakban virágzásnak indultak az európai társadalmak, Izlandon és Gröndlandon pedig kolóniákat létesítettek.
  • Esős nyarak és egy szokatlanul nagy -a jégkorszak kezdetéhez hasonló- hideghullám gyengíthették az emberek egészségét, a szűkös termés pedig éhínséghez vezetett, melyek együttes erővel kedvező körülményeket teremtettek, a pestis járványnak, amely megtizedelte Európa lakosságát 1347-ben.
  • A Harminc éves háború egybeesett az 1600-as évek nagy hideg korszakával.

Ezenkívül persze rengeteg aszály, árvíz, hideg és hőhullám övezi az európai történelmet, amely nem vezetett jelentős eseményhez.  Az ökológiai körülmények és a történelmi események között természetesen nem vonhatunk egyenlőségjelet, sok más emberi, társadalmi, vagy higiéniai tényező is hozzájárult a történelmi felfordulásokhoz.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo